„Chwilówka” co to takiego?

portfel

Chociaż ten rodzaj pożyczki (i jednocześnie świetne narzędzie marketingowe) funkcjonuje stosunkowo niedawno, jednakowoż szeroko już się rozpowszechniło również wśród pożyczkobiorców.

Może jeszcze przed dwoma laty ewentualny pożyczkobiorca mocno się by zastanowił, czy skorzystać z szybkiej pożyczki, bowiem wtedy pozabankowe firmy pożyczkowe nie miały nad sobą organu kontrolnego i nie było formalnych ograniczeń jeśli idzie o prowizję i oprocentowania.

Od marca 2016 roku pozabankowe firmy pożyczkowe mają nad sobą Komisję Nadzoru Finansowego i na dodatek by taką firmę założyć wymagany jest kapitał własny w minimalnej wysokości 200 000 złotych. Również firmy te nie mogą wykorzystywać do celów pożyczkowych depozytów klientów tylko środki własne.

Co wprowadziły pozabankowe firmy pożyczkowe

Przede wszystkim dokonały rewolucji na polskim rynku finansowym i zaniepokoiły banki swoimi pomysłami oraz dochodami. To do nich należy pomysł szybkich pożyczek, czyli tak zwanych „chwilówek”. Są to pożyczki na niewielkie kwoty (zwykle do 2500 złotych) z krótkim terminem spłacania (najczęściej do 30 dni). Dodatkowym pomysłem marketingowym tych firm są szybkie pożyczki darmowe, udzielane (najczęściej w kwotach od 500 do 1500 złotych) bez opłat i prowizji tym klientom, który w konkretnej firmie zaciągają pożyczkę po raz pierwszy. Tu przykładem może być choćby extraportfel.pl czy vivus.pl.

Bardzo szybko banki czując ogromną konkurencję ze strony pozabankowych firm pożyczkowych zaczęły wprowadzać u podobne pomysły.

Na dodatek pozabankowe firmy pożyczkowe udzielają niektórych pożyczek bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz zaświadczeń z ZUS i US. Niektóre z nich mają również oferty dla początkujących przedsiębiorców na przykład „pożyczka na start” o co w bankach nie jest łatwo. Na dodatek dokonała się istna rewolucja, jeśli idzie o czas trwania procedur.

Procedury

Większość pożyczek, zawłaszcza w mniejszych kwotach możemy uzyskać nawet w kilkanaście minut po wejściu na portal firmy pożyczkowej i wypełnieniu formularza. Również na portalu, dzięki zamieszczonemu tam kalkulatorowi, możemy szybko obliczyć wysokość opłat wraz z oprocentowaniem.

Pożyczki obecnie załatwiane są głownie online. Wystarczy tylko posiadać dowód osobisty, konto w banku, adres mailowy oraz numer telefonu. Osoba starająca się o pożyczkę powinna być pełnoletnia, choć niektóre firmy wymagają minimum 21 lat.

Bardzo istotnym krokiem po wejściu na portal pożyczkodawcy jest dokładne przeczytanie regulaminu udzielania pożyczek.