Decydujesz się na kredyt? Wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej

mezczyzna przed laptopem z kartka w dloni

Planujesz złożyć wniosek o finansowanie do banku, by uzyskać dodatkowe środki na pilne wydatki? Chcesz kupić nieruchomość, lecz pieniądze, które do tej pory zgromadziłeś, z pewnością nie wystarczą? A może pragniesz kupić pojazd i potrzebujesz wziąć kredyt na samochód? Bez względu na to, jakie przesłanki Tobą kierują, wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej. Dzięki niemu poznasz przydatne informacje i łatwiej Ci będzie znaleźć najlepszą opcję finansowania. Jakie dane musisz przygotować, by móc go użyć? Jak prawidłowo wykonać kalkulację? Czy korzystanie z tego narzędzia jest płatne? Gdzie możesz je znaleźć? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te oraz inne pytania, to zapraszamy do lektury!

Rodzaj kredytu a Twoje potrzeby

Zanim wystąpisz do banku z wnioskiem o finansowanie, zastanów się nad własnymi potrzebami oraz możliwościami, czyli zdolnością kredytową. Odpowiedz sobie na podstawowe pytania:

  1. Na co chcesz uzyskać gotówkę?
  2. Jakiej kwoty potrzebujesz?
  3. Jaki okres spłaty zobowiązania Cię interesuje?
  4. Czy Twoje zarobki pozwalają Ci na zaciągnięcie kredytu?

Wiedząc, jaki jest cel, łatwiej będzie Ci dobrać odpowiedni produkt bankowy. Jak wiadomo, w przypadku chęci zakupu nieruchomości lub rozpoczęcia budowy domu, najkorzystniejszy jest wariant hipoteczny. Jeśli potrzebujesz gotówki na auto, możesz zdecydować się na kredyt samochodowy lub gotówkowy. W sytuacji, gdy środki mają być przeznaczone na inny cel, alternatywą będzie pożyczka lub tradycyjne finansowanie z banku.

Po wybraniu celu i rodzaju produktu bankowego, określ, jakiej kwoty potrzebujesz i zawnioskuj dokładnie o taką sumę. Zrezygnuj z wysokich zobowiązań, jeśli wiesz, że mocno nadwyrężą Twój domowy budżet. Pozwoli Ci to uniknąć problemów z ich spłatą – nie dosięgnie Cię tym samym spirala zadłużenia.

Zastanów się też, na ile i na jak duże raty chcesz rozłożyć spłatę należności. Zwykle finansowania celowe można regulować w modelu malejącym lub stałym. Produkty gotówkowe wyróżniają z kolei równe, comiesięczne koszty. Pomocny będzie kalkulator rat kredytu, dzięki któremu poznasz szacunkowe wysokości opłat.

Wpływ na odpowiedź na ostatnie pytanie ma nie tylko kwota, jaką zarabiasz, ale także typ umowy zawartej z pracodawcą. Największe szanse na kredyt gotówkowy bądź mieszkaniowy mają osoby pracujące na podstawie umowy o pracę. Wiedz jednak, że wykonując obowiązki zawodowe np. na zlecenie, również możesz otrzymać finansowanie.

Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Po określeniu swoich celów i możliwości finansowych czas sprawdzić, o jaką kwotę możesz się ubiegać od banku lub czy w ogóle uda Ci się pożyczyć pieniądze. Wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej. Narzędzie tego typu znajdziesz w sieci – na stronach poszczególnych banków oraz dobrych portalach o tematyce finansowej. Jest ono bezpłatne. Jak go używać? Aplikacje online różnią się od siebie, jednak zwykle wszystkie „poproszą” Cię o wskazanie takich danych jak:

  • dochód netto – jeżeli chcesz zaciągnąć zobowiązanie np. ze współmałżonkiem, wpisz łączną sumę Waszych zarobków,
  • koszty utrzymania – chodzi o wskazanie, ile miesięcznie przeznaczasz m.in. na czynsz, media, żywność itp.,
  • wysokość rat innych zobowiązań – pożyczek, kredytów, finansowań ratalnych, kart kredytowych,
  • liczba osób na utrzymaniu – dzieci lub niepracujący współmałżonek.

Kalkulator na podstawie uzupełnionych informacji dokona kalkulacji i wyświetli Ci kwotę, o jaką maksymalnie możesz się starać z aktualną zdolnością kredytową. Suma będzie inna w zależności od tego, z jakiego typu narzędzia skorzystasz. W internecie znajdziesz m.in. kalkulator kredytowy gotówkowy, hipoteczny czy samochodowy.

Czy warto z niego skorzystać?

Obliczenie własnych możliwości daje wiele korzyści. Zwykle kalkulator kredytowy połączony jest z rankingiem produktów bankowych, które są w Twoim zasięgu. Korzystając z niego, możesz od razu sprawdzić, który bank dysponuje najlepszą ofertą oraz dowiedzieć się, jaką szacunkową wysokość będą miały:

  • raty zobowiązania,
  • prowizja dla banku,
  • oprocentowanie (w tym marża),
  • odsetki,
  • RRSO.

Kalkulacja kredytu gotówkowego pozwala podjąć świadomą decyzję, opartą na Twoich możliwościach. Pamiętaj jednak, że kalkulator – zarówno jeśli chodzi o zdolność kredytową, jak i o produkty bankowe – wskazuje szacunkowe kwoty i oferty.

Kalkulator zdolności kredytowej w Twoim banku

Na rynku usług bankowych funkcjonuje wiele instytucji, więc znalezienie najlepszego finansowania może być trudne. Chcąc podjąć dobrą decyzję i otrzymać atrakcyjne warunki, wejdź na stronę Santander Bank Polska i zapoznaj się z ofertą.

Kredytobiorca w ramach kredytu gotówkowego może:

  • otrzymać nawet 100 000 złotych,
  • zdecydować, ile będzie trwała spłata – od 3 do 120 rat,
  • mieć pieniądze na koncie już po 1 minucie od złożenia wniosku.

Na stronie banku dostępny jest kalkulator zdolności kredytowej, więc szybko sprawdzisz przybliżone koszty zobowiązania. Co ważne, wszystkich formalności możesz dopełnić bez wychodzenia z domu. Zobacz sam, jak wiele zyskasz, biorąc kredyt online!