Bądź bezpieczny/a w Internecie

kupowanie w internecie

Każdy z nas, kto czeka na przesyłkę lub zamierza ją nadać, liczy na to, że paczka lub list dotrą o czasie na miejsce swojego przeznaczenia. Istotną sprawą jest także to, by ich zawartość nie uległa zniszczeniu, czy też nie padła łupem złodzieja. W obecnych czasach obsługa większości przesyłek odbywa się zdalnie, poprzez różnego rodzaju aplikacje, dzięki którym możemy, np. śledzić to, co wysłaliśmy. Sporą część różnego rodzaju przesyłek odbieramy w paczkomatach, w sposób zdalny. Stąd tak istotną sprawą jest to, by aplikacje działały bez zarzutu, a dostęp do nich dla osób trzecich był zwyczajnie niemożliwy. Warto więc korzystać z takich aplikacji oraz firm kurierskich, które dokładają wszelkich starań, by nasze przesyłki były zawsze bezpieczne.

Coraz więcej operacji wszelkiego rodzaju, takich jak płatności, zakupy, rozliczenia z urzędem skarbowym, itp. odbywają się poprzez Internet. Od najmłodszych lat trzeba więc położyć wielki nacisk na to, by w jak największym stopniu zwracać uwagę na różnego rodzaju szczegóły oraz drobiazgi. Ważne jest np. to, by zmieniać hasła dostępu do różnego rodzaju kont w mediach społecznościowych czy w banku. Hasła powinny także się różnić od siebie, by po kradzieży jednego złodziej nie mógł za jego pomocą, włamać się właściwie wszędzie. Różne przydatne aplikacje, które umożliwiają nam śledzenie przesyłek, powinny być instalowane tylko i wyłącznie na zaufanych urządzeniach, do których dostęp dla osób postronnych jest ograniczony do niezbędnego minimum. Aplikacje pobierajmy lub nabywajmy tylko z zaufanych sklepów – dzięki temu unikniemy złośliwego oprogramowania, które może się zagnieździć w naszym laptopie lub smartfonie.

Lepiej chuchać na zimne

Unikajmy także otwierania różnego rodzaju załączników, które przyszły do nas z zupełnie nieznanego nam źródła. W ich wnętrzu mogą się kryć wirusy komputerowe. Warto także przejrzeć potencjalne ustawienia swojej wyszukiwarki internetowej i zmienić je na bardziej „prywatne”. To też pomoże nam wyeliminować część potencjalnych zagrożeń pochodzących z sieci. Nasz prywatny komputer oraz smartfon blokujmy hasłami, które utrudnią dostanie się doń osobom niepowołanym. Uważajmy także na wiadomości czy też aplikacje, które podszywają się pod oryginalne firmy, etc. Pomyłka lub zbyt pochopnie podjęta decyzja na podstawie fałszywego smsa, mogą mieć opłakane konsekwencje. Zapewne nie uda się pozbyć wszelkich zagrożeń, ale warto próbować ograniczyć je do minimum.