Jak działają osuszacze sprężonego powietrza?

Osuszacz sprężonego powietrza stoi w pomieszczeniu

Powietrze jest mieszaniną gazów, takich jak azot, tlen, czy też dwutlenek węgla. Ponadto jest ono bogate w parę wodną, która niekiedy może negatywnie wpływać na działanie pewnych maszyn i urządzeń. Sprężone powietrze, które jest powszechnie wykorzystywane w wielu zakładach przemysłowych, musi zostać pozbawione szkodliwej wilgoci. Pomocne mogą okazać się osuszacze sprężonego powietrza. Poniżej sprawdzamy, na czym polega ich działanie.

Jakie są rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza?

Sprężone powietrze najczęściej wykorzystuje się do zasilania urządzeń pneumatycznych, ale też podczas procesów lakierniczych, czy też w trakcie produkcji i transporcie różnych materiałów. Nieodłącznym elementem sprężonego powietrza jest wilgoć, która może gromadzić się na ściankach systemów pneumatycznych, powodując ich korozję. W celu zlikwidowania nadmiaru wilgoci w sprężonym powietrzu często stosuje się osuszacze sprężonego powietrza.

Jednym z nich są osuszacze ziębnicze, które uznawane są za jedne z najtańszych, a zarazem najbardziej ekonomicznych metod osuszania sprężonego powietrza. Często stosuje się je zakładach przemysłowych, gdzie umożliwiają tanie i efektywne usuwanie wilgoci z powietrza. Kolejnym rodzajem są osuszacze adsorpcyjne, które charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją, jednak wymagają regularnej wymiany adsorbentu. Stosowane są głównie w zakładach przemysłowych z wilgotnym sprężonym powietrzem.

Innym rodzajem osuszaczy są kompaktowe osuszacze membranowe, które dzięki specjalnym filtrom mogą sprawnie wytworzyć suche powietrze w halach magazynowych, laboratoriach, czy też budynkach zewnętrznych. Jedną z firm, która oferuje wydajne osuszacze sprężonego powietrza, jest firma BEKO TECHNOLOGIES.

Działanie osuszaczy sprężonego powietrza

Działanie osuszaczy sprężonego powietrza może się różnić w zależności od ich rodzaju. W przypadku osuszaczy ziębniczych wykorzystuje się specjalne wymienniki ciepła. Urządzenie obniża temperaturę sprężonego powietrza, dzięki czemu para wodna się skrapla i może się zgromadzić w wymienniku, a następnie zostanie usunięta poprzez dren kondensatu typu BEKOMAT®, bez strat sprężonego powietrza.

Z kolei działanie osuszacza adsorpcyjnego opiera się na zastosowaniu specjalnej substancji, która pod wpływem wysokiego ciśnienia pochłania wilgoć z powietrza. Zazwyczaj jest to żel krzemionkowy lub tlenek glinu. Ostatnim rodzajem jest osuszacz membranowy, który osusza powietrze za pomocą specjalnych membran z nanofiltrami. Dodatkowo mogą one pracować w zmiennych warunkach pracy i mają uniwersalne zastosowanie.