Big Data – co to jest?

Przetwarzenie dużej liści danych z Big Data

Big data jest pojęciem, które pojawiło się w branży IT dość niedawno. Dotychczas działania, które dziś określamy mianem „big data” nazywane były analizą danych, bazami danych, itp. Dziś big data jest nieodłącznym aspektem działania niejednej firmy, czy systemu teleinformatycznego. Czym jest więc big data i do czego służy w 2022 roku?

Przetwarzanie danych – robimy to od tysięcy lat!

W skrócie: big data polega na przetwarzaniu bardzo dużej ilości danych. Co w tym nadzwyczajnego i innowacyjnego? Przecież dane są przetwarzane już od czasów powstania pierwszych cywilizacji? W przeszłości dane zapisywane były na papierze, pergaminie, glinianych tabliczkach i jako węzełki. W XX wieku przetwarzanie danych stało się o wiele prostsze, ponieważ ludzie zaczęli używać systemów komputerowych. W którymś jednak momencie przetwarzane od wieków dane zaczęły być określane jako „big data”.

Wszystko za sprawą stałego rozwoju Internetu. Jeszcze do niedawna przedsiębiorstwa, instytucje państwowe, czy inne podmioty zbierały wiele danych umieszczając je w bazach danych znajdujących się na wewnętrznych serwerach. Bazy komunikowały się ze sobą, co często było dość problematyczne i czasochłonne, przez co także dość kosztowne. Big data rozwiązało te problemy – to jedna wielka baza danych, często o pojemności liczonej w wielu terabajtach danych.

Jak działa big data?

W porównaniu do tradycyjnych baz danych, big data jest dużo większa. Aby nie powodowało to znacznego spowolnienia działania systemów, czy wręcz niemożliwości odczytu pewnych elementów, big data posiada odpowiednią strukturę. Dodatkowo w celu odczytywania, zapisywania, czy zmieniania danych w tak dużej bazie danych niezbędne było stworzenie odpowiednio wydajnych maszyn i skutecznych algorytmów. Zapewniają błyskawiczne przetwarzanie nawet najbardziej rozbudowanych baz danych.

Dane rozmieszczone w ramach ogromnej bazy są ułożone w odpowiedni sposób. Dzięki temu ich przetwarzanie jest możliwe w mgnieniu oka. Na co dzień używamy wielu stron internetowych, serwisów i aplikacji, które korzystają z big data.

Urzywanie Big Date

Co zyskujemy dzięki big data?

Ogromna ilość danych znajdujących się w big data może być wykorzystywana na wiele sposobów. Przede wszystkim pozwala na zbieranie wielu danych o internautach – użytkownikach odwiedzających strony internetowe, sklepy e-commerce, czy serwisy społecznościowe. Błyskawiczna analiza danych pozwala na bezpieczne logowania, podpowiadanie contentu, jaki użytkownik widzi, czy spersonalizowane reklamy.

Big data pozwala nie tylko na zachowywanie w bazie konkretnych danych (nazwa użytkownika, jego adres IP, inne strony, które odwiedził), ale także na monitorowanie i analizowanie jego wszystkich zachowań w sieci.

Czy big data jest dla nas zagrożeniem?

Oczywiście zbieranie wielu informacji na temat użytkowników Internetu może wydawać się nieco ryzykowne. Pamiętajmy jednak, że dane te w znacznej większości są przetwarzane w sposób automatyczny. To algorytmy odpowiadają za to, co dzieje się z naszymi danymi. Ponadto często w big data nie ma informacji o konkretnym użytkowniku, a o całej kohorcie – grupie osób o podobnych cechach i zachowaniach. Kolejna baza zawiera dane konkretnych osób, a połączenie dwóch baz pozwala na wyświetlanie efektów pracy algorytmu.