Na czym polega tworzenie aplikacji na androida?

aplikacja na android

Tworzenie aplikacji mobilnych składa się z wielu etapów i wymaga zaangażowania różnych specjalistów. W związku z tym zaawansowane aplikacje są przygotowywane przez zespoły projektowe, w skład których wchodzą programiści, projektanci doświadczeń użytkowników, projektanci interfejsów oraz testerzy. W artykule prezentujemy, w jaki sposób tworzone są aplikacje mobilne – od fazy pomysłu, aż do momentu publikacji.

Jakie etapy obejmuje tworzenie aplikacji na androida?

Proces projektu aplikacji obejmuje kilka etapów, wśród których możemy wyróżnić:

Kick-off – etap spotkania z klientem i ustalania celów projektu oraz głównych wymagań dotyczących produktu, np. jego niezbędnych funkcjonalności. Na początku współpracy koniecznie trzeba określić strategię MPV (Minimum Viable Product), która przedstawia wersję działającego produktu z minimum funkcjonalności, które umożliwiają przetestowanie aplikacji na grupie docelowej i sprawdzenie rentowności danego przedsięwzięcia.

Przygotowania – na tym etapie największą część prac wykonują deweloperzy, którzy zapoznają się z zakresem pracy, jaką będą wykonywać. To również moment na wybór środowiska programistycznego, w którym zostanie przygotowana aplikacja.

Design – ten etap odbywa się we współpracy ze specjalistami UX i UI, aby jak najlepiej poznać potrzeby użytkowników i dostosować do nich wygląd interfejsów. Sprawne i przyjazne użytkownikom aplikacje są tworzone na podstawie reserachu dotyczącego konkurencji oraz w oparciu o makiety i persony.

Budowa i testy – Cały proces tworzenia aplikacji odbywa się zwykle w ramach iteracji, czyli cyklicznych spotkań zespołu, na których omawia się dotychczasowe efekty prac, a także rozmawia o tym, jakie elementy wymagają ulepszenia. W tym czasie dostawca oprogramowania powinien utrzymywać stały kontakt z klientem i przedstawiać mu poszczególne efekty pracy. Stałym punktem w budowie aplikacje są także teksty wykonywane przez inżynierów, którzy dbają o jakość produktu (Quality Assurance Engineer).

Publikacja i utrzymanie – Publikacja aplikacji i oddanie jej w ręce użytkowników wiąże się z koniecznością dostosowania produktu do wymagań sklepu Google Play oraz zaprezentowanie go zgodnie z czynnikami ASO (App Store Optimization), czyli pozycjonowaniem aplikacji w sklepie

Tworzenie aplikacji na androida – jaki język programowania wybrać?

Wybór języka, w którym zostanie napisana aplikacja jest ściśle powiązany z systemem, dla którego jest ona tworzona. Aplikacje mobilne nie są uniwersalnymi produktami i działają tylko na urządzeniach kompatybilnych z konkretnym systemem. Android jest, obok iOS, najpopularniejszym systemem operacyjnym, wykorzystywanym w urządzeniach przenośnych (tabletach, smartfonach). Językiem dedykowanym systemowi Android jest java, a odpowiedne dla niego środowisko programistyczne stanowi Android Studio. W celu optymalizacji czasowej oraz finansowej procesu projektowania aplikacji są obecnie dostępne narzędzia cross-platformowe i hybrydowe, które pozwalają deweloperom na jednoczesne programowanie dla iOS i Android.