Czym się zajmuje perukarz?

Dobrze wykonana peruka przez perukarza

Na świecie istnieją niezliczone ilości różnych profesji. Z niektórymi zawodami spotykamy się na co dzień, a inne- takie jak zawód perukarza- są dla większości społeczeństwa zupełnie obce. Mogłoby się wydawać, że praca perukarza wcale nie jest trudna. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej zadaniom, którym na co dzień musi sprostać, łatwo zauważymy, że zdecydowanie nie jest to zajęcie dla każdego. Czym zatem zajmuje się profesjonalny perukarz i kto może nim zostać?

Perukarz- kto to taki?

Perukarzem nazywamy osobę, która zajmuje się wytwarzaniem peruk. Jednak poza wykonywaniem klasycznych peruk, zawód perukarza może wiązać się też z tworzeniem półperuk, tresek, dopinek, tupetów, czy też sztucznych bród i zarostu. Za najlepsze są uważane peruki w całości wykonane z włosów naturalnych. Nie brakuje jednak włosów syntetycznych, które odpowiednio uformowane i wystylizowane mogą także wyglądać efektownie. Profesjonalny perukarz nie tylko zajmuje się tworzeniem nowych peruk, ale także dba o już gotowe wyroby. Klienci mogą udać się do niego, by dostosować wybraną perukę do swoich osobistych potrzeb i preferencji. Niektóre peruki to koszt nawet kilku tysięcy złotych, dlatego to zupełnie zrozumiałe, że ich posiadaczom zależy na tym, by jak najdłużej wyglądały nienagannie. Z tego względu klienci czasem zwracają się do perukarza z prośbą o odnowienie lub uzupełnienie peruki. Praca perukarza wiąże się także z doradzaniem klientom w kwestii doboru najlepszej peruki.

Gdzie obecnie są używane peruki?

Wbrew temu, co niektórym mogłoby się wydawać, peruki są powszechnie stosowane na co dzień. Nie brakuje ich chociażby na planach filmowych, gdzie używa się ich do charakteryzacji aktorów. Tak samo jest w teatrach- peruki są tam używane niemal podczas każdego przedstawienia. Warto też pamiętać, że znaczną część osób zamawiających peruki stanowią zwykli ludzie, którzy z różnych powodów stracili swoje naturalne włosy. Peruki często noszą mężczyźni i kobiety, którzy przeszli chemioterapię, zmagają się z łysieniem plackowatym lub innym poważnym schorzeniem. Peruki stają się coraz bardziej popularne również wśród osób, które lubią eksperymentować ze swoim wyglądem. Dla niektórych influencerów i celebrytów peruki są elementem wykreowanego image’u czy też wizerunku scenicznego. Nie ma więc wątpliwości, że popyt na peruki istnieje, a zaspokajają go właśnie doświadczeni perukarze!

Co należy do obowiązków perukarza?

Jak już wspomniano wcześniej, perukarz zajmuje się tworzeniem peruk. Ale na czym właściwie polega ta tajemnicza czynność? Perukarstwo jest rzemiosłem, które należy wykonywać ze szczególną starannością. W pierwszym etapie pracy perukarz projektuje perukę- jej wygląd, formę, długość i kolor. Następnie przystępuje do dzieła- wykonuje perukę z włosów sztucznych lub naturalnych posługując się specjalistycznymi narzędziami, takimi jak szydełka perukarskie oraz nożyczki fryzjerskie. Perukę zazwyczaj tka się na manekinie, a jej bazę, dzięki której utrzyma się na głowie stanowi specjalny czepiec lub pasek. Niektóre peruki są przeznaczone do samodzielnego zakładania przez właściciela, a inne nakłada perukarz. W tym drugim wypadku perukarz dopasowuje wyrób do głowy klienta, a następnie mocuje go za pomocą kleju, taśmy lub pasów.

Kto może zostać perukarzem?

Aby zostać perukarzem, należy posiadać określone umiejętności. Można zdobyć je na specjalnym kursie zawodowym lub studiach charakteryzatorskich. Warto jednak pamiętać, że praca perukarza wymaga także pewnych wrodzonych predyspozycji i cech, w tym:

  • zmysłu artystycznego,
  • zdolności manualnych,
  • precyzji i dokładności,
  • cierpliwości,
  • chęci poszerzania wiedzy,
  • umiejętności pracy z ludźmi.

Osoba, która chce zostać perukarzem, powinna stale być na bieżąco z najnowszymi trendami w świecie fryzjerskim. W dodatku, jeśli będzie zajmowała się wykonywaniem peruk dla prywatnych klientów, na przykład osób po chemioterapii, musi odznaczać się empatią i cierpliwością. Ponieważ profesjonalne peruki są od podstaw wykonywane ręcznie, perukarz jest swego rodzaju artystą-rzemieślnikiem i właśnie tak powinien podchodzić do swojej pracy.