Projektowanie 3D w kontekście maszyn dla przemysłu

Kobieta projektu 3D dla firmy przemysłowej

Powszechne projektowanie 3D istotnie wpłynęło na branżę przemysłową. Obecnie niemal każdy projekt wykonywany jest bowiem w tej technologii z zastosowaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego, które pozwala uzyskać nie tylko wielowymiarowy projekt, ale także pełną dokumentację z nim związaną. Jak wobec tego przebiega projektowanie maszyn w 3D i jakie są jego zalety?

Na czym polega projektowanie 3D w przypadku maszyn przemysłowych?

Projektowanie maszyn dla przemysłu w 3D rozpoczyna się jeszcze przed otworzeniem przeznaczonego do tego programu. Wymaga ono bowiem określenia wstępnej koncepcji projektu oraz ustalenia założeń, jakie ma spełniać dana maszyna. Po tym etapie wszelkie dotyczące jej dane wprowadzane są do programu, dzięki temu powstaje trójwymiarowy projekt maszyny przemysłowej. Przy czym należy wspomnieć, że programy do projektowania 3D umożliwiają nie tylko wierne odwzorowanie konstrukcji pod względem jej wymiarów, ale także materiałów, z jakich ma być ona wykonana i parametrów konstrukcyjnych, które ma ona spełniać.

Następnie na tak przygotowanym projekcie przeprowadzane są analizy oraz symulacje jej działania, dzięki którym można sprawdzić, czy dana maszyna spełnia oczekiwania projektowe oraz jest odporna na przeciążenia, z jakimi będzie miała do czynienia podczas zastosowania jej w procesach produkcyjnych. Ostatnim z etapów projektowania maszyn 3D jest natomiast stworzenie finalnego modelu oraz kontrola jego parametrów z dokumentacją techniczną. Po jego zakończeniu maszyna może być z powodzeniem wyprodukowana na podstawie wygenerowanych przez program danych.

Zalety projektowania maszyn w 3D

Coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych planując rozszerzenie swojej linii produkcyjnej, decyduje się na zlecenie wykonania projektu maszyn w 3D takim specjalistom jak firma zajmująca się projektowaniem i budową maszyn Pro-Assem. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, gdyż rozwiązanie to ma wiele zalet. Tworząc projekty maszyn w 3D, możliwe jest bowiem wyłapanie wszelkich błędów konstrukcyjnych i związanych z ich działaniem, na wczesnym etapie projektowym, co z kolei wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy.

Przygotowywane w ten sposób projekty maszyn mogą być także poddawane szczegółowym analizom statycznym oraz dynamicznym. Dzięki temu możliwe jest dobranie do jej wykonania takich materiałów i podzespołów, które podczas jej użytkowania zminimalizują ryzyko występowania usterek. Zaprojektowanie maszyny w 3D daje także możliwość wydrukowania jej prototypu metodą objętościową do celów prezentacyjnych.