Jaki czytnik RFID wybrać do swojej firmy?

Magazyn.

Szeroka gama dostępnych na rynku czytników RFID nie ułatwia wyboru najlepszego rozwiązania. Jaki czytnik najlepiej sprosta wymaganiom konkretnej lokalizacji? Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze? Za chwilę postaramy się odpowiedzieć na te pytania, przedstawiając sprawdzone rodzaje systemów automatycznej identyfikacji, które powoli wchodzą w zakres standardowego wyposażenia firm.

Co warto wiedzieć o czytnikach RFID?

Czytnik RFID to specjalistyczne urządzenia stworzone do odczytu tagów RFID umieszczanych na produktach w celu ich błyskawicznej identyfikacji. Poszukując właściwego czytnika RFID, należy mieć na uwadze przyszłe zastosowanie urządzenia. Pierwszą kwestię, jaką trzeba brać pod uwagę, jest uwzględnienie przyszłej potrzeby rozbudowy systemu RFID w postaci zwiększenia liczby punktów odczytu. Jeśli dane przedsiębiorstwo spodziewa się szybkiego wzrostu dokonywanych operacji, warto zaopatrzyć się w czytnik zawierający kilka portów antenowych. Warto również pomyśleć, czy będziemy korzystać z jednego czytnika RFID w bezpośrednim połączeniu z komputerem, czy zależy nam raczej na stworzeniu systemu RFID z wieloma czytnikami, funkcjonującymi poprzez sieć Wi-Fi bez konieczności podłączenia do jednostki stacjonarnej.

Systemy RFID w halach magazynowych, przedsiębiorstwach spedycyjnych, czy firmach zajmujących się handlem detalicznym na szeroką skalę, wykorzystują czytniki RFID w formie zintegrowanej i niezintegrowanej. Czytnik zintegrowany posiada wbudowaną antenę RFID w samym urządzeniu, z możliwością obsługi anten zewnętrznych. Natomiast terminal RFID w wersji niezintegrowanej wymaga podłączenie anteny zewnętrznej do jednego z portów. Ilość portów antenowych zależy od zastosowania; istnieją czytniki RFID obsługujące nawet 32 anteny zewnętrzne.

Terminal RFID stacjonarny czy mobilny?

Jeśli zależy nam na najwyższej wydajności i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe warunki pracy, stacjonarny terminal RFID okaże się najrozsądniejszym wyborem. Specjalnie zaprojektowane czytniki stacjonarne o dużej mocy służą przede wszystkim w halach przemysłowych, gdzie wysoka wilgotność, zapylenie, czy występowanie rozmaitych substancji chemicznych zdarza się na porządku dziennym. Zupełnie inne przeznaczenie posiadają ręczne systemy RFID, zawierające czytniki mobilne ze zintegrowaną anteną RFID lub wykorzystujące technologię Bluetooth lub NFC. Mobilne czytniki doskonale służą w halach magazynowych czy przedsiębiorstwach transportowych, gdzie rozmiary towaru uniemożliwiają jego swobodne przemieszczanie do czytnika stacjonarnego. Terminal RFID w wersji mobilnej pozwala na znaczne oszczędności czasowe, dlatego sprawdza się idealnie w dynamicznym środowisku pracy.

Poszukując czytników RFID w pełnej gamie rodzajów i funkcji, warto odwiedzić stronę sklepu M2T, specjalizującego się w urządzeniach dla biznesu. Każdy terminal RFID posiada dokładny opis, ukazujący jego funkcje i specyfikację techniczną. Wybór czytnika RFID to inwestycja na lata, dlatego warto ją poprzedzić analizą różnych ofert producentów.