Wybieramy nowy telewizor do salonu. Jakie parametry powinien mieć?

Telewizor w salonie.

Urządzasz się w nowym domu lub mieszkaniu i niebawem planujesz zmienić sprzęt na nowszy? Jeśli tak, zainwestuj w jak najlepszy model, który dostarczy Ci doznań wizualnych i słuchowych na najwyższym poziomie. Sprawdź, które z oferowanych na rynku telewizorów najlepiej przypadną Ci do gustu i spełnią Twoje oczekiwania. Przyjrzyj się bliżej odbiornikom Samsung Neo QLED, które mają w tym roku swoją premierę. Sprawdź, co można wyczytać ze specyfikacji telewizora oraz jak sprawdzić telewizor przed zakupem. Czym jest format HDR? Jaki telewizor kupić? Co powinien mieć Twój wymarzony telewizor?

Rodzaj wyświetlacza w telewizorach – telewizor LED, LCD, QLED, OLED, jaki wybrać?

Wraz z rozwojem technologii zmieniają się rodzaje stosowanych wyświetlaczy. Warto iść z duchem czasu i sięgać po te, które dają największe możliwości korzystania ze świata gier i rozrywki. Poniżej przedstawiliśmy krótko cechy charakterystyczne każdego z rodzajów wyświetlacza, które ułatwią zakup telewizora. Jakie są rodzaje telewizorów? Poznaj bliżej telewizory HD, telewizory LCD, telewizory LED, ale też tanie telewizory OLED (mająca dużą tak częstotliwość odświeżania ekranu). Czym jest technologia hdr?

Telewizor LCD – technologia współczesności

Technologia LCD wyparła poprzednie rozwiązania kineskopowe oraz praktycznie zastąpiły technologię plazmową. Starsze modele wyróżniało podświetlenie z wykorzystaniem lamp CCFL, czyli świetlówek. Dziś zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie dostępne, modeli ma wbudowane podświetlenie LED. Wybór produktów jest ogromny. Poszczególne modele różnią się od siebie przekątną, rozdzielczością ekranu (Full HD, 4K UHD) oraz zastosowanymi w nich rodzajami systemów Smart TV. Różnica między telewizorem LCD a LED polega niemal wyłącznie na sposobie podświetlenia matrycy. Nie odnosi się natomiast w żaden sposób do technicznej specyfikacji związanej z wyświetlaniem obrazu. Odbiorniki QLED (3840 x 2160 px) są rozwinięciem sprzętu LED. Jeśli chodzi o nie, częstotliwość odświeżania ekranu jest największa. Interesujący jest zwłaszcza model TCL Mini LED QLED czy Telewizor LG OLED.

Telewizor OLED (3840 x 2160 px) – technologia przyszłości

W porównaniu do odbiorników LED nowoczesne telewizory OLED są o wiele bardziej nasycone kolorystycznie i zapewniają szerszą paletę barw, przez co zyskują w oczach użytkowników. W telewizorach OLED każda dioda odpowiada za wyświetlenie jednego piksela. Pozwala to na lepszy odbiór detali i wyraźniejszy obraz w czasie oglądania. Modele OLED słyną z doskonałego odzwierciedlenia czerni na ekranie, czego mogą im tylko pozazdrościć odbiorniki LCD, LED czy QLED (3840 x 2160). Wyjątkowo duży kontrast i szybki czas reakcji sprawia, że doskonale nadają się do oglądania wysokiej klasy filmów i seriali, ale również do grania w najnowsze tytuły gier (do czego przydadzą się liczne złącza HDMI). Ważna jest także częstotliwość odświeżania ekranu (hz technologia). Odbiornik OLED świetnie się sprawdza z technologią HDR (High Dynamic Range).

Technologia NeoQLED tylko w telewizorach Samsung – co wyróżnia ten typ telewizora?

Telewizory Samsung z serii Neo QLED są wyposażone w podświetlenie Quantum Mini. Ich sercem jest wysoce wydajny procesor AI neo Quantum, bazujący na sztucznej inteligencji. Za jej sprawą inteligentne diody uczą się wyświetlać obraz w sposób najbardziej optymalny dla użytkownika. Duże ich zagęszczenie wpływa korzystnie na zniwelowanie problemu z rozmazującym się obrazem. Diody w technologii LED zostały zmniejszone do zaledwie 1/40 wysokości standardowych LED-ów. W zależności od modelu użytkownik zyskuje rozdzielczość zbliżoną do 4K lub 8K. Taki odbiornik pozwala lepiej prezentować treści.

Rozdzielczość ekranu – jaka jest najbardziej optymalna?

Gdy decydujesz się kupić telewizor, weź pod uwagę rozdzielczość, ale także częstotliwość odświeżania (hz technologia). Sprawdź też, czy funkcjonuje technologia HDR (High Dynamic Range). Powoli aktualnym standardem staje się 4K, czyli obraz o rozdzielczości 3840 x 2160 px. Coraz więcej programów telewizyjnych oraz platform streamingowych czy vod wykorzystuje tę właśnie rozdzielczość. Zastępuje ona dotychczasowy, popularny format HD (który to z kolei wyparł HD Ready). 4K zapewnia zagęszczenie pikseli (najmniejszych jednostek wyświetlanego obrazu) dwukrotnie większe w stosunku do swojego poprzednika. Przekłada się to na bardziej ostry obraz i niemal niezauważalne dla oka piksele. Kupując nowy telewizor w 2021 roku, bez wątpienia warto postawić właśnie na model o rozdzielczości 4K Ultra HD.

Przekątna ekranu (cal), czyli jaki rozmiar telewizora wybrać?

Bogaty wybór modeli telewizorów w sklepach potrafi przyprawić o ból głowy. Dlatego podczas zakupu tego jedynego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia, w którym zostanie on ustawiony lub powieszony. Istotna jest również odległość dzieląca ekran od naszych oczu, gdy siedzimy na kanapie. W salonie o powierzchni 30 m2 sprawdzi się z powodzeniem telewizor 55-calowy. Natomiast w niedużym aneksie połączonym z salonem, którego wielkość nie przekracza 20 m2 odpowiednie będą ekrany o mniejszej przekątnej, na przykład 40 cali. Nowe telewizory plazmowe, LCD czy HD można dostać w różnych rozmiarach ekranu. Ten, kogo interesuje mała przekątna ekranu (cal), może być zainteresowany tańszymi odbiornikami o rozdzielczości HD Ready. W nowoczesnych modelach, takich jak Samsung The Frame, liczy się również płaski ekran i wyjątkowo cienka ramka. W kwestii wyglądu na uwagę zasługują modele Philips Ambilight czy Samsung QLED. Miłośnicy dźwięku powinni celować we wbudowany soundbar lub wbudowany subwoofer. Technologia producenta pozwala na uzyskanie wyjątkowej jakości dźwięku. Warte uwagi są też sprzęty wyposażone w nagrywanie na USB, tryb sport, Dolby Vision IQ, Auto Low Latency Mode czy też w audio słuchawkowe lub opcjonalny adapter. Interesujący jest też Soundbar Sony, HZ technologia czy głośniki Onkyo.

Smart TV z Android TV – must have w 2021! Zobacz, co warto o nim wiedzieć

Odbiornik do tradycyjnego oglądania telewizji to nie wszystko. Sygnał cyfrowy naziemny dvb t (a nawet cyfrowy satelitarny dvb s) niekoniecznie dostarczy nam tego, czego potrzebujemy. Współcześnie produkowane i sprzedawane inteligentne telewizory są w większości wyposażone w system Smart TV, najczęściej w Android TV. Nie musisz oglądać vod w Twojej przeglądarce komputerowej. Smart TV pozwala cieszyć się swobodnym dostępem do zasobów internetowych, gdyż ma wbudowaną przeglądarkę. Umożliwia też oglądanie popularnych filmów i seriali, dostępnych na platformach typu vod. Systemy Smart TV, występujące w modelach telewizorów, są różne. Jednym z najpopularniejszych jest Android TV. Znajdziesz je w odbiornikach marek Sony i Philips. Ich zaletą jest dostęp do Google Play, skąd bez problemu ściągniesz najnowsze wersje przydatnych aplikacji. W praktycznie każdym rodzaju systemu Smart TV użytkownik może korzystać z zasobów platform takich jak: Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Canal+, Rakuten TV, Google TV, CDA Premium czy TVN Player. Niektóre modele telewizorów wykorzystują nowe technologie i sztuczną inteligencję, umożliwiając wydawanie komend głosowych. System Smart TV, zarezerwowanych dla produktów marki Apple, nosi nazwę Apple TV. Najlepsze telewizory mają wbudowany Smart TV (z opcją Zwiń Smart TV), niektóre również Samsung Business TV, Dają one również możliwość łączenia kont przez IP komputera.

Żeby właściciel serwisu mógł przedstawiać spersonalizowane oferty, wyraź zgodę w zakresie przesyłania newsletterów w ustawieniach przeglądarki.