Kogeneracja w przemyśle – potrzeba czy konieczność?

Kogeneracja w przemyśle

Nowoczesny przemysł wykorzystuje wszystkie możliwości, by zmaksymalizować korzyści przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów własnych. Jednym ze sposobów na skuteczne wykorzystywanie zasobów jest kogeneracja, ciesząca się rosnąca popularnością na świecie. To nic innego, jak wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej jednocześnie. Szukając informacji na ten temat często można się natknąć na skrót CHP, czyli Combined Heat and Power. Pytanie, po co komu taka kombinacja? Wszystko zależy od prowadzonej działalności, a niekiedy miks ten może znacząco usprawnić działalność.

Kogeneracja – komu jest najbardziej potrzebna?

Kogeneracja w przemyśle ma wielkie znaczenie wszędzie tam, gdzie potrzeba zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła. Jednym z sektorów gospodarki, który łączy obie potrzeby jest na przykład ogrodnictwo i produkcja rolna. Nietrudno wyobrazić sobie bowiem wielkie szklarnie, w których dojrzewają rośliny wymagające wytworzenia bardzo specyficznych, konkretnych warunków cieplnych, które nie występują na danym obszarze naturalnie. Maszyny potrafiące jednocześnie doświetlić i dogrzać pomieszczenie wykorzystując do tego jedno paliwo są w takim przypadku bardzo często wykorzystywane – zwłaszcza, jeśli mowa jest o produkcji wielkopowierzchniowej. To tylko jedno z zastosowań kogeneracji, bo zjawisko to jest chętnie wykorzystywane także w wielu innych przypadkach. Niejako efektem ubocznym, a jednocześnie korzyścią systemów kogeneracyjnych jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W ofercie Enerii, z którą można zapoznać się na stronie internetowej firmy – https://eneria.pl/ można znaleźć szeroki wybór kompaktowych i wysoko wydajnych urządzeń, które spełnią najbardziej surowe normy i oczekiwania świadomych konsumentów. Co więcej, specjaliści Enerii służą radą i pomocą w kwestiach projektowych, poprzedzając samą decyzję dotyczącą wykonania konkretnej inwestycji.

Jak działają maszyny CAT?

W przypadku najnowocześniejszych i jednocześnie bardzo wydajnych układów kogeneracyjnych Caterpillar, zasady działania są proste. Układ zaopatrzony w stosowne paliwo, a może być nim gaz ziemny, kopalniany, koksowniczy, a także biogaz lub syngaz, wytwarzając niewielkie ilości CO2 generuje jednocześnie energię elektryczną, ciepło, chłód lub parę nasyconą. Wszystko, w zależności od potrzeb na poszczególnych etapach produkcji. Skuteczność układów opartych o technologię CAT sprawia, że to urządzenia, po które klienci sięgają w pierwszej kolejności.