Charakterystyka pracy księgowego: obowiązki, wykształcenie, zarobki

Kobieta na stanowisku księgowej

Praca księgowego we współczesnym rozumieniu tego pojęcia znana jest od XIX wieku, chociaż podobne funkcje istnieją tak naprawdę od czasów powstania samej rachunkowości. Nazwa zawodu wzięła się od określenia osoby, która zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, służących do zapisywania operacji finansowych, prognoz, wierzytelności i obliczania ogólnego statusu majątkowego. W dzisiejszych czasach same księgi rachunkowe mają formę cyfrową, ale zawód księgowego wciąż jest niezwykle istotny. Czym zajmuje się księgowy, jakie potrzebne jest wykształcenie do wykonywania tego zawodu oraz na jakie zarobki można liczyć? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości dotyczące zawodu księgowego.

Oferty pracy księgowego

Praca księgowego pozwala na dosyć dużą dowolność, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy możliwości wyboru zatrudnienia jest znacznie więcej, niż jeszcze paręnaście lat temu. Chociaż do najpopularniejszych form zatrudnienia księgowego, od lat należy etatowa praca w dużej firmie, nie oznacza to, że jest to jedyna droga. Wiele mniejszych firm na rynku zdaje sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie własnego księgowego, ponadto coraz częściej można natknąć się również na oferty pracy w prywatnych biurach rachunkowych, które skupiają wokół siebie zespoły złożone z kilku osób. Niektórzy księgowi, chcąc uniknąć pracy na etacie, decyduje się na działalność freelancerską i wykonywanie zleceń od konkretnych, pojedynczych klientów.

Jakie wykształcenie jest konieczne do zostania księgowym?

Wiele osób, rozważających zatrudnienie w zawodzie księgowego, zadaje sobie pytanie, jakie wykształcenie należy zdobyć w pierwszej kolejności. Jest ono niezbędne do prawidłowego wykonywania swojej pracy – za weryfikację kompetencji księgowych odpowiada Ministerstwo Finansów, które w tym celu wprowadziło certyfikację zawodu (lipiec, 2002 r.).

Do zatrudnienia w zawodzie księgowego, wymagane jest co najmniej średnie wykształcenie kierunkowe. Osoby, które zastanawiają się nad podjęciem studiów wyższych, związanych z zawodem księgowego, powinny rozważyć studia ekonomiczne i bankowe, takie jak finanse i rachunkowość, zarządzanie lub ekonomia. Dla podniesienia kwalifikacji i lepszego obeznania z zawodem księgowego, warto pokusić się o podjęcie studiów podyplomowych dla księgowych – mamy wówczas oferowane konkretne specjalizacje. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę zdecyduje się wybrać, konieczne jest odbycie praktyk księgowych – oferowane są one w jednostkach rachunkowych. W przypadku wykształcenia średniego, konieczne jest odbycie dwuletniej praktyki oraz pozytywny wynik egzaminu Ministerstwa Finansów. W sytuacji posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych (w tym także podyplomowych) podchodzenie do egzaminu nie jest konieczne, jednakże w takim wypadku praktyki muszą trwać trzy lata.

Na czym polega praca księgowego? Jakie cechy powinien posiadać księgowy?

Obowiązki księgowego

Źródło: Pexels.com

Chociaż praca księgowego wielu osobom wydaje się atrakcyjna, należy pamiętać o kilku elementarnych przesłankach, których posiadanie jest niezbędne dla idealnego kandydata na to stanowisko. Cechy predestynujące do podjęcia zawodu księgowego to przede wszystkim dokładność i umiejętność analitycznego myślenia. Przydatna jest również spora odporność na stres, gdyż księgowi często pracują pod dużą presją. Należy także posiadać umiejętność efektywnego organizowania pracy i zarządzania czasem. Niezbędny jest oczywiście również ponadprzeciętny talent matematyczny, gdyż operowanie cyframi to dla księgowego codzienność. W przypadku coraz powszechniejszej dominacji usług online, chociażby w Urzędach Skarbowych, w dzisiejszych czasach nieoceniona będzie także umiejętność obsługi komputera.

Co jednak dokładnie należy do obowiązków księgowego?

Praca polegać będzie głównie na:

  • kontrola zestawień finansowych;
  • pośrednictwo między firmą a instytucjami skarbowymi oraz prawnymi;
  • obsługa platform cyfrowych (arkusze kalkulacyjne, programy fakturowe itp.);
  • nadzór nad polityczno-prawną sytuacją firmy;
  • monitorowanie rachunkowości przedsiębiorstwa;
  • prowadzenie finansów firmy.

Zarobki księgowego

Co jednak z zarobkami księgowego? Już na wstępie należy zaznaczyć, że wysokość pensji księgowych w Polsce w dużej mierze zależy od bardzo wielu czynników. Wpływ ma przede wszystkim zakres obowiązków, jednakże forma przedsiębiorstwa i usługi, jakie oferuje zatrudniony w niej księgowy także mają niebagatelny wpływ na wysokość zarobków. Mimo to nie da się nie zauważyć, że pensja księgowego, ze względu na bardzo dużą odpowiedzialność, jaka leży w zawodzie, jest dosyć wysoka. Przeciętne zarobki wynoszą od dwóch do czterech tysięcy złotych netto. Oczywiście na wyższych stanowiskach zarobki są już znacznie większe – w dużej firmie pensja księgowego wynosi nawet sześć tysięcy złotych. 

Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka,
doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta, wychowuje koty i słucha podcastów.

Źródło:

  • Szczypa Piotr, Rachunkowość finansowa. Od teorii do praktyki, CeDeWu Sp. z o.o., 2020.
  • Aleszczyk Józef, Rachunkowość finansowa od podstaw, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2012.