Projektowanie książki krok po kroku

Co prawda wydanie własnej książki jest wielkim marzeniem wielu z nas, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele etapów dzieli nas od napisania, aż do otrzymania świeżej, pachnącej książki z drukarni.

Pomysł na książkę i jego realizacja

Mierzysz się z tym od wielu lat? Pisanie to warsztat, którego doskonalenie nigdy się nie kończy. Dlatego po napisaniu swojego dzieła, koniecznie oddaj go pod korektę oraz redakcję. Prawdziwe dzieło tworzy się przez wiele lat. W projekt nie wchodzi wyłącznie okładka na książki, ale również korekta, redakcja, druk, ISBN.

Redakcja

Swoją pracę do redakcji należy zawsze oddać komuś innemu. Najlepiej, aby był to ktoś rzetelny i sprawdzony. Do głównych zadań korektora należy sprawdzenie poprawności tekstu, czy nie jest on kopią innej książki. Skupia się także nad konsekwencją tekstu, uzupełnia bibliografię oraz pomaga – w razie potrzeby – opanować przypisy. Czy to cię już przerosło? Zawsze możesz założyć blog o książkach.

Korekta

Po zakończeniu redakcji książka trafia w ręce korektora, który poprawia wszystkie błędy: ortograficzne, stylistyczne, językowe i interpunkcyjne. Dba także o jednolitość języka – upraszcza dzieła, których skomplikowane zdania złożone psują jakość całości.

Pozyskiwanie numeru ISBN

ISBN to numer identyfikacyjny wydanej pozycji i w świecie wydawniczym jest najważniejszym elementem –  dzieło bez tego numeru nie ma żadnej wartości. To numer, który obowiązuje w systemie międzynarodowym. Jest unikalny, co oznacza, że nie występują dwa takie same numery.

Pozyskanie numeru ISBN nie jest skomplikowane. Należy wypełnić odpowiednie formularze na stronie Biblioteki Narodowej, a po jakimś czasie dostaniesz dziesięć pakietów numerów. Dla naszej książki wystarczy jeden numer ISBN, więc na stronie biblioteki jeszcze musimy wypełnić formularz o jego wykorzystaniu i wysłać. Pozyskiwanie jest bezpłatne.

Skład książki i druk

Możesz próbować obyć się bez pomocy grafika, jednak będzie to konieczne, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Świetnym programem do składania książki jest Adobe InDesign: intuicyjny oraz prosty, pozwala na wiele manipulacji tekstem. O okładkę możesz poprosić zaprzyjaźnionego artystę albo fotografa.

Pierwsza książka to druk w niewielkim nakładzie: za sumę 100 egzemplarzy zapłacisz około czterech tysięcy złotych. Projekt należy przesłać w formie PDF, osobno projekt okładki, oraz środek ze spadami.