Cyberbezpieczeństwo i Ochrona Danych Finansowych

Męzczyzna przed komputerem sprawdza ochrone swoich finansów

Powszechność bankowości internetowej i innych transakcji finansowych oznacza, że potrzeba inteligentnego cyberbezpieczeństwa nigdy nie była ważniejsza. Według FTC, ponad 1,3 miliona Amerykanów padło ofiarą kradzieży tożsamości w 2020 roku, a amerykańscy konsumenci stracili łącznie ponad 3,3 miliarda dolarów w wyniku oszustwa. Jakie kroki możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoje informacje przed oszustami i złodziejami tożsamości? Oto nasze rady, jak zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne i ochronę finansową.

Jak chronić swoje dane finansowe

Sprawdź swoją tożsamość

Upewnij się, że Twoja tożsamość nie została skradziona, uważnie obserwując swoją punktację kredytową. Jeśli ktoś wziął pożyczkę lub kartę kredytową na Twoje nazwisko i nie spłacił jej, Twój wynik prawdopodobnie się obniży. Każde z trzech głównych biur kredytowych, TransUnion, Equifax i Experian, jest zobowiązane przez rząd do udostępnienia raz w roku bezpłatnej kopii Twojego raportu kredytowego. Możesz sprawdzać swój kredyt co cztery miesiące i obserwować, czy nie zaszły jakieś zmiany.

Jeśli znajdziesz jakieś błędy lub podejrzewasz, że Twoja tożsamość została skradziona na podstawie zmian w raporcie kredytowym, możesz zgłosić spór do Biura Informacji Kredytowej. Musisz działać szybko.

Aby być bardziej proaktywnym, możesz zablokować swój kredyt. Możesz zapisać się do programu w każdym z trzech biur kredytowych. Po zapisaniu się do programu będziesz musiał zadzwonić i odblokować swój raport, zanim będziesz mógł otworzyć jakiekolwiek nowe konto kredytowe, ale to oznacza, że nikt poza Tobą nie będzie mógł zaciągnąć kredytu lub karty kredytowej z Twoimi danymi.

Sprawdzaj często swoje konta bankowe

Przynajmniej raz w miesiącu przeglądaj wyciągi z konta bankowego i informacje o aktywności karty kredytowej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieautoryzowane zakupy, natychmiast zadzwoń do swojego banku. Im wcześniej złapiemy oszustwo, tym łatwiej jest rozwiązać problem.

Można nawet zapisać się na alerty z banku, które informują o wpłacie lub wypłacie pieniędzy z konta. Dzięki takim powiadomieniom można szybko działać w przypadku wykrycia oszustwa.

Nie udostępniaj w Internecie odpowiedzi na swoje pytania bezpieczeństwa

Wiele osób wybiera podobne pytania bezpieczeństwa dla każdego ze swoich kont finansowych, ale zastanów się, jak łatwo może być hakerowi znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania. Jednym z twoich pytań może być „Jakie jest panieńskie nazwisko twojej matki?”. Kiedy oznaczyłeś mamę na mediach społecznościowych z okazji Dnia Matki, czy jej pełne nazwisko było na wyświetlaczu? Tego rodzaju niewinne – pozornie oderwane od rzeczywistości – działania mogą ułatwić komuś dostęp do Twoich kont.

Stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Niektóre instytucje finansowe pozwalają na ustawienie dodatkowego kroku przed zalogowaniem się na konto. Podajesz swoją nazwę użytkownika i hasło. Następnie oprogramowanie wyśle losowo wygenerowany kod na Twój telefon lub e-mail, który wprowadzisz na stronie, aby uzyskać dostęp do konta. To szybkie dodatkowe uwierzytelnienie może sprawić, że o wiele trudniej będzie komuś nielegalnie wejść na Twoje konto.

Skorzystaj z bezpiecznego menedżera haseł

Prawdopodobnie wiesz, że logicznie rzecz biorąc, powinieneś używać innego hasła do każdego konta. Idealnie byłoby, gdyby były to losowo wygenerowane hasła, które są znacznie trudniejsze do odgadnięcia, ale zapamiętanie wszystkich tych informacji jest prawie niemożliwe. Zaszyfrowane narzędzie do zarządzania hasłami może przechowywać ponad 20 loginów, zapewniając bezpieczeństwo i łatwość korzystania z tych informacji.

Zachowaj czujność przed oszustwami

Niestety, oszuści są często bardzo sprytni. Zanim rozejdzie się wieść o jednym oszustwie, pojawia się już kilka następnych. Istnieją pewne sprawdzone wskazówki, które mogą pomóc Ci zidentyfikować oszustwo, zanim podasz ważne informacje.

Jeśli ktoś twierdzi, że pracuje dla Twojego banku, firmy ubezpieczeniowej, Social Security Administration, Medicare lub Internal Revenue Service, dzwoni do Ciebie z jakąś pogróżką i mówi, że potrzebuje Twoich danych identyfikacyjnych, aby wyjaśnić sprawę, rozłącz się i zadzwoń pod oficjalnie podany numer tej organizacji. Nawet jeśli wydaje się, że to członek rodziny dzwoni do Ciebie i prosi o pieniądze, rozłącz się i oddzwoń pod numer, który już posiadasz.

Nie przekazuj pieniędzy przez telefon lub z nieznanego Ci źródła. Oszuści często polegają na wywoływaniu poczucia paniki, aby ich cel działał szybko, bez sprawdzania. Bądź podejrzliwy w stosunku do każdego, kto zwraca się do Ciebie bez uprzedzenia i chce, abyś natychmiast podjął decyzję finansową lub podał swoje dane osobowe.

Usuwaj/niszcz sprawozdania finansowe, które przychodzą pocztą

Osoby, które otrzymują pocztą ważne wyciągi lub aktualizacje dotyczące ich kont finansowych, mogą chcieć zainwestować w niszczarkę. Wierzcie lub nie, ale są ludzie, którzy przeszukują wasze śmieci lub recykling, aby odkryć informacje finansowe zawarte w wyrzuconych dokumentach. Mogą oni korzystać z listów zatwierdzających karty kredytowe, które otrzymujesz lub czeków in blanco, które są dołączane do wyciągów z kart kredytowych. Niszczenie dokumentów utrudnia złodziejom poskładanie numerów Twoich kont. Możesz nawet wyrzucić część zniszczonego dokumentu do recyklingu, a część do kosza, aby utrudnić im skompletowanie całego dokumentu.

Zabezpiecz swoje zakupy online

Zakupy online są faktem współczesnego życia, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby kupować pewnie. Zanim podasz numer karty kredytowej lub inne informacje finansowe, spójrz na pasek adresu strony internetowej w górnej części okna przeglądarki i upewnij się, że widzisz ikonę kłódki. Ikona ta oznacza, że strona posiada bezpieczny kanał komunikacji pomiędzy przeglądarką a serwerem. Strona została zaszyfrowana za pomocą protokołu HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), którego skrót często znajdziesz na początku adresu internetowego. Podczas gdy ta ikona nie oznacza absolutnie, że strona nie została stworzona przez oszusta, jest to dobre miejsce, aby zacząć.

Poza tym, korzystanie z VPN może pomóc Ci w anonimowym surfowaniu po sieci. Korzystanie z sieci vpn, takiej jak oprogramowanie Surfshark VPN, daje Ci dodatkowy impuls do zmniejszenia ryzyka kradzieży Twoich danych finansowych przez przestępców.

Aktualizuj swoje oprogramowanie na komputerze, tablecie i telefonie

Wraz z aktualizacjami komputera często pojawiają się aktualizacje oprogramowania antywirusowego i antymalware. Ulepszenia te zazwyczaj usuwają luki lub ślepe punkty, które oszuści próbują wykorzystać, więc rozpocznij aktualizację tak szybko, jak to możliwe.

Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi

Gdy korzystasz z sieci Wi-Fi, która nie wymaga podania hasła, np. w kawiarni lub bibliotece, Twoje dane osobowe są bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Hakerzy mogą ustawić się między Tobą a punktem połączenia i przekierować wszelkie informacje, które wysyłasz, do swojego komputera. Konta finansowe otwieraj wyłącznie w domu, podłączając się do osobistej, chronionej hasłem sieci bezprzewodowej, aby znacznie utrudnić komuś dostęp do Twoich informacji.

Wyczyść swoje informacje z udostępnionych komputerów

Jeśli musisz korzystać ze wspólnego komputera, np. w bibliotece, przed wylogowaniem się wyczyść pamięć podręczną i historię przeglądarki. W ten sposób komputer nie będzie zapisywał krótkotrwałych informacji o Twoich ostatnich działaniach.

Niezależnie od tego, czy chronisz siebie, czy swoją małą firmę, im więcej wiesz na temat cyberbezpieczeństwa i ochrony finansowej, tym bezpieczniejszy będziesz w każdej sytuacji.