Podstawy księgowości – jak zacząć?

Księgowa znająca podstawy księgowości

Kilka lat temu, w ramach reformy uwolniono wiele zawodów. Dziś zdecydowanie łatwiej jest zostać, m.in. księgowym czy zarządcą lub pośrednikiem nieruchomości. Nie ma obowiązku zdobywania licencji czy certyfikatów w tym kierunku. Wdrożenie w obowiązki księgowego jest możliwe na zasadzie przebranżowienia, z zupełnie innych dziedzin i nauki wszystkiego od początku w praktyce. Dowiedz się czym zajmuje się księgowy i jak zacząć przygodę z podstawami księgowości.

Kto to jest księgowy i jak nim zostać? Czym zajmuje się księgowy?

Księgowy zajmuje się szeroko pojętą rachunkowością i rozliczaniem podatków swoich klientów. Prowadzeni także księgi rachunkowe, co wymaga znajomości prawa.

W bieżącej pracy, specjalista od rachunkowości, rozlicza faktury, płatności, dokumenty magazynowe i wykonuje szereg innych czynności. Praca księgowego  wymaga ogromnego zaangażowania i nieustannego rozwoju – musimy być na bieżąco w przepisach.

Jak zostać księgowym? Podstawy księgowości

Na rynku jest wiele ofert stażu, praktyk, a także pracy na stanowiskach asystenckich w biurach rachunkowych. W takich miejscach można nauczyć się naprawdę dużo i wdrożyć w samodzielne świadczenie usług księgowych. Z pomocą przychodzą również kursy kształcenia przygotowujące do zawodu księgowego – ciekawą ofertę rozwoju zawodowego proponuje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Osoby znające podstawy księgowości

Źródło: Freepik.com

Podstawy księgowości – gdzie szukać źródeł?

Mamy wiele  dostępnych źródeł wiedzy, z których można korzystać na początku przygody z rachunkowością. Warto zwrócić uwagę na publikacje napisane przystępnym językiem i z dużą ilością egzemplifikacji przypadków opisywanych w części teoretycznej. Kwestie związane z produkcją w toku, czy ustalaniem zmiany stanu produktów, mogą wydawać się bardzo trudne jeśli będziemy je rozpatrywać wyłącznie teoretycznie.

Praktyka czyni mistrza – uczmy się na przykładach. Ciekawe pozycje naukowe warte uwagi, które rekomendują praktycy to m.in.:

  • Podręcznik samodzielnej nauki księgowania, autorka Barbara Gierusz,
  • Rachunkowość od podstaw, autorka Danuta Małkowska,
  • Podstawy rachunkowości. Aspekty teoretyczne i praktyczne, Rredaktor Naukowy Bronisław Micherda,
  • Rachunkowość finansowa od podstaw, autor Józef Aleszczyk.

Firmy poszukujące pracowników do działów księgowych doceniają branżowe wykształcenie i przygotowanie teoretyczne. Bardzo dobrą decyzją jest wybór kierunku studiów związanego z planowanym rozwojem zawodowym. 

Najlepsze uczelnie w kraju proponują kierunki związane z rachunkowością, podatkami czy controlingiem. Po niektórych z nich, łatwiej będzie nam uzyskać tytuł biegłego rewidenta czy doradcy podatkowego. Warto być na bieżąco w zakresie oferty edukacyjnej

Podstawy prawne w pracy księgowego – co przeczytać na start? Jak zacząć podstawy księgowości?

Podstawowym aktem prawnym, pracy w księgowości, jest ustawa o rachunkowości. Z niej dowiemy się, jakie istnieją metody wyceny, zasady księgowości, sposoby realizacji odpisów, rezerw i obowiązki inwentaryzacyjne czy sprawozdawcze. W załącznikach do ustawy, to między innymi zakres sprawozdań finansowych w różnych wariantach, w zależności od rodzaju jednostki, której dotyczą. Prawidłowe obciążenie wyniku finansowego podatkiem dochodowym czy ustalenie rozrachunków z tytułu VAT, wymaga również znajomości ustaw podatkowych. Na co dzień księgowy korzysta również z wykazu środków trwałych w Klasyfikacji Środków Trwałych. Bieżąca praca księgowego to również ustawy związane z rozliczaniem ubezpieczeń społecznych oraz szereg rozporządzeń i nowelizacji.

Dla kogo zawód księgowego? Podstawy księgowości – czy warto?

Księgowy to zawód wymagający dużego zaangażowania. Podstawy księgowości nie są proste. Na rynku istnieje wiele ofert pracy i osoby początkujące mają duże szanse na rozwój. W zawodzie najlepiej sprawdzają się osoby z umysłem ścisłym, dużą skrupulatnością i analitycznym podejściem. Praca wymaga działania na wielu płaszczyznach jednocześnie i sprawności komunikacyjnej.

W rozmowach z klientami, a często też z zatrudniającymi księgowych przedsiębiorcami, potrzebna jest cierpliwość i umiejętność tłumaczenia zagadnień rachunkowych i podatkowych. Na pewno przygotowanie merytoryczne, w postaci szkoleń czy studiów oraz znajomość przepisów prawa i języków obcych, znacznie ułatwią start w branży.