Dlaczego warto skorzystać z planowania podatkowego?

Planowanie podatkowe przydaje się w działaniu firmy

Planowanie podatkowe jest pojęciem, które może wydawać się niezrozumiałe, nawet przedsiębiorcom prowadzącym własne działalności gospodarcze od wielu lat. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym tak właściwie jest planowanie podatkowe i dlaczego warto z niego skorzystać!

Planowanie podatkowe – definicja

Pod pojęciem planowania podatkowego kryje się szereg działań mających na celu zminimalizowanie obciążeń finansowych. Planowanie podatkowe dotyczy wielu różnych podatków, m.in. podatku dochodowego, zarówno od osób fizycznych jak i prawnych, jak i podatku od towarów i usług (czyli VAT). Z tego powodu na pomoc z zakresu planowania podatkowego najczęściej decydują się przedsiębiorcy, którzy cyklicznie opłacają zaliczki i regularnie wpłacają podatek VAT na indywidualne konto rozliczeniowe, w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. W ich wypadku powiem doradztwo z zakresu podatków nie jest zbędnym kosztem, a szansą na znaczące oszczędności. Metody wykorzystywane w przypadku planowania podatkowego są połączeniem wiedzy prawniczej z analizą przychodów i rozchodów przedsiębiorstwa, dlatego ich stosowanie jest możliwe zarówno w przypadku spółek krajowych, jak i tych o międzynarodowym zasięgu (bez względu na to, jakiego kraju rezydentem jest przedsiębiorstwo).

Warto przy tym zaznaczyć, że planowanie podatkowe jest w pełni legalne i nie ma nic wspólnego z tzw. kreatywną księgowością, czyli praktykami ukrywania przychodów lub niezgodnego z przepisami nabijania kosztów.

Planowanie podatkowe – zalety

Planowanie podatkowe ma wiele zalet, które znacznie wpływają na rentowność prowadzonego biznesu:

  • może być traktowane niemal jak inwestycja w przedsiębiorstwo. Optymalizacja podatków pozwala bowiem na znaczne oszczędności i wygenerowanie nadwyżek w budżecie, które można przeznaczyć m.in. na dalsze inwestycje lub modernizację;
  • pozwala zbilansować koszty i przychody (w skali miesiąca lub kwartału), a przez to także i uniknąć niepotrzebnego przekraczania III lub II progu podatkowego;
  • nie wymaga zaangażowania ze strony przedsiębiorcy – całym procesem zajmuje się zatrudniona kancelaria podatkowa, taka jak m.in. Thompson&Stein – kancelaria specjalizująca się w prawie podatkowym (zarówno krajowym, jak i zagranicznym).

Planowanie podatkowe jest w pełni legalną i opłacalną metodą na poprawienie sytuacji przedsiębiorstwa. Aby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał, należy powierzyć sprawy swojego przedsiębiorstwa zaufanej kancelarii prawnej, mającej doświadczenie w działaniach z zakresu planowania podatkowego.