Co to są opakowania flokowane i jak można je wykorzystać w marketingu i sprzedaży?

opakowanie flokowane

Opakowania flokowane z tworzyw sztucznych prezentują się ekskluzywnie i elegancko, a ich atrakcyjny wygląd przyciąga wzrok i podnosi wartość produktu. Ponadto flokowanie zwiększa trwałość i wytrzymałość materiału, dzięki czemu pudełko nie ulega szybkiemu zniszczeniu. Gdzie i dlaczego sprawdzą się opakowania flokowe?

 

Co to jest flokowanie i jak się je wykonuje?

Flokowanie jest procesem technologicznym, którego celem jest uszlachetnienie przedmiotu. Polega na nanoszeniu na powierzchnię za pomocą kleju i urządzenia elektrostatycznego specjalnej warstwy ozdobnej ze strzyży tekstylnej – drobnych fragmentów włókna z wiskozy lub poliamidu. W efekcie uzyskuje się materiał pokryty bardzo delikatnymi włoskami, który przypomina zamsz, jest miękki, ciepły i przyjemny w dotyku, a ponadto wyróżnia się niepowtarzalnymi walorami wizualnymi. Warstwą floku można pokrywać między innymi zabawki, elementy wyposażenia samochodu, meble lub opakowania flokowane przedmiotów ekskluzywnych takich jak biżuteria, perfumy lub sztućce. Opakowania te są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych, jednak mogą być również metalowe, szklane, papierowe, tekturowe, styropianowe lub drewniane.

Czym wyróżniają się opakowania flokowe?

Opakowania flokowane są wyjątkowo efektowne i kojarzone z przedmiotami najlepszej jakości. Prezentują się bardzo okazale i sprawiają, że klienci podświadomie chętniej sięgają po produkty w nie zapakowane. Eleganckie opakowanie przyciąga wzrok, a jego przyjemny dotyk kojarzy się z luksusem. Mają one także wiele zalet z praktycznego punktu widzenia – są wytrzymałe i zapobiegają uszkodzeniu delikatnych przedmiotów. To dlatego ozdobne opakowania flokowane są nieodzownym elementem w wielu branżach.

W jakich branżach wykorzystuje się najczęściej opakowania flokowane?

Opakowania pokryte flokiem na stałe goszczą w branżach, w których estetyka jest szczególnie ważna ze względu na sprzedaż i marketing. Bardzo popularne są opakowania flokowane na produkty jubilerskie, złotnicze, kosmetyczne, papiernicze a także spożywcze (dla wyrobów luksusowych). Trudno sobie wyobrazić bez nich pakowanie biżuterii, a także ekskluzywnych kosmetyków czy alkoholi. Opakowania z flokiem idealnie sprawdzają się przy sprzedaży zegarków, telefonów komórkowych, piór wiecznych i długopisów, dewocjonaliów, sztućców, a nawet wyjątkowo eleganckich bombek choinkowych. Cenione są także przez kolekcjonerów, ponieważ pozwalają bezpiecznie przechowywać medale lub monety.

Podstawowe zalety opakowań flokowanych

Opakowania flokowe są praktyczne i bardzo efektowne, dlatego decyduje się na nie wielu producentów dóbr luksusowych. Przyjemne wrażenia, jakie zapewniają kojarzą się  z elegancją i wysokim statusem, dlatego warto w nie inwestować, jeśli chcemy zaakcentować dużą wartość oferowanych produktów. Opakowania można przygotować w bardzo różnych rozmiarach i dokładnie dostosować do zawartości, uwzględniając nie tylko wymiary, ale także idealne dopasowanie kolorystyczne. Dodatkowo ta metoda ozdabiania sprawia, że pudełko staje się dużo bardziej wytrzymałe i trwałe, pokryta flokiem powierzchnia nie ulega zarysowaniom, całkowicie bezpieczny jest również przedmiot, który na niej spoczywa. Może to mieć duże znaczenie, szczególnie jeśli produkt ma być w nim przechowywany również w domu. W przypadku przedmiotów kolekcjonerskich dzięki odpowiedniemu opakowaniu klient zyskuje pewność, że zawartość opakowania będzie dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami.

Eleganckie opakowania flokowe są niezbędne w wielu branżach. Klienci chętnie wybierają przedmioty, które znajdują się w tak ozdobionym pudełku lub etui, ponieważ kojarzą się one z najlepszą jakością. Opakowania pokryte ozdobną warstwą są również bardzo trwałe i zapobiegają uszkodzeniom produktu.