Wysokie długi – co robić?

Konsolidacja

Niestety z roku na rok przybywa osób, które mają więcej niż jedno zobowiązanie finansowe. Nadal najczęściej wybieramy kredyty bankowe, ale za sprawą ofert pierwszej pożyczki za darmo parabanki stały się bardziej popularne. Jednak chociaż darmowe pożyczki wydają się świetną ofertą, to mogą nam też sprawić duży kłopot. Sporo osób zamiast podpisać umowę kredytową wtedy, gdy naprawdę pożyczki potrzeba, kredytuje wszystko od zakupu nowej suszarki do włosów po wyjazd na wczasy za granicę. Niestety nie jest to mądre podejście, ponieważ im większa ilość kredytów czy pożyczek, tym trudniej będzie je spłacić.

Kiedy warto wziąć kredyt lub pożyczkę?

Jeśli sytuacja nas do tego nie zmusza, nie warto podpisywać takich zobowiązań. Wiele osób wydaje pieniądze z pożyczek na przyjemności, bez których można się śmiało obejść lub też wystarczyłoby oszczędzać pieniądze przez kilka miesięcy, aby móc sobie na nie pozwolić. Takie nieprzemyślane branie kredytów czy pożyczek pozabankowych prowadzi właśnie do problemów z ich spłatą.

Oczywiście są też osoby, które bez wzięcia kredytu nie mogłyby wyremontować mieszkania czy kupić nowej kuchenki. Jednak tutaj też można popaść w pętlę kredytową, z której będzie ciężko wyjść. Warto więc pożyczać pieniądze tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy. Zawsze warto oszczędzać, choć drobne kwoty, aby móc się obejść bez kolejnego kredytu.

Jak działa konsolidacja kredytów i pożyczek?

W sytuacji gdy ktoś ma kilka kredytów i pożyczek, można starać się o konsolidację. Konsolidacja kredytu bankowego nie jest trudna do załatwienia, ale trzeba wiedzieć, że banki mają swoje wymogi i nie każdy zadłużony klient będzie je spełniał. Jeżeli z góry wiemy, że bank nie udzieli nam kredytu konsolidacyjnego, można też zgłosić się do firmy pożyczkowej, która w swojej ofercie ma pożyczkę długoterminową przeznaczoną na spłatę obecnych długów.

Konsolidacja kredytu czy pożyczek polega na tym, że zawiera się umowę na nowy kredyt o wysokości odpowiadającej starszym kredytom i pożyczkom, które chcemy jednorazowo spłacić. Bank albo parabank spłaca za nas stare kredyty, a my otrzymujemy jeden kredyt, który będziemy spłacać w ratach co miesiąc. W wypadku parabanków procedura działa podobnie.

Wygoda konsolidacji opiera się na tym, że instytucja finansowa spłaca nasze długi, więc nie musimy się nimi już martwić, a w zamian mamy nowy kredyt, który ma ratę niższą niż zobowiązania, które spłacaliśmy do tej pory.

Kto nie może liczyć na kredyt w banku?

Problem jest, gdy posiadanie długów oznacza nie samo posiadanie zobowiązań finansowych wobec jakichś instytucji, a faktyczne długi, czyli opóźnienia lub braki w spłacie. Konsolidacja kredytu przez bank jest możliwa tylko wtedy, gdy klient ma zdolność kredytową i nie ma opóźnień w spłacie. Zatem po kredyt konsolidacyjny trzeba się udać, zanim jeszcze zaczną się u nas problemy finansowe.

Jeśli mamy już spore zadłużenie, jedynym ratunkiem może być pożyczka konsolidacyjna, ale tutaj warto wiedzieć, że parabanki też sprawdzają bazy, więc nie ukryjemy faktu posiadania długów.