Czym różni się kredyt od pożyczki?

Pieniądze z pożyczki i kredytu

Kredyt i pożyczka nie oznaczają tego samego, chociaż w języku potocznym określenia te są stosowane często zamiennie. Czym różni się kredyt od pożyczki? Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Pożyczka i kredyt mogą wydawać się bardzo podobnym produktem. Jednak różni je kilka rzeczy. Kluczowe jest to, że mają inną podstawę prawną.

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Umowę pożyczki reguluje Kodeks cywilny. Przepisy nie narzucają, jaką formę ma mieć umowa pożyczki – może być nawet ustana. Pożyczki mogą być udzielane zarówno przez osoby prawne (w tym również banki), jak i osoby fizyczne. To strony umowy ustalają, czy pożyczka będzie udzielana odpłatnie, czy nieodpłatnie. Pożyczki gotówkowe są udzielane na dowolny cel.

Umowę kredytową reguluje Prawo Bankowe. Kredytów udzielają tylko banki. Umowa kredytowa musi być zawarta drogą pisemną lub elektroniczną, a jej przedmiotem zawsze jest określona suma pieniędzy.

Pożyczka pozabankowa

Zgodnie z powyższym opisem, wszystkie „kredyty pozabankowe”, są tak naprawdę pożyczkami pozabankowymi, choć często określane właśnie za pomocą tego pierwszego określenia. W przypadku pożyczki pozabankowej, możemy spotkać pożyczki pozabankowe długoterminowe i krótkoterminowe (czyli tzw. „chwilówki”). Dziś pożyczka pozabankowa często oferowana jest przez Internet. Pożyczki pozabankowe przez Internet charakteryzują się zazwyczaj szybkim procesem i decyzją oraz mniejszą ilością formalności, niż w przypadku kredytu bankowego. Pożyczki długoterminowe online to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie i minimum formlaności.

Bancovo bowiem agreguje oferty instytucji pożyczkowych i banków w jednym miejscu. Łatwo je porównać i wybrać tę najlepszą dla siebie.