Z czego składa się najprostszy zestaw nagłośnieniowy?

Zestaw nagłośnieniowy powinien znajdować się nie tylko na wyposażeniu klubów muzycznych czy samych wykonawców. Jest on niezbędny również w przypadku szkół, hoteli i kawiarni. Każda instytucja, która zajmuje się organizowaniem wydarzeń z udziałem wielu osób, powinna sama radzić sobie z ich nagłośnieniem. Każdorazowe umawianie się i podpisywanie umowy z agencją eventową wydaje się stratą czasu i pieniędzy. Z czego powinien się składać uniwersalny zestaw głośników i akcesoriów?

Kolumny

W przypadku konieczności nagłośnienia niewielkiej sali, zdecydowanie wystarczy zestaw głośników pełnopasmowych, które emitują cały zakres częstotliwości. Ich minusem jest z pewnością mniejsza siła przebicia basu. Nie posiada on bowiem odrębnego źródła dźwięku (subwoofera). Jeśli jednak nasze kolumny są wystarczająco dobrej jakości, publiczność nie powinna mieć problemu z odbiorem informacji znajdującej się “w dołach”. Dodajmy, że nie są one zwykle najbardziej istotne dla utworu muzycznego.

Niekiedy osoby zajmujące się nagłośnieniem w celu “podbicia” basu ustawiają kolumny na podłodze. Nie jest  to dobre rozwiązanie, ponieważ jego skutkiem będzie w każdym przypadku zatrzymanie średnich i wysokich częstotliwości na stojących w pierwszych rzędach przedstawicieli publiczności. Proste kolumny opisywanego typu powinny więc znajdować się na statywach. Warto pamiętać, że istnieje również opcja w postaci głośników aktywnych, czyli wzmacniających sygnał. To rozwiązanie poprawia mobilność zestawu nagłośnieniowego, bo z trzech elementów zostają nam do przetransportowania jedynie dwa.

Zobacz ofertę zestawów nagłośnieniowych na Megascena.pl

Powermixer

Potrzebujemy również urządzenia, na którym będziemy mogli ustawić natężenie dźwięku pochodzącego z różnych źródeł, na przykład mikrofonów czy wzmacniaczy instrumentalnych. W przypadku niewielkich powierzchni wystarczy nam powermixer, czyli sprzęt łączący w sobie funkcje miksera i wzmacniacza. Poszczególne jego modele mogą się od siebie różnić wieloma parametrami, przede wszystkim zaś liczbą wejść i występowaniem lub nie korektora graficznego. Niektóre są wyposażone w dodatkowe efekty i funkcje, takie jak pogłosy, echa lub system uprzywilejowania mowy “audio-mute”.

Statywy i inne akcesoria

Jak wspomnieliśmy powyżej, w celu uniknięcia tłumienia dźwięku, kolumny głośnikowe powinny znajdować się ponad poziomem publiczności. Aby to osiągnąć, powinniśmy zaopatrzyć się w statywy. Zadbajmy o to, by były one jak najwyższej jakości. Może od nich zależeć nie tylko odbierane przez publiczność brzmienie, ale i bezpieczeństwo osób znajdujących się na scenie lub w jej pobliżu. Uzupełnieniem zestawu nagłośnieniowego powinny być zawsze kable o dużej wytrzymałości. Powodzenia!