Zakładanie firmy krok po kroku

kobieta zakładająca firmę

Niektórzy z nas chcą być swoimi szefami, pracować na własny rachunek i robić to, co się lubi, nie podporządkowując się innym. Coraz częściej pracownicy rezygnują z ciepłych posadek na etacie, by rozwinąć skrzydła jako indywidualny przedsiębiorca. Chciałbyś dołączyć do tego grona? Dowiedz się, jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku.

Firmę w Polsce mogą założyć tylko osoby pełnoletnie, posiadające obywatelstwo polskie. Polskie prawo stanowi, że działalność, nieprzekraczająca miesięcznego przychodu powyżej 50% aktualnego najniższego wynagrodzenia (aktualnie jest to kwota 1400 zł), nie musi być zarejestrowana. Jeżeli masz pomysł na działalność, chcesz, aby była Twoim jedynym źródłem dochodu oraz zakładasz, że będziesz zarabiał więcej niż podana wcześniej kwota, pozostaje tylko zalegalizować to przedsięwzięcie. Przeczytaj krótki poradnik o zakładaniu firmy.

Nazwa i adres firmy

Zakładający firmę, w pierwszej kolejności musisz zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do rejestracji potrzebna będzie nazwa firmy. Nazwa musi zawierać imię i nazwisko zakładającego. Dodatkowo mogą znaleźć się elementy, takie jak: charakter wykonywanej działalności (np. usługi kosmetyczne), lokalizacja (np. warszawskie antyki), Twój pseudonim albo dowolna oryginalna nazwa.

Formalnie możesz mieć tylko jeden wpis do CEIDG z jedną nazwą, ale pod nim kilka rodzajów działalności gospodarczej. To znaczy, że nie zarejestrujesz kilku jednoosobowych firm, zajmującymi się różnymi rzeczami (np. Jakub Nowak – księgowość, Jakub Nowak – doradztwo prawne itp.), ale możesz mieć jedną firmę, oferującą różne usługi (np. Anna Malinowska – fryzjerstwo, rękodzieło). Zastanów się, czy na pewno chcesz w nazwie łączyć wszystkie oferowane usługi, może to przysparzać trudności w przyszłości.

Poza nazwą, przydatny będzie adres siedziby firmy. Należy zgłosić przede wszystkim adres do doręczeń, czyli miejsce odbierania korespondencji. Jeżeli firma będzie w stałym miejscu, musisz podać stały adres. Siedzibą firmy może być Twoje mieszkanie, o ile jesteś jego właścicielem lub współwłaścicielem, lokal w dzierżawie lub użyczeniu czy biuro coworkingowe. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możesz podać ich kilka, bo np. w innym miejscu masz biuro, a w innym magazyn. Obecnie stały adres firmy nie jest niezbędny, bo równie dobrze możesz wykonywać swoje usługi u klienta (np. masaż czy makijaż) lub korzystać z wirtualnego biura.

Formalności, formalności i jeszcze raz formalności

Następnie trzeba wybrać kod w Polskiej Klasyfikacji Działalności (kod PKD). Ułatwi on charakterystykę Twojej firmy oraz powiąże z określoną formą opodatkowania. Warto wybrać jeden kod główny, powiązany ściśle z rodzajem wykonywanej czynności w firmie. Poza głównym kodem można wybrać nieograniczoną ilość kodów dodatkowych, które mogą, ale nie muszą przynosić dochody.

Może zdarzyć się sytuacja, że Twoja działalność będzie potrzebowała odpowiednich pozwoleń, np. koncesji, licencji. Dowiedz się, czy rodzaj Twojej działalności wymaga pozwoleń instytucji publicznych, jeśli tak, możesz je zdobyć dopiero po zarejestrowaniu firmy. Ważne jest, aby wybrać najkorzystniejszą formę działalności.

W załatwianiu tych i innych formalności przyda się pomoc specjalistów. Weźmy np. Lubelskie biuro rachunkowe InPlus, które w płynny sposób przeprowadzi Cię przez proces zakładania firmy. Biuro zapewnia kompleksowe wsparcie początkujących przedsiębiorców, gwarantując oszczędność czasu i nerwów.

Przed Tobą cztery rzeczy związane z finansami w Twojej firmie: wybór formy opodatkowania dochodów, sprawdzenie, czy musisz odprowadzać podatek VAT oraz jakie składki będziesz płacił do ZUS, a także wybór sposobu prowadzenia księgowości. Być może brzmi to skomplikowanie, ale wszystko jest do zrobienia.

Jeżeli sam nie chcesz podejmować się tych działań, możesz zatrudnić biuro rachunkowe, które załatwi to za Ciebie. Wykwalifikowani zawodowcy z biur rachunkowych załatwią formalności w Twoim imieniu. Przygotują i wypełnią odpowiednie dokumenty, doradzą w kwestiach finansowo-prawnych i pomogą w prowadzeniu firmy od strony księgowości. Biuro podatkowe w przyszłości zajmie się również Twoimi zeznaniami podatkowymi czy analizą zysków i strat.

Zobacz ofertę biura rachunkowego InPlus i skorzystaj z jego oferty w formie online!

Rzeczy, których nie musisz robić sam

Przy zakładaniu firmy masz możliwość wybrania pełnomocnika, który będzie Cię reprezentował np. w urzędzie czy w sądzie. Warto wybrać go już na etapie rejestracji firmy, ponieważ pełnomocnik wpisany w CEID nie będzie potrzebował pozwolenia za każdym razem, gdy będzie coś za Ciebie załatwiał.

Współpracując z biurem księgowym możesz być spokojny o kwestie formalne. Twój pełnomocnik złoży za Ciebie niezbędne dokumenty, będzie reprezentował Cię w urzędach, sporządzi potrzebne deklaracje, a w przyszłości zadba o terminowe rozliczenia i prowadzenie ewidencji.

Założenie firmy wbrew pozorom nie jest procesem, którego nie da się ogarnąć. Jeżeli wiesz, co chcesz robić, tylko nie wiesz, jak zacząć, nie wahaj się skorzystać z usług specjalistów. Nie musisz kończyć kursu księgowego, albo zatrudniać księgową, co tylko podniesie koszty utrzymania firmy. Biura podatkowe poprowadzą Twój biznes w sposób pełen profesjonalizmu, a jednocześnie chcą działać z klientami w partnerskich relacjach. Zajmą się tym, czym Ty nie chcesz, i będziesz mógł skupić się tylko na jednym – prowadzeniu swojego biznesu.