Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Męzczyzna jedzi samochodem które ma ubezpieczenie OC

Artykuł partnera.

Cena ubezpieczenia OC nie jest stała i kształtuje się na podstawie kilku czynników. Niektórzy kierowcy mogą liczyć na ulgi związane z wykupieniem obowiązkowej polisy, natomiast inni powinni być przygotowani na niemały wydatek. Duży wpływ na wysokość ubezpieczenia OC ma profil właściciela auta oraz rodzaj pojazdu. Jakie konkretne elementy przekładają się na cenę i gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC pojazdu?

Cena ubezpieczenia OC nie przyjmuje stałej wartości, a na całkowitą kwotę polisy wpływ ma indywidualna sytuacja właściciela pojazdu (w tym przysługujące mu ulgi). Są to m.in. wiek, doświadczenie za kierownicą, stan cywilny i dzieci, a także wielkość miasta. Głównym założeniem przy ustalaniu wysokości stawki OC jest prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub kolizji. Ubezpieczyciele skrupulatnie analizują każdy szczegół (również to, z jaką częstotliwością w miejscowości zamieszkiwanej przez właściciela pojazdu dochodzi do stłuczek i wypadków).

Podział względem grup wiekowych ma na celu odróżnienie kierowców doświadczonych od młodych (i brawurowych), natomiast obecność współmałżonka i dzieci utwierdza w przekonaniu o bardziej ostrożnej jeździe. Właściciele samochodów mogą również skorzystać z przysługujących im zniżek, które określane są na podstawie bezszkodowej jazdy. Zasada jest prosta – im mniej incydentów na drodze, tym stawka OC jest niższa. W przypadku współdzielenia pojazdu z inną osobą na wysokość ubezpieczenia wpływają informacje dotyczące wszystkich właścicieli.

Rodzaj pojazdu a cena ubezpieczenia OC

Cena ubezpieczenia OC ma również związek z rodzajem pojazdu. Wysokość stawki ustalana jest na podstawie stanu technicznego, przebiegu, roku produkcji oraz wielkość silnika. Parametry te pozwalają ocenić eksploatację auta i stopień awaryjności, co przekłada się na ocenę prawdopodobieństwa uszkodzeń, kolizji i wypadków. Niektóre marki samochodów należą do grupy wysokiego ryzyka – ich udział częściej notuje się w statystykach dotyczących zdarzeń na drodze. Właściciele takich modeli samochodów powinni liczyć się z wyższą ceną polisy OC.

Wypadek samochodowy

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?

Przy korzystaniu z usług doświadczonych doradców kierowcy mogą zyskać dodatkowe korzyści w postaci polisy AC oraz ubezpieczenia Assistance. Taki pakiet połączony z OC zwalnia nie tylko z odpowiedzialności cywilnej, ale zapewnia nieocenioną pomoc podczas wypadków lub kolizji drogowych i stanowi gwarancję zwrotu kosztów za poniesione straty materialne. Pakiety ubezpieczeń stanowią wszechstronne zabezpieczenie i pozwalają zaoszczędzić na wybranych polisach, w tym na zakupie ubezpieczenia OC.

Przy wyborze najkorzystniejszej polisy OC warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Takie usługi świadczy Prominent – krakowskie biuro ubezpieczeń zajmujące się rzetelną analizą i dostosowywaniem ubezpieczenia OC względem finansowych predyspozycji klientów.