Jak dbać o czystość systemów udojowych?

Zadbane i czyste systemy udojowe znajdujące się w gospodarstwie rolnym

Niezwykle ważne dla prawidłowego działania systemów udojowych jest zadbanie o odpowiednie warunki sanitarne na terenie hali. W ten sposób zmniejszane jest ryzyko zainfekowania mleka oraz poprawiany jest stan zdrowia wymion, co przekłada się na mniejsze zużycie antybiotyków oraz współczynnik brakowania krów. Niezależnie od stosowanego systemu udojowego jednym z najważniejszych czynników jest utrzymanie go w czystości.

Środki wykorzystywane do higieny systemów udojowych

Ze względu na specyfikę systemów udojowych stosowane środki czystości nie mogą być groźne dla zwierząt. Oznacza to, że każdy z preparatów chemicznych musi być stosowany zgodnie z instrukcją do niego dołączoną. Zbyt wysokie stężenie środka czyszczącego może przyczynić się do uszkodzenia delikatnej skóry wymion, natomiast zbyt niskie nie będzie w pełni eliminowała bakterii i grzybów.

W przypadku mycia systemów udojowych często wykorzystywane są kwaśne środki myjące. Przykładem takiego preparatu może być AZO-CLEAN, który zawiera kwas azotowy, związki powierzchniowoczynne, sekwestranty, deflokulanty oraz inhibitory korozji. Świetnie sprawdza się on w przypadku usuwania zanieczyszczeń w systemach udojowych i może być wykorzystywany zarówno do mycia maszynowego, jak i do mycia ręcznego. Co ważne, preparaty, takie jak AZO-CLEAN nie zawierają fosforanów.

Należy pamiętać, że w przypadku stosowania preparatów do higieny systemów udojowych ważna jest temperatura mycia. W przypadku wielu środków oscyluje ona pomiędzy 40 a 60 st. Celsjusza, jednakże dokładne wytyczne powinny znajdować się na pojemniku z konkretnych preparatem. Mycie w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze może przyczyniać się do zmiany właściwości środka myjącego.

Produkcją i dystrybucją preparatów przeznaczony do mycia systemów udojowych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak CLEANLAB z Korzeniewa koło Kalisza.

Czyszczenie hali udojowej

Oczywiście, zachowanie odpowiedniego standardu sanitarnego nie ogranicza się jedynie do regularne i skrupulatnego czyszczenia samych systemów udojowych. Zabrudzeniom podlegają również pomieszczenia, maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle mleczarskim, dlatego niezwykle ważne jest, by były one poddawane regularnemu czyszczeniu przy pomocy odpowiednich przeznaczonych do tego preparatów. Przykładem tego typu substancji są wieloskładnikowe środki biobójcze, które sprawdzają się w przypadku powierzchni mających kontakt z żywności lub ze zwierzętami.