Cechy dobrej firmy, odpowiedzialnej za produkcję układów elektronicznych

Mężczyźni zajmują się produkcją układów elektrycznych

Wysokiej jakości usługi, ale również dbające o bezpieczeństwo swoich pracowników i zapewniające godne warunki pracy. Za te czynniki odpowiada wiele systemów zabezpieczeń, w które każda firma produkcyjna powinna zainwestować jeszcze przed rozpoczęciem działań. Bezpieczeństwo, jakość i ilość oferowanych usług w firmach produkujących elektronikę to tylko kilka aspektów, o których opowiemy poniżej.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Zacznijmy może od samych warunków pracy. Panująca na hali temperatura i wilgotność musi odpowiadać zarówno pracownikom, jak i samym automatom do produkcji. Z reguły, w przypadku montażu w pełni zautomatyzowanego, specjaliści posiadają osobne, klimatyzowane pomieszczenia, z których kierują całym procesem produkcji. Ważna jest oczywiście także czystość. Stąd też cały zakład produkcyjny powinien korzystać z usług ekip sprzątających.

Pierwszym z zabezpieczeń dotyczących bardziej ochrony samego sprzętu jest ESD. Sam proces wykonywany jest po to, aby zapobiec wyładowaniom elektrostatycznym na układach i komponentach. Z tego względu, po zakończonym procesie składania obwodów, płytkę umieszcza się w specjalnej kuwecie ESD z pokrywą, co działa na zasadzie klatki Faraday’a. To właśnie takie zabezpieczenia ma posłużyć do transportu układów i ich magazynowania.

W kwestii samego pracownika, każda firma jest zobowiązana do przestrzegania zasad BHP i wymaganych standardów bezpieczeństwa. Oczywiście, wszystkie układy muszą być wykonywane zgodnie z panującymi normami zarówno polskimi, jak i europejskimi.

Układ elektryczny

Szeroka oferta dotycząca metody montażu

Kluczowym etapem w procesie produkcji elektroniki jest montaż komponentów. Każdy, większy zakład produkcyjny powinien oferować rozwiązania zarówno dla klientów biorących spore nakłady, jak i dla tych, którzy potrzebują mniejszą ilość sztuk.

Z tego względu, oferta powinna obejmować nowoczesny i w pełni automatyzowany montaż smt, ale również nieco bardziej klasyczny sposób przewlekania THT. Dlaczego to takie ważne? Niektórzy myślą, że przeplatanie komponentów przez płytkę już dawno odeszło do lamusa. Nie jest to prawda. Ten sposób świetnie spisuje się w kwestii ręcznej produkcji większych układów w mniejszych ilościach. To właśnie w takim przypadku uruchamianie automatów staje się nieopłacalne.

Montaż powierzchniowy SMT jest natomiast przeznaczony do montażu hurtowej ilości komponentów na wielu zminimalizowanych układach.

Testowanie produktu

Oczywiście, każda szanująca się firma, przed wysłaniem do klienta produktu, musi go dokładnie wytestować. Proces ten obejmuje zarówno ręczne sprawdzanie okiem wykwalifikowanych specjalistów, jak i komputerowe testy. W razie problemów, w drugiej opcji przesyłane są nam sygnały odnośnie luk w działaniu bądź braku impulsów na danym komponencie.

Składając w jedną całość wszystkie wyżej wymienione kwestie, dochodzimy do wniosku, że firmy produkujące elektronikę niczym nie odbiegają od współczesnych standardów. Ważna jest jakość wykonywanych produktów, bezpieczeństwo sprzętu i pracowników oraz szeroka oferta.