Szafa rack – w jaki sposób pomaga zbudować funkcjonalną sieć monitoringu?

Kobieta stoi koło szafy serwerowej

Monitoring w dzisiejszych czasach nie jest ekstrawagancją ani luksusem, lecz skutecznym sposobem na zabezpieczenie danego obiektu, osób w nim przebywających i dóbr materialnych. Na stworzenie efektywnie działającej sieci monitoringu decydują się zarówno firmy, jak i coraz częściej osoby prywatne. W jaki sposób wykorzystać szafę rack do stworzenia funkcjonalnej sieci monitoringu? Czy to niezbędny do jej działania element?

Czym jest szafa rack?

Szafa rack, inaczej szafa serwerowa, to urządzenie spotykane przede wszystkim w serwerowniach i centrach danych. Jego zadaniem jest organizacja sprzętów teleinformatycznych. Wewnątrz umieszczane są poszczególne elementy należące do danej sieci.

Określenie 'rack’ odnosi się do konkretnego typu obudowy. Jest to model posiadający system mocowania, który składa się z dwóch lub trzech par belek rackowych. We wnętrzu tego typu szafy serwerowej, przeważnie tworzonej ze stalowej blachy, znajduje się miejsce dla systemu wentylacyjnego.

W szafie serwerowej można umieścić cały osprzęt dodatkowy, wpływający na poprawność i efektywność działania. W zarządzaniu sieciową architekturą przydaje się profesjonalne akcesorium, w tym patch panel, który ma znaczenie dla utrzymania porządku.

Szafa rack w sieci monitoringu

Zastosowanie szafy rack w sieci monitoringu, podnosi zarówno jej funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo. Sieć, w której znajdują się elementy pozwalające na identyfikację audiowizualną, narażona jest na działanie czynników zewnętrznych. Wymaga zatem ochrony przed nimi, ponieważ minimalna niestabilność, niewłaściwe warunki, panujący chaos zamiast uporządkowania, oznaczają znacznie obniżoną skuteczność funkcjonowania monitoringu.

Cała sieć oraz poszczególne jej elementy są także narażone na szkodliwe działanie potencjalnych intruzów. Nie można wykluczyć dostępu osób niepowołanych, które przypadkowo lub celowo doprowadzają do uszkodzeń.

Ryzyko uszkodzeń

Wbrew pozorom na zniszczenia i dostęp osób nieuprawnionych narażone są nie tylko firmy, ale i prywatne domy, w których właściciele decydują się na zainstalowanie monitoringu. Choć to znacznie mniejsza skala i często mniej wymagające pod względem warunków pracy elementy, nie można pozostawiać ich narażonych na działanie czynników zewnętrznych lub dostanie się w ręce osób niepowołanych.

W prywatnych domach wystarczy przypadkowy kontakt któregoś z domowników, by doprowadzić do problemów z funkcjonowaniem sieci. Ponadto może dojść do powstania zagrożenia dla zdrowia, gdy urządzenia podłączone do prądu będą nieostrożnie i niewłaściwie traktowane.

Dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb

Choć szafy serwerowe muszą spełniać wymagania pod względem wymiarów i budowy, na rynku dostępne są różne modele. Istotą jest więc dopasowanie szafy rack do wymogów sieci monitoringowej. Uwzględnić należy ponadto sposób montażu, ponieważ możliwy jest wybór szafy wiszącej bądź stojącej. W przypadku sieci monitoringu zaleca się modele wiszące.

Prawidłowe i skuteczne działanie monitoringu, tak w firmie, jak i obiekcie prywatnym, zagwarantuje właściwy dobór poszczególnych elementów oraz zabezpieczenie ich, np. przez umiejscowienie w szafie typu rack.