Abonament indywidualny – jaki wybrać?

Mężczyzna z telefonem na abonament indywidualny

Wybór abonamentu indywidualnego powinien być dobrze przemyślany, przede wszystkim pod względem ceny, a także zawartości danego pakietu. Spore znaczenie ma także sposób użytkowania telefonu, ponieważ dla niektórych największe znaczenie mają minuty na rozmowy, a dla innych Internet.

Abonament indywidualny bez telefonu – zalety

Oferta abonamentu bez telefonu jest świetna dla tych osób, które chcą kupić smartfona we własnym zakresie, a od operatora telefonii komórkowej potrzebują tylko pakietu minut, SMS-ów i Internetu. Abonament indywidualny bez telefonu ma następujące zalety:

  • cena zwykle jest niższa niż w przypadku oferty ze smartfonem,
  • oferta obejmuje zwykle rozmowy telefoniczne, SMS-y, MMS-y, a także pakiet Internetu,
  • można wybierać spośród różnych planów taryfowych,
  • konta nie trzeba doładowywać, w przeciwieństwie do telefonu na kartę.

Warto pamiętać o tym, że obecnie na rynku znaleźć można wiele ofert abonamentu indywidualnego, dlatego spore znaczenie ma dokładne sprawdzenie ceny w stosunku do zawartości danego pakietu.

Czym się kierować przy wyborze abonamentu indywidualnego?

Decydując się na abonament indywidualny, należy wziąć pod uwagę cenę oraz plan taryfowy. Dodatkowym czynnikiem może być czas trwania umowy, przy czym warto pamiętać o tym, że zwykle najkorzystniejsze są oferty na czas nieokreślony, z których można zrezygnować w dowolnym momencie. Taka oferta jest bardzo elastyczna i dopasowana do potrzeb współczesnych ludzi, podążających szybko za zmianą. Wybierając abonament, należy sprawdzić, co wchodzi w skład pakietu. Zwykle, nielimitowane rozmowy i SMS-y są w standardzie, jednak dużo większe znaczenie ma limit Internetu. Warto zwrócić uwagę na to, ile gigabajtów znajduje się w danym pakiecie, a także co się stanie, jeśli limit zostanie przekroczony. W niektórych sieciach opłaty naliczane są tylko do pewnego momentu, natomiast w innych po wykorzystaniu pakietu, Internet zaczyna bardzo wolno działać. Warto mieć także na uwadze roaming międzynarodowy, zwłaszcza jeśli w planach jest wyjazd za granicę. W takiej sytuacji należy przede wszystkim sprawdzić, czy roaming na pewno działa, a także czy operator ma w swojej ofercie dodatkowy pakiet bezpłatnych rozmów w krajach Unii Europejskiej. Kolejnym ważnym czynnikiem są dodatkowe koszty, na przykład opłata aktywacyjna lub koszt przeniesienia numeru. Warto sprawdzić, czy na stronie operatora lub w umowie, znajdują się zapisane (zwykle małym druczkiem) dodatkowe opłaty.