Jaki jest najlepszy moment na rozpoczęcie budowy domu

plan domu

Planujesz budowę domu? Projektujesz już swoje wnętrza? Ustalasz harmonogram robót? Zastanawiasz się, w którym momencie powinieneś rozpocząć cały proces? Skorzystaj z doświadczeń innych. Wszyscy są zgodni – optymalnym terminem na start robót budowlanych jest druga połowa marca.

Kiedy robi się ciepło i widno

Druga połowa marca, wraz z początkiem kalendarzowej wiosny, to najlepszy początek na rozpoczęcie prac budowlanych. To właśnie wtedy odpuszczają mrozy, a dodatnie temperatury umożliwiają rozpoczęcie robót ziemnych. Wydłużający się dzień zapewnia dobrą widoczność, bez konieczności stosowania sztucznego oświetlenia. No i czasu jest dużo – przed nami, wiosna, lato i jesień, aby zakończyć stan surowy budynku. To najlepsze rozwiązanie przed kolejną zimą.

Unikaj ulewnych deszczy na początku budowy

Rozpoczęcie prac budowlanych wczesną wiosną to niestety także ryzyko drobnych przestojów. Ciągle występująca, zbyt niska temperatura, może spowodować chwilowe zatrzymanie prac. Minimalna jej wartość powinna oscylować wokół +5 stopni Celsjusza przez całą dobę. Niższe wartości powodują konieczność stosowania specjalnych domieszek do betonu, czy wydłużą czas niezbędny do prawidłowego wykonania wszystkich prac ziemnych. Temperatura to nie jedyny czynnik ryzyka. Problematyczne też mogą być opady atmosferyczne wpływające m.in. na stabilność podłoża.

Minusem rozpoczynania prac budowlanych wczesną wiosną jest również fakt, że większość osób tak postępuje. Potęguje to popyt na pracowników fizycznych i niezbędne materiały, przez co koszty pracy i ceny towarów szybują znacząco do góry.

Ile właściwie kosztuje budowa domu we Wrocławiu?

Dolny Śląsk to wciąż jedne z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Polski. Silna konkurencja sprzyja wysokim cenom, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty. Choć dokładne oszacowanie budżetu budowy jest bardzo trudne do wykonania, ze względu m.in. na wiele czynników, takich jak np. opracowanie projektu, wybór technologii czy dobór materiałów, to warto także rozeznać obszary, w których można zaoszczędzić.

Odpowiedni dobór projektu domu, zwarta i prosta bryła budynku, mała powierzchnia i prosty kształt dachu, rezygnacja z niestandardowych elementów konstrukcji to obszary, w których można naprawdę zaoszczędzić przy budowie domu. Kolejnym rozwiązaniem jest korzystanie z sezonowych promocji i wybór najlepszych oferty dostaw materiałów budowlanych. Przykładowo, tylko na dostawie betonu z lokalnego wrocławskiego zakładu – betoniarnia Wrocław – możesz zaoszczędzić. Sprawdzony partner handlowy to również wywiązywanie się z zaplanowanego transportu, niepowodującego kosztownych przerw w prowadzonych pracach. Połączenie tych zalet zapewnia Górażdże, których wytwórnie betonu obsługują rynek Dolnego Śląska. Niskie ceny i najwyższe parametry mieszanek oraz duża elastyczność w dostawach i płatności korzystnie wyróżnia się na tle konkurencji.

Dobry plan na budowę

Odpowiednio wcześniej zaplanuj budowę swojego domu. Dopełnienie wszelkich formalności uchroni Cię przed kłopotami administracyjnymi, określenie budżetu i zdobycie kapitału zapewni ciągłość finansowania, a przemyślany wybór dostawcy – otrzymanie materiałów najwyższej jakości. Odpowiednie rozplanowanie czynności w czasie i wcześniejsze zarezerwowanie terminów wpłynie na możliwość optymalnego czasu rozpoczęcia prac i zakończenia ich przed zimą. Odstępstwa od przyjętych założeń mogą być jednak kosztowne