Jak program magazynowy automatyzuje podstawowe procesy? Poznaj przydatne funkcje

Mężczyzna piszący na klawiaturze laptopa.

Każda firma posiadająca swój magazyn, powinna zaopatrzyć się w dobry program magazynowy. To, w jaki sposób realizuje się procesy magazynowe, rzutuje na wydajność, ergonomię i konkurencyjność.

Automatyzację wprowadza się właściwie we wszystkich działach firmy. Warto o niej pomyśleć także pod kątem magazynu. Programy magazynowe pomogą m.in. przyspieszyć procesy magazynowe, zniwelować liczbę pomyłek i obniżyć koszty logistyczne. Kiedy zdecydujemy się na wdrożenie programu magazynowego, szybko okaże się, że do wyboru jest wiele propozycji. Różnią się one funkcjonalnością i interfejsem. Jakie funkcje powinien mieć dobry program magazynowy?

Funkcje podstawowe

Specyfika pracy każdego przedsiębiorstwa jest inna, toteż szczegółowe możliwości programów będą się różnić. Jest jednak kilka takich, które powinien mieć każdy program magazynowy. Bez zwątpienia musi umożliwiać generację dokumentów związanych z magazynem. Jego zadaniem jest usprawnienie zarządzania dokumentacją. Pracownicy magazynu muszą mieć szybki wgląd do tego, jak wygląda stan towarów i wiedzieć, gdzie je ustawiono. Jest to szczególnie istotne przy magazynach o dużej powierzchni. Dzięki informacji zawartej w programie pracownik szybko jest w stanie znaleźć potrzebny produkt.

Istotna jest możliwość generowania i analizowania raportów. Dzięki temu łatwiej będzie nadzorować bieżące stany magazynowe i dokonywać zmian w przyszłości. Ponadto można w dowolnej chwili przeprowadzić inwentaryzację i nie trzeba wstrzymywać pracy magazynu. Program magazynowy powinien umożliwiać nadawanie towarom różnych statusów – inaczej oznacza się produkt, który jest zamówiony, inaczej uszkodzony.

Bardzo ważne są informacje o dostawach. Szczegółowe informacje pozwalają przygotować przestrzeń magazynową, a praca będzie przebiegać znacznie sprawniej.

W dzisiejszych czasach zwraca się uwagę na mobilność. Warto o tym pamiętać, wybierając program magazynowy. Dobrze, aby można było nim zarządzać i przeglądać stany magazynowe także poprzez korzystanie z urządzeń mobilnych poza siedzibą firmy.

Integracja z systemem ERP

Podczas wyboru każdego oprogramowania powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami. Kiedy już zweryfikujemy, czy poszczególne programy magazynowe mają wszystkie potrzebne funkcje, możemy zastanowić się, co jeszcze powinien mieć program, aby pracownikom pracowało się lepiej.

Interesującą propozycją jest integracja programu magazynowego z systemem ERP. System ERP służy do zarządzania wszystkimi procesami w przedsiębiorstwie. Pracownicy wszystkich działów korzystają z jednej wspólnej bazy danych. Dzięki temu przepływ informacji jest lepszy, a praca wydajniejsza i wygodniejsza. Co to oznacza, jeśli spojrzymy na zarządzanie magazynem? Do stanów magazynowych i planowanych dostaw mogą mieć wgląd na przykład pracownicy działu sprzedaży, którzy bez kontaktu z pracownikiem magazynu poinformują klienta o dostępności interesujących go artykułów. Z kolei pracownicy magazynu mogą przystąpić do komplementacji zamówienia od razu, kiedy zostanie złożone. Nawet jeżeli do systemu wprowadza je znajdujący się poza firmą handlowiec.