Apple iPhone 12 – rozsądnie wyceniony smartfon

Iphone12 od Apple.

Wielu specjalistów podkreśla, że Apple po raz pierwszy od dawna wypuściło naprawdę rozsądnie wyceniony iPhone, który nie powala być może wszystkimi swoimi parametrami, ale dzięki wyjątkowo stabilnemu oprogramowaniu daje naprawdę dobre efekty i świetnie się z nim pracuje.

Ekran OLED w Apple iPhone 12

 Wyświetlacz OLED, który zastąpił ekran LCD to ogromna zmiana w standardzie Apple. Jeszcze do niedawna ekrany OLED były zarezerwowane właściwie wyłącznie dla modeli kosztujących powyżej 5000 zł. Apple iPhone 12 64 GB kosztuje zaś niewiele ponad 4000 zł, najdroższa jego wersja natomiast nieco poniżej 5000 zł (256 GB). Do wyboru jest także mniejsza wersja iPhone 12 mini, który kosztuje niecałe 4000 zł.

Najlepszy wyświetlacz, jaki obecnie dostępny jest dla iPhone 12, w ogromny sposób przekłada się na wrażenia użytkownika. Przede wszystkim daje o wiele lepszą jakość obrazu, głębszą czerń. Ekran jest także lepiej widoczny nawet w pełnym słońcu. Zmniejszyło się także zużycie energii po włączeniu trybu ciemnego W końcu telefon ma także mniejsze ramki i dzięki temu zyskuje bardziej atrakcyjny wygląd. Wyświetlacz Super Retina XDR z matrycą OLED jest chwalony za wierne odwzorowanie kolorów.

Minusem może być natomiast brak zastosowania panelu 120 Hz, co przekłada się niestety na nieco wolniejsze i nie tak płynne, jak można byłoby tego oczekiwać od Apple, wyświetlanie animacji.

Wideo w formacie Dolby Vision

Dzięki Apple iPhone 12 masz studio filmowe w dłoni. Filmy, nawet te rejestrowane w trybie 4K, cechuje bardzo wysoka rozpiętość tonalna, szybki autofokus, błyskawiczna stabilizacja. Lepsze rozwiązanie proponuje na rynku właściwie tylko inny flagowy smartfon Apple, czyli iPhone 12 Pro. Na rynku smartfonów pod kątem wideo Apple jest w tym momencie po prostu bezkonkurencyjne. iPhone 12 jako pierwszy smartfon pozwala ci nagrać wideo HDR w standardzie Dolby Vision. Dopracowania wymaga natomiast kwestia przenoszenia tych filmów i ich odtwarzania na innych urządzeniach niż ekran iPhone’a 12. Wideo HDR na smartfonie jest natomiast po prostu niewiarygodne, wyciąga maksimum detali z najdalszych, najciemniejszych i najjaśniejszych fragmentów obrazu.

 

Aparat nie tak rozbudowany, a i tak robi swoje

iPhone 12 został wyposażony w dwa aparaty:

  • aparat główny 12 Mpix z przysłoną f/1,6;
  • aparat 12 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym f/2,4.

Nie posiada natomiast teleobiektywu. Ten znaleźć można jedynie w modelach Pro. Mały jest także sensor matrycy aparatu głównego. Trzeba jednak przyznać, że mimo tych ograniczonych parametrów, iPhone 12 robi absolutnie świetne zdjęcia niezależnie od warunków oświetleniowych. Nowy obiektyw szerokokątny wpuszcza o 27% więcej światła, więc słabe oświetlenie nie stanowi dla aparatu żadnego problemu. Zachwyca także zbieżność kolorystyczna zdjęć pochodzących z obu obiektywów i unifikacja efektów, jaką gwarantuje bezkonkurencyjne oprogramowanie Apple. Najnowszy model iPhone umożliwia przetwarzanie obrazu za pomocą Smart HDR 3, Deep Fusion oraz trybu nocnego. Plusem jest także automatyczne przełączenie się między tymi trybami, właściwie niezauważalne dla użytkownika. Smartfon samodzielnie także zarządza trybem nocnym, co przekłada się na zdecydowanie lepszą jakość zdjęć.

Najwyższa ochrona

Powrót do kanciastego obramowania może nie podobać się każdemu, natomiast niewątpliwie propozycja ta stanowi odskocznię od dominujących na rynku obłych kształtów. Dodatkowo ten kształt zmniejsza podatność na stłuczenia. Ochronę wzmacnia jedna warstwa Ceramic Shield – według Apple z rekordowo twardym szkłem. Minusem jest jedynie większa tendencja do pojawiania nie mikrozarysowań.