Zagrożenie ekologiczne – przykłady

Plastik w wodzach zagrożeniem ekologicznym

Chyba nikogo nie dziwi stwierdzenie, że nasza planeta stoi na krawędzi zapaści ekologicznej. Jednak nawet ci, którzy o tym wiedzą, wydają się ignorować problem, który może w nieodległej przyszłości poskutkować, np. znacznym pomniejszeniem się zasobów wody pitnej. Nasza planeta jest zagrożona. Bardzo poważnie zagrożona. Dlatego dziś powiemy słów kilka na temat niektórych zagrożeń ekologicznych, o których każdy z nas powinien pamiętać.

Jak bardzo zagrożony jest nasz ekosystem?

Naukowcy apelują o zmianę trybu życia, nie tylko na poziomie jednostkowym, lecz także na poziomie ogólnonarodowym. Jeśli nie zjednoczymy się w walce o polepszenie sytuacji, jeszcze na naszych oczach rozpocznie się naturalny kataklizm. Przyjrzyjmy się największym problemom ekologicznym, z którymi musimy się zmierzyć jako ludzkość.

Problemy ekologiczne – oceany plastiku

Plastik w wodzie powodujące zagrożenie dla środowiska naturalnego

Źródło: Freepik.com

Konsumpcyjny tryb życia całych społeczeństw, doprowadził do nieprawdopodobnej, jeśli chodzi o skalę tworzyw sztucznych, w tym plastiku, katastrofy. Kubek po kawie, torebka jednorazowa, siatka na zakupy – jeszcze do niedawna prawie wszystko było plastikowe. Problem pojawił się dopiero, kiedy uzmysłowiliśmy sobie, że to tworzywo produkowane jest kilka tysięcy razy szybciej, niż jest później rozkładane przez naturę.

Efektem naszej wieloletniej beztroski są „wyspy śmieciowe”, które krążą po oceanach Ziemi (przy czym sformułowanie „wyspy” nie jest metaforą – największa ma rozmiar Meksyku). Plastik jest obecny we wszystkich większych zbiornikach wodnych na świecie, a jego mikroskopijne cząsteczki wykrywalne są nawet na szczytach ośmiotysięczników. To bardzo poważne zagrożenie ekologiczne.

Problemy ekologiczne – dlaczego powinniśmy się nimi przejmować?

Choćby dlatego, że mikrocząsteczki plastiku przedostają się do układów pokarmowych zwierząt żywiących się, np. planktonem. Doprowadza to do wymierania całych gatunków, przerwania łańcuchów pokarmowych, zachwiania bioróżnorodności w oceanach i cała morska fauna powoli zacznie się kurczyć, a potem zanikać.

Chrońmy pszczoły!

Pszczoły, które zagrożone sa wyginięciem

Źródło: Freepik.com

Kolejne zagrożenie ekologiczne to wymarcie pszczół. Jeśli wymrą pszczoły, rodzajowi ludzkiemu zostaną jakieś 3-4 lata istnienia. Fakt ten, choć brzmi jak wyolbrzymienie, jest naukowo potwierdzoną prognozą. Tymczasem ludzie, świadomie bądź nie, coraz bardziej ograniczają istnienie pszczół. Owady te zapylają wiele gatunków roślin uprawnych, które – gdyby ich zabrakło – w ekspresowym tempie doprowadzą do klęski głodu na skalę światową. Coraz większa ekspansja człowieka ogranicza areały lęgowe pszczół, a stosowanie preparatów chemicznych do upraw, bardzo często je uśmierca bądź powoduje choroby. Trudno uwierzyć, że nasz los zależy w tak dużym stopniu od tak małych istnień!

Zagrożenie ekologiczne – efekt cieplarniany

Zagrożenie ekologiczne w postaci efektu cieplarnianego doprowadzającego do pożarów

Źródło: Freepik.com

Trudno w to uwierzyć, ale niektórzy wciąż nie dopuszczają do siebie wiedzy o tym, że efekt cieplarniany jest rzeczywistym zagrożeniem ekologicznym. Po rewolucji przemysłowej, wysokość emisji przeróżnych zanieczyszczeń do atmosfery, gwałtownie wzrosła. W ciągu ostatnich ponad stu lat, wypuściliśmy w powietrze tyle dwutlenku węgla, że nawet najwięksi entuzjaści postępu, nie mogli mieć wątpliwości, że odbędzie się to bez uszczerbku dla klimatu. Jednak realne skutki tej nieostrożności zaczęły pojawiać się dopiero kilkadziesiąt lat temu.

Kumulacja gazów cieplarnianych w atmosferze (widoczna zwłaszcza w wielkich skupiskach ludzkich) prowadzi nas z wolna, ale systematycznie, do podwyższenia temperatury na Ziemi. To z kolei doprowadzi do zaburzenia gospodarki wodnej na planecie. Ocieplenie klimatu doprowadzi również do wielu kataklizmów naturalnych takich jak susze, powodzie czy serie huraganów, które nie pozostaną bez wpływu na życie większej części ludzkości. Jeśli jest więc taka możliwość – w drodze do pracy warto zamienić samochód na rower.

Pozostałe zagrożenia ekologiczne

To tylko garść problemów ekologicznych, z którymi musimy się dzisiaj mierzyć. Pozostałe problemy ekologiczne to m.in.:

  • dziura ozonowa, która może zacząć przepuszczać szkodliwe dla ludzi ilości promieniowania ultrafioletowego;
  • kwaśne deszcze, które zatruwają wody i gleby;
  • zanieczyszczenia powietrza w wielkich miastach, które prowadzą do rozprzestrzeniania się chorób dróg oddechowych, w tym również nowotworów;
  • topnienie lodowców, które może doprowadzić do podniesienia się poziomu oceanów i zmniejszenia przestrzeni życiowej dla wielu społeczeństw, co może doprowadzić do migracji, niepokojów społecznych, a nawet wojen;

Jak widać, zagrożeń ekologicznych i problemów ekologicznych nam nie brakuje. Tylko od nas zależy to, jak będziemy żyć i czy przyczynimy się do przyspieszenia katastrofy, czy może do jej zapobieżenia. Każde zagrożenie ekologiczne możemy próbować zwalczyć własnymi siłami.

Źródło:

  • Kardaś A., Malinowski Sz., Popkiewicz M., Nauka o klimacie, Wydawnictwo Nieoczywiste, Katowice 2018.