Konto oszczędnościowe: rady dla niewtajemniczonych

Obliczanie dochodu z konta oszczędnościowego

Oszczędzanie i odkładanie pieniędzy to przejaw odpowiedzialnego stylu życia. Dbanie o swój budżet jest przecież bardzo ważne, zwłaszcza w okresie wzrostu cen i kosztów utrzymania. Warto jednak połączyć oszczędzanie z jednoczesnym pomnażaniem zgromadzonych środków, zakładając konto oszczędnościowe. Ułatwi wam ono gromadzenie pieniędzy i przyniesie dodatkowy zysk.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Na początek zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest konto oszczędnościowe (https://www.bgzoptima.pl/konta-oszczednosciowe). Otóż jest to rachunek bankowy na którym możecie deponować swoje środki. Różni się on od zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego ROR tym, że ulokowane na nim pieniądze objęte są oprocentowaniem, dzięki czemu wypracowują odsetki.

Konto oszczędnościowe nie „zamrozi” Ci dostępu do pieniędzy, jak ma to miejsce w przypadku lokat. Możesz po nie sięgnąć w dowolnej chwili. Jednak, aby zniechęcić Cię do częstych wypłat, transakcje te objęte są dość wysoką prowizją. Zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. Chodzi przecież o to abyś oszczędzał, a nie wypłacał pieniądze, jak ze zwykłego rachunku ROR.

Zwróć uwagę na oprocentowanie

Im wyższa wartość oprocentowania, tym konto oszczędnościowe przyniesie Ci większy zysk. Dość często jego wartość jest zbliżona do wartości oprocentowania lokat. Ponieważ do konta możesz dopłacać pieniądze w każdej chwili, staraj się robić to systematycznie, aby oprocentowanie objęło jak największe kwoty. Pamiętaj, że im więcej środków wpłacisz, tym większe odsetki wypracujesz!

Koniecznie zwróć też uwagę, czy wartość oprocentowania jest zmienna (uzależniona od koniunktury rynku), czy stała. Jeśli zmienna – Twoje zyski mogą być raz większe, a raz mniejsze. Dowiedz się też, czy oprocentowanie jest standardowe czy promocyjne. W tym drugim przypadku może ono znacząco zmaleć po zakończeniu okresu promocji. Miej to na uwadze!

Nie zapomnij o kapitalizacji odsetek

Pamiętaj o tym dobrze – im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej. Dlaczego? Otóż im częściej odsetki będą dopisywane do Twojego konta, tym większa kwota oszczędności objęta będzie oprocentowaniem. Najlepsza więc jest kapitalizacja dzienna, aczkolwiek banki oferują najczęściej okres miesięczny. Dlatego też dobrze analizuj oferty kont oszczędnościowych, aby wybrać zyskownie.

Czytaj regulaminy

Zanim założysz konto oszczędnościowe, zapoznaj się dokładnie z jego regulaminem i warunkami korzystania. Bardzo ważna jest także tabela opłat i prowizji. To właśnie z niej dowiesz się, czy oprocentowanie konta nie ulegnie zmianie po pewnym czasie oraz tego, czy jego wartość nie jest uzależniona od wysokości zdeponowanych oszczędności. A często tak właśnie bywa.

Co więcej, z regulaminu dowiesz się też, czy aby skorzystać z promocyjnego, wysokiego oprocentowania konta, nie musisz wykupić dodatkowych produktów bankowych. Sprawdź też, jak dużo będziesz musiał zapłacić za transakcje na koncie (głównie wypłat). Analiza tych czynników pozwoli Ci oszacować realne zyski, jakie wypracuje dla Ciebie konto.

Kiedy konto oszczędnościowe się przyda?

Z całą pewnością powinieneś założyć konto, jeśli interesuje Cię bezpieczne przechowanie zgromadzonych wcześniej oszczędności oraz wypracowanie przez nie dodatkowego dochodu. Jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż trzymanie pieniędzy w domowej śwince skarbonce, na rachunku ROR lub lokacie, która ograniczy Ci dostęp do Twoich środków.

O konto pokuś się także wtedy, gdy masz problemy z odkładaniem pieniędzy. Jest ono równie dobrym pomysłem dla osób, które zapominają o dokonywaniu regularnych wpłat – wystarczy, że ustawisz stałą dyspozycję przelewu części swojej pensji i automatycznie, co miesiąc zasilisz konto! Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz odkładać pieniądze, tym więcej będziesz ich mieć.