5 ważnych zadań, które musisz częściej wykonywać na swoim Windowsie

laptop z oprogramowaniem windows

Bez względu na to, czy komputer jest dla ciebie narzędziem pracy, czy tylko zabawką, jest parę rzeczy, o które musisz zadbać.

Bez względu na to, czy komputer jest dla ciebie narzędziem pracy, czy tylko zabawką, jest parę rzeczy, o które musisz zadbać.

I wcale nie chodzi o sprzętowy upgrade – żeby dłużej móc cieszyć się szybkim i sprawnym komputerem, musisz przede wszystkim zadbać o system operacyjny. Oto 5 zadań, które musisz wykonywać na swoim Windowsie częściej niż do tej pory!

Po pierwsze: aktualizacje

Jasne – wiem, że nie wszystkie łatki od Microsoftu zasługują na pochwałę, ale w większości, przynajmniej jeśli chodzi o poprawki bezpieczeństwa, są nieźle przetestowane i w twoim interesie jest ich jak najszybsza instalacja.

Równie ważna jest dbałość o aktualność programów. Ponieważ nie zawsze mają one wbudowany mechanizm sprawdzania poprawek, możesz albo ręcznie sprawdzać informacje o wydaniu, albo poszukać takiego programu, który przejmie w tym względzie rolę centralną i sprawdzi raz na jakiś czas wszystkie aplikacje. Po co martwić się aktualizacjami?

  • Przede wszystkim to sposób na szybkie usuwanie luk bezpieczeństwa. Te będą się pojawiały regularnie, a im szybciej je załatasz, tym mniej podatny na ataki będzie twój system.
  • Po drugie – aktualizacje często wprowadzają zmiany związane z wykorzystaniem baterii czy szybkością działania. Prawdopodobnie zmiana z wersji na wersję nie będzie wielkim przeskokiem, ale już gdyby porównać wyniki obecnej wersji i pięć aktualizacji wstecz, to wyniki mogłyby zaskoczyć.
  • Nie zapominaj też o nowych funkcjach. Coraz więcej integracji między programami i czysto praktyczne dodatki sprawiają, że często po prostu po aktualizacji oprogramowania praca staje się płynniejsza.

Skanuj antywirusem!

Antywirus na Windowsa to absolutna podstawa podstaw. Choć wbudowany Defender radzi sobie dość dobrze, nie jest ergonomiczny i żeby móc wygodnie przeskanować czy to nośniki zewnętrzne, czy pobrane pliki, czy choćby od czasu do czasu cały system z sektorem rozruchowym, ważne jest użycie oprogramowania antywirusowego z wyższej półki.

Antywirus nowej generacji chroni przed wieloma zagrożeniami i po prostu centralizuje kontrolę bezpieczeństwa: trojany, malware, keyloggery, spyware i praktycznie każda nowa forma złośliwego oprogramowania szybko trafiają do bazy i są wykrywane na twoim dysku, kiedy tylko się pojawią. Tutaj ostrożności nigdy za wiele.

Zrób kopię zapasową

Tutaj chcemy zwrócić twoją uwagę na dwa ważne aspekty działań, które musisz podjąć. Z jednej strony, warto tworzyć punkty przywracania systemu. Nie będą one wybitnie pomocne, jeśli utracisz dane, w gdyby się okazało, że jakaś aktualizacja nie współgra z twoim sprzętem, możesz po prostu odpalić Windowsa z punktu przywracania.

Druga sprawa to klasyczna kopia zapasowa na nośniku zewnętrznym. To pozwala prawie zawsze na odzyskanie przynajmniej części plików, gdyby sprzęt uległ uszkodzeniu albo gdyby przez wszystkie zapory na Windowsa trafił jednak jakiś wirus, który na przykład zaszyfruje ważne pliki.

Zgoda – kopa zapasowa nie rozwiąże pewnie wszystkich problemów, ale będzie kolejnym krokiem do łatwiejszego reagowania w krytycznej sytuacji.

Posprzątaj po sobie

Obecne wydania systemu Windows radzą sobie z bałaganem na dysku dość sprawnie, ale to nie znaczy, że nie trzeba się tym przejmować. Postaraj się regularnie przeglądać listę zainstalowanych programów: usuwaj te, które są niepotrzebne, aktualizuj te, które się da. Ta wskazówka dotyczy zresztą również znacznie prostszych rzeczy: usuwaj pliki z Pobranych albo przesuwaj je tam, gdzie powinny być, opróżniaj kosz, usuwaj nieużywane skróty z pulpitu.

Czasem odzyskasz tylko trochę widoku na tapetę, czasem dość sporo miejsca, ale przede wszystkim w każdej chwili Windows będzie miał trochę łatwiej, jeśli w poszukiwaniu konkretnych danych na dysku nie trzeba będzie przemielić szeregu zupełnie niepotrzebnych plików.

Kontroluj kluczowe ustawienia

Bieżące instalowanie poprawek to świetna sprawa, ale pamiętaj, że niektóre z nich mogą stać się przyczyną małego bałaganu w panelu sterowania. Jeśli wprowadzasz dużo niestandardowych zmian w sposobie działania systemu, to niestety musisz też w miarę często zerkać, czy któraś z aktualizacji ich nie odwróciła. To się zdarza z różnych powodów, a takie sprawy łatwo przeoczyć. Poświęć więc czas, żeby raz na dwa czy trzy tygodnie przejrzeć kluczowe ustawienia systemu, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wszystko działa tak, jak lubisz.

Po prostu dbaj!

To oczywiste, że pięć punktów nie wyczerpuje listy czynności utrzymaniowych, ale zajmij się tylko tymi pięcioma punktami, a twój Windows będzie zawsze działał jak nowy. I uwierz – nawet jeśli wszystko powinno dziać się automatycznie, to warto częściej niż do tej pory zajmować się konserwacją systemu.