Czym się kierować wybierając źródło ciepła do domu

Wybór źródla ciepła do swojego domu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wybór źródeł ciepła nie był zbyt szeroki. Zdecydowaną większość domów ogrzewały piece węglowe. Obecnie wariantów rozwiązań grzewczych jest znacznie więcej, co rodzi dylemat jaki rodzaj ogrzewania wybrać. W artykule omówimy trzy najpopularniejsze źródła ciepła oraz wady i zalety każdego z nich.

Podstawowe rodzaje ogrzewania dostępne na rynku

Najprostszy podział dzieli paliwa na stałe, płynne oraz gazowe. Część z nich – jak np. gaz czy węgiel ma charakter nieodnawialny. Inne – jak energia pochodząca z wnętrza ziemi czy energia słoneczna są nieskończone. Wybór źródła ciepła powinien być dobrze przemyślany pod każdym względem, ponieważ jest to decyzja podejmowana na wiele lat.

Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę wybierając konkretny rodzaj ogrzewania:

  • koszty inwestycyjne – zakup i montaż źródła ciepła to spory wydatek, w zależności od rodzaju może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych,
  • koszty eksploatacji – warto oszacować jak przy danym źródle ciepła mogą kształtować się rachunki, by ocenić jak bardzo ogrzewanie będzie obciążać domowy budżet,
  • dostępność paliwa – czasem wybór konkretnego rodzaju opału ogranicza lokalizacja bądź przepisy lokalnego prawa,
  • rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło – można określić je uwzględniając powierzchnię domu, stopień izolacyjności cieplnej, a także oczekiwania domowników, co do temperatury panującej w pomieszczeniach,
  • wygoda korzystania, uwzględniająca wszelkie aspekty związane z obsługą urządzenia,
  • wpływ na środowisko naturalne.

Porównajmy trzy najpopularniejsze rodzaje ogrzewania i przeanalizujmy wady i zalety każdego z nich.

Ogrzewanie węglowe

Mimo, że węgiel nie cieszy się w ostatnich latach dobrą sławą, wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych źródeł ciepła. Jego popularność wynika z licznych zalet.  Ogrzewanie węglowe jest tanie, zarówno pod kątem wydatków inwestycyjnych jak i późniejszej eksploatacji. Koszt zakupu pieca węglowego zaczyna się od 4-5 tys. wzwyż. To stosunkowo niedużo, w porównaniu z piecami gazowymi czy pompą ciepła. Na ogrzanie 150 metrowego domu, o dobrej izolacyjności cieplnej trzeba zużyć około  2-3 tony węgla. Cały sezon grzewczy zamknie się w między 1200, a 2700 zł. Różnice wynikają też z dużych rozbieżności w cenie węgla. Najtańszy można kupić już za 400 zł za tonę, ale zdecydowanie odradzamy taki wybór.. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest dobrej jakości węgiel orzech, który jest najczęściej wybierany przez posiadaczy pieców węglowych. Należy on do grupy opałów grubo granulowanych, o wysokiej kaloryczności. Więcej o zaletach węgla kamiennego orzech możesz przeczytać tutaj https://grzejemnieto.pl/wegiel-kamienny-orzech-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie/.

Dobrej jakości węgiel pali się wydajnie i ekonomicznie. Na jego niekorzyść przemawia jednak fakt, że jest to jedno z najbrudniejszych paliw. Choć i z tym aspektem producenci węgla próbują sobie radzić jak mogą. Od dłuższego czasu można dostać na rynku węgiel orzech workowany, który nie generuje takich zabrudzeń jak ten składowany luzem. Pozostaje jeszcze kwestia wpływu na środowisko. Podczas spalania węgla emitowany jest szkodliwy dwutlenek węgla czy tlenek siarki. Jednak negatywne aspekty można skutecznie redukować. Jak? Po pierwsze – wybierając wyłącznie węgiel najwyższej jakości, o niskiej zawartości siarki lub popiołu i małej wilgotności. Po drugie – paląc w nowoczesnych piecach na węgiel lub ekogroszek, które spełniają europejskie normy dotyczące wydajności i emisyjności. 

Gaz ziemny – wady i zalety ogrzewania błękitnym paliwem

Plusem takiego rozwiązania jest wygoda, wynikająca z nieskomplikowanej obsługi pieca i rzadkich przerw w dostawie gazu. Problemem może być natomiast dostępność paliwa. Zwłaszcza na nowych, dopiero zasiedlanych obszarach, zdarzają się problemy z podłączeniem do sieci gazowej. Jeśli przyłącza nie ma, trzeba być przygotowanym na masę formalności i niemałe koszty, w które wlicza się projekt przyłącza, opłaty geodezyjne czy przyłączeniowe. Do tego należy doliczyć koszt zakupu samego kotła, którego cena waha się od 6 tys. zł wzwyż. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, gaz ziemny plasuje się gdzieś pomiędzy węglem, a gazem z przydomowego zbiornika. W zależności od stopnia izolacyjności budynku ogrzanie 150 metrowego domu gazem wyniesie od 2500 do 4800 zł. Gaz ma jednak nad węglem zasadniczą przewagę – jest ekologiczny. Jest paliwem czystym, praktycznie pozbawionym siarki. W trakcie spalania wydziela się dwutlenek węgla, ale jego ilości są niewielkie. Dzięki temu ogrzewanie gazowe nie przyczynia się do powstawania smogu i praktycznie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska.

Pompa ciepła – rozwiązanie (nie) dla każdego?

Pompa ciepła to obecnie najbardziej ekologiczne rozwiązanie grzewcze, polegające na wykorzystaniu energii cieplnej zmagazynowanej w gruncie (pompa gruntowa) lub w powietrzu (pompa powietrzna). Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bardzo wygodną opcją. Urządzenie jest praktycznie bezobsługowe, a do tego przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła zmniejsza emisję dwutlenku węgla o około 20%, w stosunku do pieców gazowych. Nie emituje szkodliwych spalin, a do tego wykorzystuje w większości energię odnawialną. Latem może pełnić funkcję podobną do klimatyzacji, obniżając temperaturę w pomieszczeniach. Mimo szeregu zalet pompa ciepła to rozwiązanie wciąż niedostępne dla większości właściciel gospodarstw domowych. Przyczyną są bardzo wysokie koszty inwestycji. Mimo, że amortyzują się po kilku latach, dla wielu osób wciąż jest to zbyt duży wydatek.

Podsumowując

Szukając źródła ciepła do swojego domu trzeba być przygotowanym na kompromis między tym co tanie, ekologiczne czy łatwo dostępne. Póki co nie można mieć wszystkiego. Sprawdzone i niedrogie ogrzewanie węglowe powoli ustępuje miejsca źródłom wykorzystującym energię odnawialną. Te jednak, mimo, że przyjazne dla środowiska wciąż są bardzo drogie i nie wiadomo kiedy może się to zmienić. Jedno jest pewnie – podejmując decyzję o wyborze źródła ciepła trzeba myśleć długofalowo i wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się również za lat kilka czy kilkanaście.