Handel na allegro – jak sprzedawać za pomocą tej platformy?

sprzedaż i handel na allegro

O Allegro w Polsce słyszał prawie każdy – nic w tym dziwnego. Ilość zarejestrowanych użytkowników przekracza już 20 milionów. Jest to miejsce, gdzie swoją przygodę z handlem zaczyna wielu przedsiębiorców prywatnych, jak i małe firmy. Nie znaczy to jednak, że tylko oni mogą zostać tam znalezieni. Allegro jest na tyle korzystnym i popularnym serwisem, że nawet duże, posiadające swoje własne sklepy, firmy, wciąż używają tej platformy. Jak zacząć na niej sprzedawać? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Na początek konto

Jest to element logiczny i konieczny – potrzebujemy założyć konto. Platforma Allegro oferuje nam właściwie dwa możliwości w tym aspekcie – konto prywatne, jak i firmowe. Oczywiście oba konta są darmowe, choć występuje pewna różnica pomiędzy nimi, a mianowicie ilość informacji, które będą potrzebne do rejestracji. Jeśli wybierzemy konto firmowe, będziemy musieli podać nazwę i adres działalności, NIP, jak i ewentualny KRS, jeśli to część spółki.

Następnie koniecznością będzie wysłanie potwierdzający przelew o wartości 0,01 zł z podanego przez nas konta bankowego na dany, wyświetlony numer Allegro. Choć to niewielka kwota, platforma ta i tak ją zwraca, gdy weryfikacja dobiegnie końca. Zdarza się, że potrzebne będzie przesłanie dodatkowych dokumentów dotyczących prowadzonej działalności, aby dokończyć w pełni weryfikację.

I to tak naprawdę tyle, jeśli chodzi o założenie konta. Jest ono już w pełni sprawne i możemy zacząć handlować – wszystko to bez tworzenia własnych sklepów internetowych, a jednocześnie za darmo.

Koszty warto znać

Choć założenie konta jest całkowicie darmowe, oczywiście nie wszystko takie będzie. Serwis ten wymaga od swoich klientów kilku opłat, których wartość będzie zróżnicowana – wszystko będzie zależne od kategorii sprzedawanych przedmiotów, jak i ich ceny.

Kluczową opłatą jest prowizja – nie może ona być mniejsza niż 0,25 zł za sprzedawaną sztukę produktu. Wynosi ona od 2 do 16% wartości przedmiotu. Każda z kategorii ma inny procent prowizji, ale jednocześnie część z nich jest z niej całkowicie zwolniona. Oczywiście koszty te mogą się zmieniać wraz z nowymi politykami platformy.

Istnieje też koszt wystawienia przedmiotu, który znów jest zależny od danej kategorii, do której zalicza się nasz przedmiot. Allegro pobiera opłaty prawie tylko i wyłącznie w kategorii motoryzacyjnej, jak i przy wszelkiego rodzaju ogłoszeniach, jak i usługach.

Dochodzą też opłaty za ewentualne opcje dodatkowe – przykładowo wyróżnienie oferty. Te opłaty są jednak całkowicie opcjonalne i nie są obowiązkowe, jeśli nie potrzebujemy danej opcji. To samo tyczy się przedłużenia oferty, za którą przyjdzie nam zapłacić niewielkie pieniądze,

Jak efektywnie sprzedawać na Allegro?

Handel na allegro nie różni się wiele od prowadzenia swojego sklepu internetowego, jeśli patrzymy z perspektywy efektywnego handlu. Jest tutaj wiele powtarzających się czynników, które mają wpływ na sukces biznesu – dobra reklama i odpowiednia strategia to podstawa, ale też nie wszystko.

Zaufanie podstawą

Zacznijmy od tego, jak kluczową kwestią jest zaufanie klienta do danej firmy. Wiadomo powszechnie, że klienci chętniej wybierają firmy, którym mogą zaufać. Jednak jeśli jesteśmy nowi w biznesie, jak możemy zaskarbić sobie to zaufanie? Jest to szczególnie trudne przez internet, gdyż nie mamy bezpośredniego kontaktu z klientem. Allegro oferuję sekcję, w której możemy opisać swoją firmę, która będzie dostępna dla każdego potencjalnego klienta. Jest to właśnie miejsce na autoprezentację, a więc pierwszy krok do tego, aby zyskać zaufanie. Opis musi być odzwierciedleniem marki – pokazywać czym jest i co sprzedaje. Ważna też jest sama nazwa konta, która ma być bardzo bliska nazwie firmy, o ile to możliwe, jednocześnie, jak i opis, pokazać czym się zajmuje dana firma, zanim nawet się cokolwiek o niej dowiemy.

Opinie klientów

Już na samym początku sprzedaży warto postarać się o dbanie w najwyższym stopniu o klienta – jakość, jak i szybkość dostarczania paczek. Wszystko to w późniejszym czasie odbije się na opiniach zostawianych przez klientów, co zaowocuje chęcią innych ludzi do współpracy z nami. Jest to aspekt całkowicie kluczowy i może działać w dwie strony – jeśli już na początku zawiedziemy klientów, będą oni wciąż pierwszymi opiniodawcami, ale niestety negatywnie nastawionymi. Nie będzie to wróżyło świetlanej przyszłości biznesowi.

Promocja

Nikt nie wątpi, że to niezwykle ważny aspekt sukcesu. W dzisiejszych czasach na każdym rogu ulic realnych, jak i internetowych, widzimy niezliczoną ilość reklam. Początkowo możemy nie mieć pieniędzy na to, aby się reklamować – nie znaczy to, że nie powinniśmy próbować. Świetnym sposobem na początek jest założenie mediów społecznościowych dotyczących naszej firmy i jej produktów – potrafi to szybko i sprawnie podnieść wyniki sprzedaży.

Plusy i minusy Allegro – podsumowanie

Podsumowując, skupimy się na kluczowych plusach i minusach sprzedaży za pomocą Allegro.

Plusy:

  • wielka baza 20 milionów użytkowników – to wszystko potencjalni klienci,
  • większość osób szuka swoich wymarzonych przedmiotów właśnie na Allegro,
  • bardzo proste założenie konta, które jest jednocześnie darmowe,
  • wiele gotowych narzędzi sprzedaży,
  • masa dostępnych promocji.

Minusy:

  • dodatkowe opłaty, których można uniknąć poprzez założenie własnego sklepu,
  • wojna cenowa – im tańszy towar, tym lepiej dla klienta, ale często nowa firma nie może sobie pozwolić na tak dalece idące zejście z ceny początkowej,
  • bardzo często zmieniająca się polityka platformy,
  • powolny proces zmierzania Allegro w stronę wielkiego sklepu – następuje marginalizacja małych firm,