Ile kredytu mogę dostać? Jak zweryfikować kwotę, o którą można realnie się starać?

pieniądze w dłoni

Wiele osób, które planuje zapożyczyć się w banku na sporą kwotę, zastanawia się, ile kredytu może realnie otrzymać. Określenie tej kwoty ma zresztą ogromne znaczenie, szczególnie jeśli mowa o zobowiązaniu zaciąganym na zakup mieszkania. Jak pokazuje praktyka, obliczenie maksymalnej wartości kredytu uwarunkowane jest od indywidualnej sytuacje kredytobiorcy. Chcąc dowiedzieć się, jaką pożyczkę można zaciągnąć, trzeba zwrócić na kilka istotnych aspektów tworzących tzw. zdolność kredytową.

Większość osób starających się o kredyt zapewne chciałaby otrzymać możliwie najwyższą pożyczkę z banku. Dzięki temu marzenie np. o dużym mieszkaniu czy nawet nowoczesnym domu mogłoby się ziścić. Kredytodawcy nie prowadzą jednak działalności charytatywnej. Z ich punktu widzenia istotne jest, by osoba, które przyznano kredyt, była go w stanie spłacić w określonym terminie. Im wyższe zobowiązanie, tym jednocześnie większe ryzyko nieodzyskania pożyczki. Dlatego nie każdy może liczyć na otrzymanie z banku bardzo dużych kwot. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie „ile kredytu mogę dostać?” trzeba poważnie przenalizować swoją aktualną sytuację finansową.

Po pierwsze – zarobki

Nie jest żadną tajemnicą, że wysokość kredytu, o jaki się zamierza wnioskować, w dużej mierze zależy od aktualnych zarobków potencjalnego kredytobiorcy. Przy wysokich dochodach można pozwolić sobie na naprawdę sporą pożyczkę. Osoby zarabiające mniej muszą z kolei liczyć się z faktem, że bank w zdecydowanie bardziej restrykcyjny sposób będzie analizować ich wniosek kredytowy i na pewno nie zgodzi się na udzielenie zobowiązania znacznie przewyższającego możliwości finansowe (chyba że kredyt zostanie odpowiednio zabezpieczony).

Tu od razu warto wspomnieć także o formie zatrudnienia. Największą szansę na kredyt mają zwykle klienci posiadający umowę o pracę. Więcej formalności czeka zwykle na kredytobiorców zatrudnionych na mocy umowy zlecenie oraz na właścicieli firm.

Po drugie – wkład własny

Decydując się na wysoki kredyt (np. hipoteczny) bank będzie wymagać od klienta posiadania wkładu własnego. Od niego również zależy rozmiar pożyczki, o jaką zamierza się wnioskować. Obligatoryjna kwota własnego kapitału wpłacanego do banku zmienia się co jakiś czas. Do niedawna wynosiła ona 10% kredytu. W dobie pandemii wkład własny wzrósł do około 20%. Trudno przewidzieć, czy element ten ulegnie zmianie. Nie zmienia to jednak faktu, że przy dużych kredytach, zabezpieczenie w postaci wkładu własnego na pewno będzie wymagane.

Po trzecie – inne pożyczki i kredyty

Bez względu na wysokość wnioskowanego kredytu, trzeba wiedzieć, że inne posiadane pożyczki znacząco obniżają szanse na otrzymanie kolejnego zobowiązania. To samo dotyczy wielkości kredytu. Jeśli posiada się już jakieś zadłużenie, trudno oczekiwać, że bank przyzna nam sporą pożyczkę.

Po czwarte – miesięczne wydatki

Zarobki to jedno, ale bardzo ważną rolę odgrywają też systematyczne wydatki kredytobiorcy. Bank dokładnie sprawdzi, na co wydajemy swoje pieniądze i czy w porównaniu do osiąganych dochodów, rata spłaty nie zrujnuje naszego domowego budżetu. Może się okazać, że otrzymamy pożyczkę, jednak mniejszą niż początkowo chcieliśmy, gdyż w przeciwnym razie wysokość raty okazałaby się zdecydowanie za wysoka.

 

Ile kredytu mogę dostać? Jak to obliczyć?

Aby dokładnie oszacować wysokość kredytu, o jaki należy się starać, najlepiej zgłosić się po pomoc do eksperta kredytowego (np. https://plcg.pl/). Specjalista podpowie nie tylko, ile pieniędzy możemy otrzymać z banku, ale też załatwi większość formalności i pomoże w gromadzeniu niezbędnej dokumentacji.

Ponadto, w celu określenia wysokości kredytu zaleca się skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów kredytowych. Uzyskane z tego źródła informacje należy jednak potraktować jedynie jako wskazówkę.