Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?

Księgowa

Wiele osób prowadzących swoją działalność gospodarczą, korzysta z usług biura rachunkowego. Jest to bardzo duże udogodnienie. Warto wiedzieć, czym tak właściwie jest biuro rachunkowe, na jakiej zasadzie działa, kiedy warto skorzystać z jego usług i czym zajmuje się księgowa.

Co to jest biuro rachunkowe?

Każdy przedsiębiorca musi odprowadzać podatki do Urzędu Skarbowego, a także składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To jak skomplikowane są obowiązki z tym związane i formalności, jest zależne do wielkości i stopnia złożenia przedsiębiorstwa. Bardzo często na początku przedsiębiorca próbuje sam wywiązywać się z obowiązków podatkowych i składkowych, jednak z czasem okazuje się to zbyt wymagające, dlatego szuka sprawdzonych rozwiązań.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego Biura Rachunkowego. Jest to podmiot gospodarczy, który zajmuje się księgowaniem wszelkich dokumentów i nadzorem nad przepływem środków finansowych.

Zakres działania konkretnego biura rachunkowego może być dość szeroki. To od przedsiębiorcy zależy, czy będzie umiał umiejętnie wykorzystać potencjał biura rachunkowego. 

Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność biura rachunkowego, może także dotyczyć analizy ryzyka finansowego, a także tworzenia konkretnych strategii, udzielanie różnych porad, optymalizacja podatków, a także reprezentowanie swoich klientów przed urzędem administracyjnym i skarbowym.

Zakres działania biura podatkowego jest zależny od konkretnej, zawartej umowy, a także od szczegółowych kompetencji pracowników biura.

Biuro rachunkowe czym się zajmuje?

Określają czym się zajmuje biuro rachunkowe, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że obsługuje ona podmioty gospodarcze, ale także osoby fizyczne. Zwykły obywatel, który nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, może uzyskać pomocy np. w wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego. Może także doradzić się w kwestii inwestycji, spadków, darowizn czy kredytów.

Do najważniejszych zadań biura rachunkowego należy:

  • Prowadzenie różnych ksiąg rachunkowych w przedsiębiorstwach,
  • analiza i prowadzenie księgi Przychodów i Rozchodów, dla osób prowadzących własną działalność,
  • prowadzenie ewidencji przychodów, a także rozliczania podatków,
  • przechowywanie różnych rozliczeń podatkowych,
  • obsługiwanie płac pracowników,
  • sporządzanie różnych raportów i statystyk,
  • formułowanie wniosków podatkowych,
  • analizowanie sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa,
  • doradzenie z zakresu podatków i wszelkich zagadnień finansowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o działaniu biura rachunkowego?

Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność podatkową ponosi przedsiębiorca, nawet jeżeli w umowie będzie wprowadzona inna klauzura. Urząd Skarbowy może dochodzić zaległości podatkowych, które wynikają z nierzetelnego prowadzenia rozliczeń. 

Przedsiębiorca odpowiada także, za wszelkie podatki niepobrane lub te, które zostały pobrane a nie wypłacone.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy nie zwalnia jednak biura rachunkowo z odpowiedzialności za skutki ewentualnych błędów. Przedsiębiorca, który zostanie poszkodowany w wyniku niekompetentnego działania biura rachunkowego, może dochodzić swoich praw i domagać się odszkodowania, za szkody, które poniósł w wyniku błędów księgowości.

Obowiązki biura rachunkowego po rozwiązaniu umowy

Biuro rachunkowe

Źródło: Freepik.com

Warto zaznaczyć, że w momencie zakończenia współpracy z biurem rachunkowym, klient musi przejąć od niego dokumentację w formie papierowej, a także wszelkie zapisy w księgach rachunkowych. Ważne jest także odzyskanie całej dokumentacji elektronicznej.

Obecnie zdecydowana większość dokumentów funkcjonuje w formie elektronicznej, dlatego takie ważne jest zadbanie o integralność systemów informatycznych. 

Warto także zaznaczyć, że mimo iż niektóre biura uważają, że program komputerowy jest ich własnością, to nie mają możliwości wydania wersji elektronicznych dokumentacji, a jedynie wydruki.

Warto zdecydować się na wybór biura rachunkowego. W wielu sytuacjach jest to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne niż zatrudnienie własnego księgowego. Dobrze jest jednak dokładnie przemyśleć swój wybór i nawiązać współpracę z zaufanym miejscem, które spełnia wszelkie wymagania i w sposób odpowiedni zajmie się sprawami firmy.