Cieknący olej z samochodu – co może być przyczyną?

Mężczyzna sprząta swoj samochód przed pojechaniem do mechanika z cieknącym olejem

Olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowej pracy napędu. Bez niego wszelkie części ruchome silnika takie jak wałek rozrządu czy wał korbowy szybko uległyby zatarciu doprowadzając do uszkodzenia jednostki napędowej. Z założenia olej silnikowy krąży w układzie zamkniętym, a jego wyciek oznacza mniej lub bardziej poważny problem, który prędzej czy później doprowadzi jednak do awarii.

Symptomem mniejszego wycieku oleju są plamy znajdujące się na silniku. Duży wyciek objawia się większą plamą pojawiającą się pod autem w miejscu jego postoju. Obu objawów nie można bagatelizować, aby nie doprowadzić do uszkodzenie napędu.

Dlaczego olej silnikowy wycieka?

Ten bardzo złożony układ może zawieść w wielu miejscach. Oto najpopularniejsze przyczyny, w wyniku których oleje samochodowe wydostają się z silnika:

  • Uszkodzenie uszczelki – to awaria, która z pewnością pojawi się z czasem w każdym aucie. Wyeksploatowaniu podlegają między innymi uszczelki w pokrywach zaworów czy w misce olejowej, czego pierwszym symptomem są wspomniane plamy na silniku. Na szczęście koszt wymiany uszczelek jest relatywnie niski.
  • Uszkodzenie miski olejowej – do tego problemu może dojść podczas pokonywania przeszkód terenowych, takich jak bardzo wysokie krawężniki, zwłaszcza w modelach aut, gdzie miska olejowa jest pozbawiona dodatkowej osłony. Jej wgniecenie nierzadko prowadzi do wycieku wymagającego naprawy, a nawet wymiany miski olejowej. Bardziej doświadczeni kierowcy taką naprawę wykonują samodzielnie.
  • Uszkodzenie uszczelki głowicy – ta uszczelka charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ale niekiedy również ona z czasem odmawia posłuszeństwa. Naprawa nierzadko wymaga szlifowania głowicy i dopasowania do niej nowej uszczelki.
  • Awaria turbosprężarki – uszkodzona turbosprężarka nie zawsze wymaga wymiany na nową, niekiedy wystarczy jej regeneracja, jednak nie wolno odkładać tego na później.
  • Uszkodzenie Pierścieni wału korbowego – to dość kłopotliwa awaria, bo wymiana pierścienia wymaga zdemontowanie układu rozrządu.
  • Uszkodzenie Pierścieni wałku rozrządu – wiąże się z podobną koniecznością i wizytą w warsztacie.

Jak uniknąć awarii prowadzących do wycieku oleju?

Części eksploatacyjne takie jak uszczelki i pierścienie mają charakter eksploatacyjny, więc prędzej czy później prawdopodobnie będą wymagały wymiany. Aby przedłużyć ich żywotność, warto dbać o silnik przeprowadzając regularną wymianę oleju. Liczy się także jego jakość. Doskonałe oleje silnikowe, podobnie jak inne podzespoły, między innymi amortyzatory samochodowe można wygodnie kupić przez internet w sklepie motoryzacyjnym Aparts zyskując spore oszczędności.

Na kondycję silnika w dużej mierze wpływa styl jazdy – najlepiej unikać regularnej jazdy na bardzo wysokich obrotach, jak również nie obciążać silnika, który nie zdążył się jeszcze rozgrzać. Warto stale obserwować jednostkę napędową w poszukiwaniu ewentualnych wycieków, a gdy silnik jest zabrudzony, umyć go, aby nie przegapić ewentualnych plam oleju.