Czym jest i jaki jest koszt przelewu SEPA?

Pieniądze w kieszenie.

SEPA to skrót oznaczający jednolity obszar płatności w euro. Celem transferów SEPA jest łatwe dokonywanie przelewów pomiędzy instytucjami finansowymi Unii Europejskiej. Jaki jest koszt przelewu SEPA? Jakie są zalety takich przelewów oraz ile idzie przelew SEPA? Sprawdźmy.

Co to jest polecenie przelewu SEPA?

Polecenie przelewu SEPA (ang. Single Euro Payments Area) oznacza jednolity obszar płatności w euro. Przelew SEPA jest rodzajem przelewu zagranicznego, który może zostać zrealizowany na konkretnym terytorium. Możemy z niego skorzystać, o ile bank odbiorcy transferu znajduje się na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

System SEPA powstał w celu:

  • zniesienia barier finansowych między krajami
  • koncentracji na strefie euro
  • łatwości obsługi klientów międzynarodowych
  • zapewnienia większych korzyści dla banków
  • ustanowienia jednolitych standardów i procedur

Przelewy SEPA stworzono w celu usprawnienia płatności w Europie. Korzystanie z tego systemu nie jest ograniczone wyłącznie do krajów należących do strefy euro i będących członkami UE. Państwa i terytoria należące do obszaru SEPA, poza państwami Unii Europejskiej, to: Andora, Azory, Baliwat Jersey, Gibraltar, Guernsey, Gujana Francuska, Gwadelupa, Islandia, Liechtenstein, Madera, Majotta, Martynika, Monako, Norwegia, Reunion, Saint-Martin (Francuska część), San Marino, Szwajcaria, Watykan, Wielka Brytania, Wspólnota Saint-Barthélemy, Wspólnota Terytorialna Saint Pierre i Miquelon, Wyspy Alandzkie, Wyspy Kanaryjskie, Wyspa Man.

Przelew SEPA jest możliwy do realizacji, jeżeli spełnione są określone warunki:

  • instytucje finansowe zarówno zleceniodawcy, jak i odbiorcy przelewu są członkami SEPA
  • walutą transakcji jest euro
  • kod SWIFT (BIC – kod identyfikujący daną instytucję bankową) został wskazany poprawnie
  • zleceniodawca dysponuje numerem konta odbiorcy przelewu w formacie IBAN
  • tryb płatności przelewu jest ustawiony jako „zwykły”

Główne zalety systemu SEPA

  1. Czas – zlecenie przelewu w strefie SEPA jest realizowane w ciągu 1 dnia roboczego (dużo szybciej niż w przypadku przelewów zagranicznych w innych walutach, których realizacja trwa zazwyczaj kilka dni).
  2. Transparentność kosztów – brak prowizji dla banku zleceniodawcy przelewu, korespondenta ani banku odbiorcy (opłata za transakcję jest stosunkowo niska i jest znana z góry).
  3. Pełna kwota przelewu – odbiorca otrzymuje pełną kwotę przelewu (banki pośredniczące w transakcji nie pobierają z przelewanej kwoty żadnej prowizji ani dodatkowej opłaty). W systemie SEPA obowiązuje nakaz transferu pełnej kwoty między rachunkami.

Transfer SEPA – koszty

Polecenie przelewu SEPA gwarantuje z góry znany koszt transakcji. Zazwyczaj taka opłata może wynieść od 0 do 20 zł. Jest ona w całości pokrywana przez zleceniodawcę przelewu, co pozwala odbiorcy na otrzymanie pełnej kwoty przelewu. Opłata z tytułu wykonania transakcji w systemie SEPA różni się w zależności od konkretnego banku.