Wynajem samochodu na firmę w Warszawie – na czym polega i o czym pamiętać?

Klucze leżące na stole

Zakup aut czy umowa leasingowa to nie jedyne sposoby na wyposażenie firmy w Warszawie w samochodową flotę. Warto wziąć pod uwagę również wynajem, który w wielu przypadkach okazuje się bardzo opłacalny.

Na czym polega wynajem samochodu na firmę?

Wynajem samochodu na firmę jest formą finansowania polegającą na dzierżawieniu pojazdu od wynajmującego. Umowa zawierana jest na określony czas – najczęściej na 12 miesięcy. Oczywiście może być też krótsza lub dłuższa – w zależności od potrzeb i możliwości danej firmy. Wynajem tym różni się od leasingu, że najemca nie spłaca kapitału – jest natomiast zobligowany do uiszczania czynszu za użytkowanie samochodu.

 

Wynajem samochodu na firmę – największe korzyści

Jak podkreślają przedstawiciele firmy iPanek S.A. mającej w stolicy kilka punktów obsługi klienta, np. Warszawa Okęcie lotnisko, wynajem aut na firmę ma wiele zalet. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na korzystanie z tej usługi, nie ponosi kosztów utrzymania samochodu. Za serwisowanie i ubezpieczenie płaci firma wynajmująca pojazd. Przez dość długi czas w Warszawie i innych miastach w Polsce wynajem dostępny był głównie dla większych firm – z naciskiem na te, które zatrudniają wielu przedstawicieli handlowych. Jednak od kilku lat sytuacja na rodzimym rynku się zmienia i również mniejsze przedsiębiorstwa mogą korzystać z omawianej usługi. Samochód odbiera się w wybranym punkcie, np. w Warszawie Okęcie lotnisko – wynajem samochodów oznacza mniej formalności niż zakup.

 

Wynajem samochodu na firmę – jaki to koszt?

Opłata za wynajem ustalana jest indywidualnie – w zależności od długości najmu i przewidywanego miesięcznego przebiegu samochodu. Stosownych kalkulacji każdy przedsiębiorca musi dokonać we własnym zakresie, niemniej niejednokrotnie koszt wynajmu okazuje się niższy niż rata kredytu zaciągniętego na zakup pojazdu. Rzecz jasna trzeba też pamiętać m.in. o wydatkach na zakup paliwa, parkowanie, przejazd płatnymi autostradami czy ewentualne naprawy. Uwaga: koszt wymiany opon nie zawsze ponosi wynajmujący.