Jak wstępnie oszacować koszt wykończenia domu w stanie deweloperskim? Praktyczne wskazówki!

Koszt wykończenia domu

Własny dom to często marzenie wielu osób – taka nieruchomość daje o wiele większą swobodę i przestrzeń, niżeli mieszkanie w bloku. Kiedy jednak budowa domu chyli się ku końcowi, pozostaje jeszcze wykończenie domu – koszty tego przedsięwzięcia zależne są od wielu czynników. Z poniższego artykułu dowiesz się ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim, i jak zoptymalizować koszty, by nie wydać fortuny.

Wstępny kosztorys wykończenia domu

Dom w stanie deweloperskim cechuje się wykończeniem posadzek, ścian i montażem drzwi oraz okien, jak również podłączone ma wszystkie media, w tym prąd, gaz, wodę i światło. Wszelkie prace wykończeniowe muszą być przeprowadzone już przez właścicieli, jako że domy w stanie deweloperskim najczęściej są sprzedawane właśnie przez deweloperów.

To, ile kosztuje wykończenie domu „pod klucz” zależy od wielu czynników, w tym:

  • Metrażu domu.
  • Wybranych materiałów, płytek, podłóg, farb, mebli.
  • Kosztu zatrudnienia ekipy budowlanej i remontowo wykończeniowej.
  • Stylu, w jakim chcemy urządzić swój dom (klasyczny styl np. norweski będzie tańszy niżeli aranżacja w stylu glamour).
  • Ilości pomieszczeń i łazienek (wykończenie łazienki jest droższe niż np. sypialni czy gabinetu).

Planując budżet na wykończenie domu, które umożliwi zamieszkanie w nim, wymaga wzięcia pod uwagę powyższych czynników. Szacuje się, że przy całej inwestycji w nowy, gotowy do zamieszkania dom, dojście do stanu surowego pochłania 40 procent kosztów inwestycji. Kolejne 30 procent przeznacza się na dojście do stanu deweloperskiego, a na etap wykańczania domu trzeba przeznaczyć kolejne 30 procent założonej kwoty. Taka kalkulacja może być pomocna i pozwolić obliczyć ostateczne koszty wykończenia domu, które musimy zgromadzić.

Jak oszacować wstępny koszt aranżacji wnętrz?

Choć koszt wykończenia domu jest uzależniony od kilku czynników, wciąż są to zwykle kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy, bez względu na to, jak bardzo będziemy oszczędzać. Na pewnych zakupach nie warto, a wręcz nie powinno się oszczędzać, szczególnie jeśli chodzi o łazienkę i kuchnię. Te dwa pomieszczenia są zwykle wykończone w płytkach, a jeżeli instalacja, np. wodna czy gazowa, ulegnie zepsuciu, kucie płytek i ich naprawa może być bardziej kosztowna niż to, co zaoszczędziliśmy.

By trafnie ocenić, ile potrzebujemy pieniędzy na wykończenie domu do stanu, w którym będzie nadawał się do zamieszkania, trzeba zapoznać się ze średnimi cenami artykułów, mebli i elementów wykończenia które będą nam potrzebne, nie bez znaczenia pozostaje również metraż danych pomieszczeń, chcąc ocenić ile farb czy płytek będzie potrzebne do aranżacji. To pozwoli ustalić wstępny cennik, który oczywiście może różnić się od ostatecznych kosztów jakie poniesiemy organizując wykończenie domu – koszt ostatecznie zawsze się różni od przewidywań, niemożliwie jest dokonanie wyceny co do złotówki.

Wybierz fachowców

Szacowanie kosztu wykończenia domu

Źródło: Pixabay.com

Ostateczny koszt wykończenia domu zawierać będzie również robociznę pracowników grupy remontowej, która będzie wykonywała nasze zlecenie. Warto postawić na fachowców, którzy dobrze znają się na swojej pracy, a efekt końcowy będzie dla nas zadowalający. Wycena pracy robotników opiera się głównie na obliczeniach, np. za m3 ściany do pomalowania czy podłogi, na której będą kładzione płytki czy panele.

Dodatkowy koszt to również materiały, czyli farba, powierzchnia podłóg, jak również elementy wykończeniowe takie jak śruby, wkręty, listewki, progi itp. Montaż mebli kuchennych czy armatury łazienkowej również poddawany jest specyficznej wycenie.

Te dwa pomieszczenia są właściwie najważniejsze w całym domu, stąd też ostateczna cena ich wykończenia może być najwyższa, w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami. Przy wyborze grupy remontowej, zdecydowanie nie warto oszczędzać. Należy kierować się przede wszystkim jakością pracy robotników i ich renomą wśród innych klientów. Spartaczona praca będzie wymagała dodatkowych poprawek, a to wygeneruje kolejne koszty wykończenia domu, których przecież chcemy uniknąć!

Korzystaj z promocji i profesjonalnej pomocy!

Przy zakupie materiałów pozwalających na wykończenie domu, koszt ich zakupu pełni bardzo ważną rolę. Każdy chciałby zaoszczędzić przy tak poważnej inwestycji, kiedy często każdy grosz w budżecie się liczy. Nabywanie materiałów budowlanych i wyposażenia domu może odbywać się zarówno stacjonarnie jak i przez Internet. Jednak dla osób chcących zaoszczędzić na inwestycji, jaką jest wykończenie domu, koszty będą o wiele niższe jeżeli wybiorą opcję sklepów internetowych. Można znaleźć tam całkiem sporo okazji i przecen, które rzutować będą na ostateczny koszt wykończenia wnętrz. Jeżeli jednak sami nie do końca wiemy jak zabrać się za organizację tego przedsięwzięcia, zawsze warto skorzystać z fachowej pomocy np. projektanta wnętrz, który może podpowiedzieć sporo praktycznych rozwiązań!

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka licznych artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Budowa domu to prostsze, niż myślisz, Paweł Szuchalski, wyd. Ridero, 2020 r.