Czy beton strukturalny nadaje się do pomieszczeń mokrych?

Beton strukturalny

Beton strukturalny lub inaczej zwany beton architektoniczny to specjalny rodzaj betonu, który ma przede wszystkim spełniać funkcję estetyczną i coraz częściej pełni funkcję wykończeniową w wielu domach. W zależności od naszych potrzeb możemy uzyskać materiał w różnych formach, przez co jego wykorzystanie jest bardzo powszechne. Istotne jest jednak to, czy beton strukturalny nadaje się do pomieszczeń mokrych, np. jako wykończenie łazienki?

Czym jest beton strukturalny?

Beton strukturalny jest odmianą betonu konstrukcyjnego i ma spełniać funkcję dekoracyjną. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju materiału doświadczeni pracownicy ekipy budowlanej mogą sprawić, że powierzchnia osiągnie określony kształt lub wygląd. Beton musi być idealnym połączeniem wytrzymałości z łatwością do formowania oraz subtelnym wyglądem. Beton strukturalny używa się już na ostatnim etapie wykończenia jako ostateczna forma.

Oznacza to, że nie pokrywa się go farbą, tynkiem, szpachlą lub innymi materiałami. Taki rodzaj wykończenia można spotkać w coraz częściej głównie dzięki temu, że można osiągnąć różnorodne struktury np. gładkie powierzchnie, odciski różnych przedmiotów lub dłoni oraz liczne wzory. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu betonu strukturalnego trzeba mieć na uwadze to, że jest to materiał naturalny, więc po określonym czasie mogą pojawić się na nim przebarwienia oraz pory przy kontakcie z wodą.

Czy można zastosować beton strukturalny w mokrych pomieszczeniach?

Beton strukturalny jest naturalną mieszaniną, której główną zaletą jest estetyka, a nie wytrzymałość. Przy długotrwałym kontakcie z wodą powinniśmy się spodziewać wystąpienia zmiany kolorów, porów i przebarwień. Poza tym materiał wewnątrz domu narażony jest także na osiadanie kurzu, pojawianie się plam, zabrudzenie przez dzieci lub przypadkowe zachlapania.

Czy oznacza to, że beton strukturalny nie powinien być stosowany w mokrych pomieszczeniach? Rozwiązaniem, które to umożliwia, jest impregnacja. Zabezpiecza ona wnikanie wody w strukturę materiału. Dzięki impregnatom beton strukturalny może utrzymać swój wygląd przez długi czas nawet przy występowaniu niekorzystnych warunków.

Jak zaimpregnować beton strukturalny?

Impregnacja betonu rozpoczyna się od wyboru i zakupu środku impregnującego. Konieczny jest tutaj wybór preparatu uodparniającego powierzchnię przed największymi zagrożeniami. Odpowiednia nałożona warstwa środku wysokiej jakości może zabezpieczyć materiał nawet na kilkanaście lat.

Po upływie tego czasu konieczne jest ponowne nałożenie preparatu. Do impregnacji używamy wałek malarski lub zwykły pędzel. W niektórych sytuacjach np. przy bardzo skomplikowanej strukturze najlepszą opcją może być pistolet natryskowy. Przed rozpoczęciem impregnacji warto zabezpieczyć obszar, przy którym pracujemy, tak aby nie zabrudzić innych elementów wykończenia. Niektóre preparaty wymagają nałożenia podwójnej warstwy do uzyskania optymalnych efektów. Warstwy nie mogą być jednak nakładane bezpośrednio jedna po drugiej, a w określonym odstępie czasu.