Najpopularniejsze formaty bloczków samokopiujących

Kobieta używa bloczka samokopiujacego

Bloczki samokopiujące to niezwykle wygodna forma druków wymagających dwóch lub więcej egzemplarzy dokumentu. Sprawdzają się w wypadku konieczności sporządzania umów, ale też jako druki magazynowe czy wystawiania faktur. Nadal wiele dokumentów, zwłaszcza tych ścisłego zarachowania, wypełnia się pismem odręcznym. Dlatego też bloczki samokopiujące usprawniają proces wypełniania druku, bez konieczności przepisywania danych każdorazowo na kilku egzemplarzach. Jest to niezwykła oszczędność czasu.

Rodzaje bloczków samokopiujących

Współczesna technologia pozwala na zaprojektowanie, a następnie wykonanie bloczków samokopiujących z dowolną treścią, formatem czy kolorem. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaprojektować własny wzór protokołów, umów czy druków finansowych, w dowolnej liczbie kopii. Większość drukarni oferuje nam gotowe bloczki, ale też wykonuje je na specjalne zamówienie.

Druki ścisłego zarachowania, jak chociażby formularze mandatów czy wezwań dla służb mundurowych są również drukowane na zamówienie właśnie w formie bloczków samokopiujących. Dostępne w drukarni gotowe wzory, zgodne z wymogami formalnymi, mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego.

Przykładową ofertę i cennik drukarni zajmującej się wykonywaniem bloczków samokopiujących na zamówienie znajdziesz pod adresem URL.

Jak zbudowany jest bloczek?

Bloczek samokopiujący składa się ze strony tytułowej, na której nadrukowany jest wzór całego bloczku. Ta strona nie ma kopii i jest wydrukowana na grubszym papierze od reszty druczków, przez co często wykorzystuje się ją jako przekładkę między kolejnymi formularzami. Następnie w bloczku znajdują się nasze druki z wybraną liczbą kopii dla każdego oryginału. Na końcu umieszcza się sztywną, najczęściej kartonową okładkę, która służy jako podkładka. Całość zwyczajowo zostaje sklejona, ale może być też zszyta na dowolnym boku bloczku.

Od indywidualnych wymagań klienta zależy ostateczny wygląd bloczków. Logo firmy może zostać umieszczone na grzbiecie druków, podobnie jak zlecenie na perforację stron czy ich numerację. Należy jednak pamiętać, że każda dodatkowa usługa wiąże się ze wzrostem ceny wykonania naszych bloczków samokopiujących.

Formaty bloczków samokopiujących

Najpopularniejszymi formatami w druku boczków samokopiujących są A4, A5 oraz A6. Dwa pierwsze są najczęściej wybierane do formularzy umów lub protokołów, natomiast format A6 doskonale sprawdza się przy drukach potwierdzeń oraz biletów. Rozmiar bloczków to jeden z głównych czynników warunkujących cenę za druk. Na ostateczny koszt wpływa także ilość kopii, rodzaj nadruków oraz ilość zamówionych sztuk. Przy większych zamówieniach z pewnością możemy liczyć na niższe koszty lub rabat od drukarni.

Bloczki w formacie A4, czyli w rozmiarze 210×297 mm są wykonywane na białym papierze o gramaturze 80g, a następnie możemy wybrać kolor kopii, której gramatura wynosi 60g. Najczęściej proponowanymi kolorami są różowy, niebieski, zielony, żółty lub biały. Ten format standardowo wykonuje się w liczbie 30 lub 50 kompletów na bloczek.

Format A5 to natomiast wymiary 210×148 mm. Zwyczajowa gramatura oryginału wynosi 60g. W tym wypadku również możemy wybrać kolor oraz ilość kopii. Minimalna ilość formularzy w bloczku wynosi 20 kompletów, chociaż najczęściej wybierana jest liczba 50 sztuk. Im większa ilość kompletów w bloczku, tym trudniej jest je wypisywać, zwłaszcza na pierwszych drukach.

Bloczki samokopiujące w formacie A6, czyli o wymiarach 148×105 mm, wykorzystamy do druków KP, WZ czy innych potwierdzeń. Tutaj parametry papieru i kopii są takie same, jak w wypadku formatu A5. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na usztywnienie całego bloczku oraz sposób klejenia, który w standardzie jest wykonywany na krótszym boku.