Co daje automatyzacja w firmie?

Automatyzacja w firmie

Jak skutecznie zoptymalizować koszty produkcji? Bardzo użyteczna okazuje się tutaj automatyzacja procesów produkcyjnych. Ciężar pracy przechodzi z ludzi na maszyny, a to przekłada się na znacznie większą wydajność. Kiedy opłaca się zainwestować w takie rozwiązanie?

Jaką korzyść daje automatyzacja?

Produkcja różnych dóbr opiera się na powtarzalności – ma powstać dużo jednakowych przedmiotów i bardzo ważne jest, by wyglądały one identycznie i miały dokładnie takie same parametry. Przy produkcji ręcznej trudno jest utrzymać w całej partii towaru tak wyśrubowane standardy, dlatego wysokiej jakości wyroby rzemieślnicze są drogie, ponieważ wymają dużych umiejętności.

Zautomatyzowana produkcja masowa nie jest tak czasochłonna i do tego może być znacznie tańsza. Dla maszyn powtarzalność nie jest problemem – odpowiednio zaprojektowana linia produkcyjna będzie wytwarzać takie same towary szybciej i staranniej niż człowiek. Zautomatyzować można niemal każdy proces, ale im bardziej zaawansowana technologicznie jest produkcja, tym wyższych nakładów finansowych trzeba się spodziewać na początku. Czy warto ponieść taki wydatek? Biorąc pod uwagę, jak bardzo wzrasta wtedy efektywność firmy, koszty związane z automatyzacją po pewnym czasie powinny się zwrócić z nawiązką. Do stworzenia takiej linii potrzebne będą specjalistyczne urządzenia, dostępne między innymi na pgsystems.pl, oraz profesjonalne oprogramowanie do sterowania i kontroli wszystkich procesów.

 

W jakich branżach można korzystać z automatyki przemysłowej?

Automatyzacja to nie tylko samo wytwarzanie towarów, ale też segregacja, pakowanie, paletyzacja, przenoszenie, sprawny transport. Urządzenia ułatwiające pracę spotyka się już nie tylko w wielkich fabrykach, ale też mniejszych firmach – coraz większa różnorodność sprzętu pozwala dopasować go do profilu działalności. Z tych rozwiązań korzysta się zresztą nie tylko przy produkcji, ale i na przykład w sprzedaży, przy pracach serwisowych albo w komunikacji.

Z robotyzacji chętnie korzysta przemysł maszynowy, wydobywczy, branża motoryzacyjna, kosmetyczna, spożywcza, elektroniczna, farmaceutyczna, meblarska, automatykę przemysłową spotyka się także w systemach obronnych oraz w sieciach energetycznych, ciepłowniczych i gazowniczych.