Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Urzywanie zelazka.

Przypalone żelazko wcale nie musi zostać spisane na straty, zwłaszcza jeśli wcześniej dobrze się sprawowało i jedynym problemem jest stopa zabrudzona przypalonym materiałem. Istnieją bowiem skuteczne sposoby na odratowanie i wyczyszczenie przypalonego żelazka. Kluczem jest tutaj jednak zastosowanie dedykowanych do tego środków i przeprowadzenie całej operacji w odpowiedni sposób. Za chwilę dowiesz się czym wyczyścić przypalone żelazko, jak je czyścić i jak uniknąć przypalenia żelazka w przyszłości.

Czym wyczyścić przypalone żelazko

Samo przypalenie żelazka nie jest jeszcze niczym strasznym i wcale nie oznacza konieczności pożegnania się ze swoim sprzętem. O ile zareagujemy w takiej sytuacji w odpowiedni sposób. Przede wszystkim przypalone żelazko należy wyczyścić dopiero po jego odłączeniu od zasilania.

Ponadto samo czyszczenie należy przeprowadzić delikatnie i z wyczuciem przy użyciu odpowiednich do tego środków. W innym przypadku możemy porysować stopę żelazka, zwłaszcza wtedy, gdy jest ona wykonana z podatnych na rysy materiałów, takich jak aluminium, teflon czy emalia. Najistotniejszy jest jednak środek, jaki do tego użyjemy. Najlepiej, aby był to specjalny sztyft do żelazka. Co to takiego?

Czym jest sztyft do żelazka?

Sztyft do żelazka to nic innego jak specjalny środek do jego czyszczenia, który pozwala usunąć zarówno zabrudzenia powstałe w wyniku standardowej eksploatacji, jak i wyczyścić przypalone żelazko. Za sprawą swojej postaci i łatwej aplikacji, preparat ten sprawia, że czyszczenie przebiega szybko i bezproblemowo.

Sztyft do żelazka w zależności od marki może być stosowany do konkretnego typu lub wielu rodzajów powierzchni – począwszy od żelazek starszej generacji, po te najnowocześniejsze. Z reguły sztyft nakłada się na stopę żelazka, a następnie czyści np. ręcznikiem papierowym. Po czyszczeniu najlepiej pierwsze prasowanie wykonać na kawałku niepotrzebnego bawełnianego materiału.

Używanie przypalonego żelazka po wyczyszczeniu.

Czyszczenie żelazka – rób to systematycznie!

Systematyczne czyszczenie żelazka z kamienia i nalotu, jaki powstaje w trakcie jego użytkowania, skutecznie ogranicza możliwość przypalenia materiału w przyszłości. Warto zatem postawić na regularne stosowanie sztyftu i w razie zauważenia gromadzącego się na stopie żelazka nagaru, jego wyczyszczenie.

Taka konserwacja wydłuża również żywotność żelazka. Poza tym, jeśli chcemy uniknąć przypalenia żelazka w przyszłości, należy zawsze odpowiednio dopasować jego temperaturę do wskazań, jakie znajdują się na metkach prasowanych ubrań czy materiałów.