Nauka latania dronem – jak się do tego przygotować?

Nauka latania dronem.

Latanie dronem można traktować w kategorii hobby. Urządzenia te mogą służyć także do stworzenia inspirujących fotografii. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem drona lub dopiero co go nabyłeś, to ten artykuł będzie z pewnością dla Ciebie. Dowiesz się bowiem, jak przygotować się do latania w bezpieczny oraz kontrolowany sposób.

Kontroluj swojego drona

Pierwszym krokiem w nauce latania dronem musi być jego poznanie. Dowiedz się zatem, jakie elementy ma urządzenie, jak nim sterować, jakie ma ustawienia czy jaka jest wydajność jego baterii. Warto także zapoznać się z zasadami lotów dronem w najbliższej okolicy. Ważne jest bowiem, aby latanie dronem było bezpieczne i nie narażało ani samego urządzenia, ani nikogo innego. W tym celu mogą służyć chociażby tryby latania dla początkujących. Ograniczają one wysokość oraz prędkość lotu drona, dzięki czemu możliwe jest zbudowanie pewności w lataniu oraz poznanie urządzenia.

Samo sterowanie dronem jest zazwyczaj dość intuicyjne i proste. Zazwyczaj wystarczy pchnąć odpowiedni drążek do góry, na dół lub w lewo czy prawo. W taki sposób kieruje się lotem urządzenia (analogicznie do pchnięcia drążkiem, np. kiedy zostanie on pchnięty w górę, to dron poleci do góry). Jeżeli chcesz poczuć się bardziej bezpiecznie, możesz trzymać dron podczas lotu w trybie GPS. Dzięki temu w sytuacji, kiedy drążki sterujące zostaną zatrzymane, dron uniesie się oraz utrzyma swoją pozycję.

Gdzie ćwiczyć latanie?

Kiedy będziesz już gotowy do lotu, zbadaj najbliższe otoczenie, aby nic Cię nie zaskoczyło podczas startu, a także kiedy będziesz już w powietrzu. Zwróć zatem uwagę, czy w pobliżu znajdują się budynki, linie energetyczne oraz drzewa. Sprawdź również, czy w okolicy znajdują się lotniska, aby nie latać w ich pobliżu. Bardzo ważne jest także, aby zapoznać się z lokalnymi przepisami, regulującymi zasady lotów.

Dron.
Źródło: https://droniki.pl/Dron-MJX-Bugs-B20-4K-EIS-4K-GPS

Przed lotem należy zwrócić uwagę nie tylko na teren, ale także na warunki pogodowe. Wiatr oraz deszcz mogą bowiem mieć znaczenie dla osiągów lotu, zatem lepiej przełożyć trening, jeżeli zapowiadają się silne opady lub wichury. Po pierwsze, mogłyby one wpłynąć negatywnie na Twoje urządzenie. Po drugie mogłyby także utrudniać widoczność oraz transmisję sygnałów. Pamiętaj także, aby bateria była wystarczająco naładowana – w przeciwnym razie mogłoby nie wystarczyć Ci czasu na bezpieczny powrót oraz lądowanie.

Co sprawdzić przed lotem?

Przed lotem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, będzie to stan drona. Warto sprawdzić:

  • czy na śmigłach nie znajdują się ślady zużycia,
  • czy baterie są naładowane,
  • czy kontroler oraz dron są podłączone prawidłowo,
  • czy ustawienia kamery są prawidłowe, tzn. czy będziesz w stanie zobaczyć to samo, co widzi dron,
  • czy w dronie znajduje się karta pamięci (zwłaszcza, jeżeli zaplanowałeś robienie zdjęć lub nagrywanie filmów).

Warto podkreślić, że ustawienia drona powinny być monitorowane podczas całego lotu. Ponadto, jak wskazano powyżej, należy sprawdzić także przepisy dotyczące latania, obowiązujące na terenie, na którym planowany jest lot, a także prognozowane warunki pogodowe.

Start i lądowanie

Start oraz lądowanie to najważniejsze punkty lotu dronem. Pamiętaj, że najważniejsze, to sprawdzić, czy istnieje otwarty obszar, na którym będziesz mógł latać w kontrolowany sposób. Podczas startu należy przestrzegać wszystkich procedur bezpieczeństwa, w tym poinformować osoby znajdujące się w okolicy o planowanym starcie. Następnie włącz zasilanie, potwierdź wszystkie ustawienia i zwiększ przepustnicę. Wówczas urządzenie podniesie się kilka stóp nad ziemię. Jeżeli nie wystąpią żadne problemy, można zwiększyć wysokość lotu.

Jeżeli chodzi o lądowanie, to należy przenieść urządzenie w kierunku, w którym planowanego lądowiska, jednocześnie zmniejszając jego prędkość. Kiedy dron będzie już na ziemi, trzeba upewnić się, czy śmigła już nie poruszają się, a następnie wyłączyć zasilanie.

Pomocne wskazówki 

Podczas lotu dronem, warto każdorazowo zastosować się do kilku wskazówek. Po pierwsze, zawsze należy mieć przy sobie zapasowe baterie. Po drugie, warto przestudiować mapy satelitarne, dzięki czemu znajdzie się nowe, wspaniałe miejsca. Zachowuj przy tym bezpieczny dystans od domów, samochodów oraz ludzi. Pamiętaj o zbadaniu przepisów, trzymaniu drona w zasięgu wzroku, monitorowaniu warunków pogodowych i baw się dobrze!

Logo firmy droniki.