Czujnik ruchu – czy warto go zainstalować w domu? Czujniki ruchu – jakie są najpopularniejsze?

Zamontowany czujnik ruchu na ścianie budynku

W dzisiejszych czasach w systemach oświetleniowych i alarmowych coraz częściej wykorzystywane są czujniki ruchu. Ich działanie nie jest skomplikowane. W przypadku wykrycia ruchu w obszarze swojego działania inicjują określoną akcję. Takie rozwiązanie w znaczący sposób zwiększa komfort życia. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej osób planujących budowę domu decyduje się na takie rozwiązanie. Czy rzeczywiście warto taki czujnik zamontować w domu?

Czym jest czujnik ruchu?

Czujniki ruchu określane są również jako detektory ruchu. Często terminy te stosowane są zamiennie. Są to urządzenia, które wykrywają różnego rodzaju aktywność w obrębie swojego zasięgu. Na rynku dostępne są różne rodzaje czujników. Różnią się od siebie m.in. zastosowaną technologią. Mogą one bowiem wykrywać ruch dzięki ultradźwiękom, falom podczerwonym bądź dzięki mikrofalom. Najczęściej czujniki ruchu montowane są w systemach oświetleniowym. Automatycznie włączają one światło, jeśli wykryją ruch w pomieszczeniu i wyłączają w momencie, w którym taki ruch przestaną wykrywać. 

Zamontowanie czujników ruchu w systemie oświetleniowym wiąże się z możliwością znacznego obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dzięki ich zastosowaniu eliminuje się ryzyko niepotrzebnie włączonego światła. Równie często montowane są w systemach alarmowych. To w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo. W przypadku wykrycia ruchu czujnik włącza alarm. Zastosowanie czujników ruchu jest jednak znacznie większe. W tzw. inteligentnych domach mogą one również odpowiadać za uruchomienie przepływu wody. Przykładem może być tu automatyczne wyłączenie wody w kranie lub kabinie prysznicowej w momencie, w którym czujnik przestanie wykrywać ruch.

Jak dokładnie działa czujnik ruchu?

Niezależnie od zastosowanego mechanizmu, działanie wszystkich czujników ruchu jest niemal takiego samo. Czujnik cechuje się określonym polem widzenia. Mowa tutaj o zasięgu określonym w metrach i kącie widzenia określonym w stopniach. W swoim polu widzenia czujnik jest w stanie wykryć ruch. Co ważne, w nowoczesnych czujnikach ruchu określić można czas, po którym czujnik za zareagować po wykryciu ruchu. Innymi słowy, po ilu sekundach ma włączyć bądź wyłączyć światło, po ilu sekundach ma odsłonić bądź zasłonić rolety, bądź po ilu sekundach ma wysłać sygnał do firmy ochroniarskiej.

Gdzie najczęściej montowane są czujniki ruchu?

Jak wspomniano, czujniki ruchu najczęściej montowane są w systemach oświetleniowych oraz alarmowych. Jednak w przypadku systemu automatyki budynkowej mogą one sterować znacznie większą ilością różnych urządzeń. W takim przypadku pamiętać należy, aby czujnik ruchu cechował się wysoką jakością. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania renomowanych firm. Przykładem takich czujników mogą być mikrofalowe czujniki ruchu oraz czujniki PIR 360 stopni do zabudowy w suficie podwieszanym, miniaturowe czujniki PIR 120/360 z sondą oraz czujniki PIR 180 stopni z montażem natynkowym. Wszystkie te produkty oferuje specjalizująca się w tym zakresie firma ZAMEL. Warto podkreślić, że marka ta oferuje dodatkowe rozwiązania, które mogą być przydatne w każdym domu. Mowa tu choćby o czujnikach gazu. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zobacz na ofertę czujników gazu. Zastosowanie w domu czujników ruchu i czujników gazu z pewnością znacząco podniesie komfort i bezpieczeństwo domowników.