Audyt finansowy – czym się charakteryzuje i z czego się składa?

Audyt finansowy w firmie

Audyt finansowy, inaczej rewizja finansowa, nie kojarzy się z niczym przyjemnym – w mediach najczęściej słyszymy o nim w przypadku podejrzenia oszustw czy nieprawidłowości w danym przedsiębiorstwie. Uczciwi przedsiębiorcy nie mają się jednak czego obawiać, ponieważ to zjawisko to zwyczajne sprawdzenie rzetelności firmy pod względem finansowym. Audyt finansowy na czym polega? Czego się spodziewać kiedy w naszej firmie ma być przeprowadzone to badanie, i z czego właściwie składa się audyt finansowy? Kontroler finansowy zarobki – ile zarabia? Sprawdźmy to wszystko!

Audyt finansowy jako szczegółowa weryfikacja. Co to jest audyt finansowy?

Jeśli chodzi o to co oznacza słowo audyt finansowy (tudzież rewizja finansowa), definicja wyjaśnia, że jest to badanie mające na celu weryfikację rzetelności sprawozdania finansowego, sporządzonego przez konkretną firmę. Przeprowadzany jest zwykle przez biegłego referenta, który ma za zadanie udowodnić, że przedstawione sprawozdanie firmy pokrywa się z rzeczywistym stanem, a dane podane w nim są prawdziwe.

Badanie opiera się w dużej mierze o:

  • obowiązujące prawo podatkowe,
  • ustawę o rachunkowości,
  • politykę i postanowienia statutu firmy lub umowy,
  • księgi podatkowe obowiązkowo prowadzone przez księgowych firmy.
  • Księgi rozrachunkowe firmy,
  • Zgromadzone środki pieniężne i ich pochodzenie oraz obrót

Kim jest audytor finansowy?

W tym miejscu warto wyjaśnić kim jest audytor finansowy i co między innymi jest w zakresie jego obowiązków. Otóż audytor finansowy, to osoba, która w swej pracy powinna skupiać się na uczestnictwie w projektach audytorskich, wykonując pracę założoną w planie audytu. Audytor finansowy powinien dokładnie sprawdzać czy sprawozdania finansowe są sporządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz wewnętrzną polityką rachunkowości firmy.

Jak wygląda audyt finansowy firmy? Co dzieje się w pierwszej kolejności?

Pierwszym etapem audytu finansowego jest zgromadzenie i zapoznanie się z całością materiałów, a zatem wszelkie dokumenty, umowy czy obrót odbywający się na koncie firmy będą poddawane sprawdzaniu. Audytor finansowy przeprowadza również najróżniejsze testy mające na celu przetestowanie procedur obowiązujących w firmie, co pozwala mu oszacować czy będzie on mógł polegać na ich wynikach.

Audyty finansowe są bardzo czasochłonne i wymagają ogromnej wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim znajomości procedur prawnych – pod uwagę brane są takie struktury, jak np.: kontrola rozrachunków, roszczeń i środków pieniężnych, windykacja należności, system ewidencji, czy poprawność prowadzenia ksiąg rozrachunkowych pod względem merytorycznym i rozrachunkowym. Taki sposób działania daje jasny obraz tego, w jakim faktycznie stanie jest dana firma, co warto udoskonalić, a co wyeliminować, i jakie rokowania są dla niej na najbliższe 12 miesięcy.

Audyt finansowy na czym polega? Co w przypadku nieprawidłowości?

Osoba przeprowadzająca w firmie audyt finansowy

Źródło: Pexels.com

Kiedy sprawozdanie ze sporządzonego audytu finansowego wykazuje nieprawidłowości, wszystko zależy od tego co faktycznie zostało udowodnione. W przypadku kiedy okazuje się, że firma nie działała zgodnie z prawem podatkowym, a w księgach rozrachunkowych pojawia się tzw.: „kreatywna księgowość”, wówczas przedsiębiorca musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi i dalszymi działaniami sprawdzającymi.

Jednak często zdarza się tak, że mimo uczciwego rozliczania się firmy z państwem, wciąż pojawiają się nieścisłości i błędy wynikające z braku staranności, a także niejasnych procedur, co jednak nie podlega odpowiedzialności karnej, a szkodzi jedynie prawidłowemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Wówczas audytor finansowy wskazuje możliwe rozwiązania tej sytuacji, pomagając je wdrożyć, by firma mogła funkcjonować dalej bez szwanku i strat finansowych.

Rewizje finansowe odbywają się nie tylko na zlecenie zewnętrznych organów państwowych, ale również na potrzeby przedsiębiorców, którzy potrzebują jasnego i klarownego sprawozdania o stanie swojej firmy.

Jakie korzyści płyną z przeprowadzenia audytu finansowego firmy?

Mimo negatywnych skojarzeń, audyt finansowy może wnieść wiele dobrego dla każdej firmy która rozwija swoją działalność, i chce pracować przejrzyście, zgodnie z obowiązującym prawem, a przede wszystkim rzetelnie rozliczać się ze swoich zobowiązań finansowych.

W przypadku małych przedsiębiorstw najczęściej nie ma takiej konieczności, jednak wraz z jej rozwojem, zatrudnianiem nowych pracowników, wdrażaniem nowych procedur i projektów, taka konieczność może się pojawić. Istnieją na rynku firmy, które oferują rzetelne audyty finansowe dla zewnętrznych podmiotów, i warto taką możliwość wziąć pod uwagę.

Dodatkowo przeprowadzenie audytu finansowego może nieść za sobą wiele pozytywnych rozwiązań dla przedsiębiorcy, ponieważ jednym z zadań audytora finansowego jest wskazanie możliwych rozwiązań, które polepszyć mają sytuację finansową i usprawnić działanie firmy na przyszłość, a są to często bardzo cenne wskazówki.

Profesjonalne doradztwo z zakresu podatków i finansów jest potrzebne i przydatne każdej firmie, dlatego warto rozważyć możliwość zatrudnienia profesjonalistów do przeprowadzenia takiej kontroli wewnątrz własnej działalności. Audyt finansowy firmy daje kontrolę i nadzór nad własnymi finansami, co jest podstawą efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem i wdrażania nowych projektów bez obaw o zawirowania prawne i podatkowe, co wiąże się z określonymi konsekwencjami. Nie warto czekać do momentu obowiązkowego audytu który wykaże wiele nieprawidłowości i spowodować może karne odpowiadanie przed organami ścigania – znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka, publicystka,
autorka licznych artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Teoretyczne i Praktyczne Aspekty Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa, Wiesław Dębski, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005 r.