Czym zajmuje się Data Scientist? Jak można nim zostać?

Data Scientist to jeden z najbardziej pożądanych obecnie zawodów, który łączy w sobie kompetencje analityka biznesowego i programisty. Dzięki odpowiednio dobranym kursom programowania, możesz nauczyć się, jak łączyć umiejętność analizy danych, przygotowywania konkretnych rozwiązań i prezentacji wniosków oraz predykcji.

Kim jest Data Scientist?

Data Scientist nie jest zupełnie nową rolą w świecie IT. To raczej stanowisko, które wyłoniło się z połączenia kompetencji programisty i analityka. Te dwie role już wcześniej się ze sobą spotykały, ponieważ konkretne aplikacje zawsze były wynikami analiz, zwiększającej się potrzeby przetwarzania dużej ilości danych i rosnącego znaczenia uczenia maszynowego. Wszystkich tych kwestii nie dało się podejmować bez uwzględnienia kontekstu wydajności i planowania wdrożenia konkretnych rozwiązań. Pojawienie się roli Data Scientist i kursów programowania dla tego typu pracowników to naturalny wynik nowych potrzeb biznesowych. Praca ta to zresztą obecnie jedna z najbardziej pożądanych w IT, ponieważ otwiera ciekawą ścieżkę kariery. Nie da się jednak ukryć, że kurs Data Scientist to jeden z najbardziej popularnych projektów edukacyjnych w obszarze IT, ponieważ znalezienie pracownika, który łączy kompetencje programisty i analityka wcale nie jest takie proste.

Kurs Data Science- czego się na nim nauczysz?

Jeśli myślisz o przyszłości w roli Data Scientist musisz liczyć się z określonym poziomem wymagań potencjalnego pracodawcy. Kursy programowania oferują oczywiście przygotowanie do takiej pracy, natomiast trzeba umiejętnie wybrać spośród dostępnej na rynku oferty. Nie każdy kurs programowania online cię do takiej pracy przygotuje. Kurs Data Science powinien obejmować:

  • prezentację i omówienie możliwości, jakie daje Data Science; ważnym elementem jest przede wszystkim dostrzeżenie wartości danych oraz możliwości ich wykorzystania z pomocą odpowiednich narzędzi, cenna jest także wiedza o procesach wytwórczych oprogramowania;
  • podstawy baz danych SQL – składania języka SQL, formułowanie zapytań, narzędzia do wyszukiwania informacji;
  • naukę pisania kodu w Pythonie z praktyczną wiedzą o wykorzystaniu w realnej pracy
  • analizę BIG DATA jako narzędzie do rozwiązywania problemów biznesowych i budowania przewagi konkurencyjnej;
  • podstawy Machine Learning do wykorzystania w innowacyjnych przedsięwzięciach biznesowych.

Cennym dodatkiem do tego typu kursu będzie z pewnością możliwość podszkolenia branżowego języka angielskiego. Płynna znajomość angielskiego dla IT jest niezbędna dla sprawnego i skutecznego poruszania się po tym świecie.