Jak założyć sklep internetowy bez dużych kosztów?

zakładanie sklepu internetowego

W ostatnim czasie sklepy internetowe przeżywają prawdziwy boom, a sprzedaż w niektórych z nich wzrosła o kilkaset procent. Pandemia przyspieszyła trend, który można było obserwować od kilku lat – wzrost zakupów online. Czy można jednak założyć e-sklep niemal za darmo?

To, co ostatnio dzieje się w polskim, ale i światowym e-commerce, pokazuje, że własny sklep internetowy może być bardzo dobrym, dochodowym biznesem. Zwykle na początku działania firmy nie dysponuje się dużym budżetem na inwestycje. Na szczęście nie trzeba wcale dużych środków, żeby uruchomić własny sklep internetowy.

Dzięki WordPress założysz sklep

Do tworzenia własnego e-sklepu można wykorzystać darmowe CMS, jakim jest WordPress. To wyeliminuje dość duży wydatek, jakim jest zamówienie oprogramowania dla sklepu. Jednak sam WordPress nie wystarczy. Trzeba rozszerzyć jego możliwości, do czego najlepiej wykorzystać wtyczkę WooCommerce. W ten sposób można szybko i łatwo przekształcić zwykłego WordPressa w funkcjonalny, intuicyjny i elegancki sklep internetowy. Istotne jest także to, że wtyczka WooCommerce jest darmowa w swojej podstawowej wersji. Zapłacimy dopiero za niektóre dodatki, jeśli chcielibyśmy z nich skorzystać, rozszerzając możliwości witryny.

Dlaczego WooCommerce?

Bez wątpienia WooCommerce to najpopularniejsza i najbardziej znana wtyczka do tworzenia sklepu internetowego na bazie WordPress. Już sam ten fakt jest najlepszą rekomendacją, bo tak wielu użytkowników WooCommerce nie może się mylić. Jakie są jednak tak naprawdę zalety tej wtyczki? Atutem jest brak opłat, co pozwala znacznie zmniejszyć wydatki w początkowej fazie uruchamiania e-sklepu. Kolejną zaletą WooCommerce jest duża intuicyjność i prostota. Nawet bez umiejętności programisty można sobie poradzić z jej uruchomieniem. Zaletą jest także możliwość szybkiej rozbudowy wtyczki o nowe funkcjonalności, gdy będzie taka potrzeba.

Co będzie jeszcze potrzebne?

Uruchamiając sklep internetowy, warto jeszcze pamiętać, że oprogramowanie w postaci WordPress to nie wszystko. Potrzebna będzie jeszcze domena internetowa, pod którą będzie funkcjonował sklep, dobry hosting (na początek może wystarczyć współdzielony) oraz certyfikat SSL dodatkowo zabezpieczający sklep i użytkowników. Wszystko to można znaleźć u dobrego dostawcy usług internetowych. Często znajdziemy wszystkie potrzebne produkty u jednego usługodawcy.

Własny sklep internetowy to może być bardzo dobry biznes. Uruchomienie takiej działalności nie wymaga wcale dużych środków dzięki darmowemu oprogramowaniu. Warto jednak pamiętać, że e-sklepów jest dużo i potrzebny jest dobry pomysł na asortyment takiej platformy sprzedażowej.