Co brać pod uwagę, kupując mieszkanie?

pokój z krzesłami

Długotrwały wynajem mieszkania nigdy się nie opłaca. Jeśli w danym miejscu planujemy osiąść dłużej niż rok bądź dwa, warto rozważyć zakup własnego M. Na rynku dostępne są zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Oferta jest naprawdę szeroka. Pojawia się w związku z tym pytanie, co brać pod uwagę, chcąc kupić mieszkanie.

Jak duże mieszkanie jest potrzebne?

To pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, planując zakup mieszkania. Odpowiedź powinna uwzględniać nie tylko powierzchnię, ale również liczbę pomieszczeń. Ustalając to, trzeba uwzględnić nie tylko swoją obecną sytuację życiową, ale również plany na przyszłość. Być może w dniu zakupu do mieszkania wprowadzą się tylko dwie osoby, ale w perspektywie na świecie pojawi się dziecko.

Ile można wydać?

To kolejne ważne pytanie. Budżet, jaki mamy do wydania, istotnie wpływa na obszar poszukiwań. Warto uwzględnić nie tylko posiadaną gotówkę, ale również kredyt, na jaki możemy liczyć z banku. W praktyce obecnie mało kto decyduje się na zakup mieszkania tylko i wyłącznie za gotówkę. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsza wizyta w banku i zorientowanie się, na jak wysoki kredyt w ogóle możemy liczyć.

Jakie koszty dodatkowe uwzględnić?

Wiele osób kompletnie o nich zapomina na etapie poszukiwania mieszkania. Tymczasem zakup wiąże się często z szeregiem kosztów dodatkowych, do których zalicza się między innymi:

  • ewentualną opłatę pośrednika;
  • podatek;
  • taksę notarialną.

Zdarza się, że koszty są wcale nie małe i znacznie mogą podwyższyć ostateczny koszt zakupu mieszkania.

Na jaką lokalizację postawić?

To pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli planujemy zakup mieszkania w Warszawie, warto szukać go po tej samej stronie Wisły, po której znajduje się nasz zakład pracy. Pozwoli to w przyszłości uniknąć czasochłonnych dojazdów, które potrafią nieźle denerwować. Duże znaczenie ma również to, czy posiadamy bądź planujemy posiadać dzieci. Jeśli tak, warto szukać osiedla, na którym znajdują się przedszkola, żłobki i szkoła podstawowa. Osiedlem godnym uwagi w Krakowie jest bez wątpienia osiedle Piastów.

Dlaczego warto postawić na osiedle Piastów?

Osiedle Piastów to doskonała propozycja dla wszystkich szukających własnego lokum. Jest to osiedle, które może się pochwalić doskonałą lokalizacją i ciekawą infrastrukturą wokół. To miejsce, gdzie można wypocząć, ale też aktywnie spędzić czas. Na terenie osiedla znajduje się nawet pawilon handlowy z przedszkolem, sklepem spożywczym, czy fryzjerem, a cały projekt to połączenie terenów aktywnych, doskonałych na spacer, czy aktywny wypoczynek. W efekcie nie trzeba obawiać się, że mieszkanie będzie ładne, ale po zakupy trzeba będzie przemieszczać się w odległe części miasta. Własne mieszkanie to rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż wynajem. Do zakupu warto się jednak solidnie przygotować.